ΣΤΙΒΟΣ

Τζαμάικα, Βενεζουέλα, Κένυα και Πολωνία έβαλαν… χρυσαφικά

τζαμάικα-βενεζουέλα-κένυα-και-πολωνί-362851

Ο Ομάρ ΜακΛάουντ μετά το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο κατέκτησε τον τίτλο στα 110μ. εμπόδια και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου. Ο Τζαμαϊκανός αθλητής πρώτευσε στον τελικό του αγωνίσματος με 13.04, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρώσο κάτοχο του τίτλου από το 2015 στο Πεκίνο, Σεργκέι Σουμπένκοφ με 13.14 και στην τρίτη τον Ούγγρο Μπάλαζ Μπάτζι με 13.28.

«Χρυσή» στο τριπλούν η Ρόχας με 14.91μ.

Η Γιούλιμαρ Ρόχας (Βενεζουέλα) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν γυναικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Λονδίνο, αφού επικράτησε στην αναμέτρησή της με την κάτοχο του τίτλου Κατερίνε Ιμπαργκουέν (Κολομβία).

Η Ρόχας πήρε τη νίκη με 14.91μ., αφήνοντας δύο εκατοστά πιο κάτω την Ιμπαργκουέν (14.89μ), σε μια συναρπαστική μεταξύ τους μονομαχία για τη νίκη που κράτησε μέχρι το τελευταίο άλμα.

Την τρίτη θέση πήρε η Όλγα Ριπακόβα Καζακσταν) με 14.77μ. Η Ιμπαργουέν ήταν νικήτρια τόσο το 2013 στη Μόσχα όσο και το 2015 στο Πεκίνο.

Η Βλόνταρτσικ το χρυσό στη σφυροβολία

Η Ανίτα Βλόνταρτσικ υπερασπίστηκε με επιτυχία τον τίτλο της στη σφυροβολία, αφού στον τελικό του αγωνίσματος κατά την 4η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου του Λονδίνου, πήρε την 1η θέση με καλύτερη βολή στα 77.90μ.

Η σπουδαία αθλήτρια από την Πολωνία είχε πάρει την πρώτη θέση και το 2015 στο Πεκίνο, ενώ νικήτρια ήταν και το 2009 στο Βερολίνο κι έτσι έφθασε στα τρία χρυσά μετάλλια στη διοργάνωση. Δεύτερη στον τελικό αναδείχθηκε η Κινέζα Ζενγκ Γουάνγκ με 75.98μ και στην τρίτη μία ακόμη αθλήτρια της Πολωνίας, η Μαλβίνα Κοπρόν με 74.76μ.

Το χρυσό η Κίπιεγκον

Η Φέιθ Κίπιεγκον (Κένυα) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 1.500μ. του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου στο Λονδίνο, αφού τερμάτισε πρώτη με 4:02.59 σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, όπου το φαβορί Σιφάν Χασάν (Ολλανδία) έμεινε εκτός βάθρου.

Και αυτό, αφού στο τέλος της κούρσας δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις, με αποτέλεσμα να την περάσουν τόσο η εκπληκτική Κίπιεγκον, όσο και η Αμερικανίδα Τζένιφερ Σίμπσον με την Νοτιοαφρικανή Κάστερ Σεμένια, οι οποίες πήραν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

Οι «8» του τελικού

400μ. εμπόδια ανδρών

Ο Κερόν Κλέμεντ προκρίθηκε με την καλύτερη επίδοση στον τελικό των 400μ. εμπόδια που θα γίνει σήμερα. Ο Αμερικανός αθλητής τερμάτισε στην 1η ημιτελική σειρά σε 48.35.