Πικρή ήττα στο τέλος για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

πικρή-ήττα-στο-τέλος-για-τα-κορίτσια-το-78667

Μεγάλη προσπάθεια, κόντρα σ’ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, κατέβαλαν οι ερυθρόλευκες αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα τελικά καθώς ηττήθηκαν με 72-70 από την Δάφνη Αγ. Δημητρίου στο ΕΑΚ. Η Ουίλιαμς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι σημειώνοντας 24 πόντους, ενώ μάζεψε και 19 ριμπάουντς, με την Αντριους να προσθέτει 16 και την Ταντουρόφσκα άλλους 14 πόντους.

Ολυμπιακός Β.-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 70-72
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση συμβαδίζοντας στο σκορ με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου (21-18). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να είναι κοντά και τις ερυθρόλευκες να συντηρούν πολύ μικρές διαφορές πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (42-41). Στην 3η περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ το οποίο στο 30’ ήταν 58-62. Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για τη νίκη. Στα 25 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κι ενώ το σκορ ήταν στο 68-70 οι διαιτητές σφύριξαν παράβαση γραμμής στη Σουλτάνη με τον πάγκο των ερυθρόλευκων να αντιδρά πολύ έντονα θεωρώντας ότι δεν υπήρχε τίποτα στη φάση. Η Δάφνη με 1/2 βολές έκανε το 68-71, η Ταντουρόφσκα αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις με την Ουίλιαμς να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να κάνει το 70-71 με τις φιλοξενούμενες να κάνουν πάλι 1/2 βολές και να γράφουν το τελικό 70-72.

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-41, 58-62, 70-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 14(2), Σουλτάνη 6, Άντριους 16, Ζέρβα 2, Γουϊλιαμς 24, Δεληγιάννη 8