Ηττα με πολλά παράπονα για τον Ολυμπιακό Βόλου στην Καλαμπάκα

ηττα-με-πολλά-παράπονα-για-τον-ολυμπια-16291

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ηττα που μπορεί να του κοστίσει την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες γνώρισε στην Καλαμπάκα ο Ολυμπιακός με τους ανθρώπους της ομάδας να έχουν πάρα πολλά παράπονα από την αντιμετώπιση που είχαν οι ερυθρόλευκοι από τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Πλέον, τα πάντα βρίσκονται στα χέρια των παικτών της Καλαμπάκας οι οποίοι, αν νικήσουν εκτός έδρας στην τελευταία αγωνιστική τον Αμπελώνα, θα πάρουν το εισιτήριο για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας της επόμενης σεζόν.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Γ.Σ. Βόλου έχασε εκ νέου εντός έδρας, αυτή την φορά από τον Αμπελώνα στην παράταση σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι με τον Ζαρογιάννη να αποτελεί και πάλι την αιχμή του δόρατος επιθετικά σκοράροντας 22 πόντους.

ΑΟ Καλαμπάκας-Ολυμπιακός 81-74
Σ’ ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι το 35’ ο Ολυμπιακός Βόλου δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Καλαμπάκας, με την τοπική ομάδα να έχει πλέον εκείνη τον πρώτο λόγο στην υπόθεση άνοδος. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά και ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια της 1ης περιόδου το τέλος της οποίας βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (15-14). Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν λύσεις επιθετικά αλλά χωρίς κανείς από τους δύο να μπορεί να χτίσει μία διαφορά. Προς το τέλος του ημιχρόνου έγινε η φάση η οποία έφερε τα περισσότερα παράπονα στους ανθρώπους του Ολυμπιακού. Οι διαιτητές δίνουν αντιαθλητικό φάουλ στον Παπούλια ο οποίος, στη συνέχεια, δέχεται και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία με αποτέλεσμα να αποβληθεί για το υπόλοιπο του παιχνιδιού, με το ημίχρονο να κλείνει με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 37 πόντους. Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό και στην 3η περίοδο με το σκορ στο 30’ να είναι 53-53. Στο πρώτο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και με το σκορ στο 63-61 υπέρ των γηπεδούχων, και 5:20’ να απομένουν για το τέλος, ήρθαν δύο τρίποντα για την Καλαμπάκα από τους Σπανό και Τσιλούλη δίνοντας αέρα 8 πόντων (69-61) στους γηπεδούχους. Οι παίκτες της Καλαμπάκας κατάφεραν να διατηρήσουν αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος φτάνοντας σ’ ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-74
Δεκάλεπτα:
15-14, 37-37, 53-53, 81-74

ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ (Κωνσταντινίδης): Παπανδρέου 11 (2), Μπαλωμένος 2, Ούτος, Σπανός 8 (2), Χαρτόπουλος, Καλούδας, Μάρκος, Τσιλούλης 3 (1), Βλάχος 18 (2), Καλλιάρας 27 (1), Γκαντιάς 12 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 13 (3), Τζήμας, Παπούλιας 6, Ιλτσογλου 13 (2), Μπόγδανος 21 (1), Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 3, Παρασκευάς 18

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Αμπελώνα 64-71
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και πήραν μία μικρή διαφορά η οποία έφτασε κοντά στους 10 πόντους με την 1η περίοδο να τελειώνει με σκορ 12-20. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ισορρόπησε το παιχνίδι και δεχόμενος μόνο 12 πόντους στην περίοδο πήγε στην διακοπή του ημιχρόνου με το σκορ στην ισοπαλία (33-33). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και στην 3η περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα ενός καλαθιού στο τέλος του δεκαλέπτου (47-49). Στην 4η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 60-60, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ανώτεροι και με επιμέρους 4-11 έφτασαν στη νίκη με σκορ 64-71.

Δεκάλεπτα: 12-20, 33-33, 47-49, 60-60 κ.α. , 64-71παρ.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 7(1), Καλογερόπουλος 6, Σταθούρος, Ζήσης 15 (2), Μούτσιος, Κυριαζής, Παυλόπουλος 3, Τσίρος 11 (3), Σιδερής, Κουρουπάκης, Παλάσκας, Ζαρογιάννης 22

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας, Καρπούζας 3 (1), Γκανέτας 12 (1), Κυριακόπουλος 23 (2), Κοτσώνας 9, Τσακνάκης 6, Βλησσαρούλης, Κόκκας 18, Ε. Τεκούσης, Π. Τεκούσης