Ηττήθηκε αλλά κρατάει την καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός

ηττήθηκε-αλλά-κρατάει-την-καλή-εμφάνι-95777

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Την πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα με 76-82, κρατάει ο Ολυμπιακός Βόλου κόντρα στον ΠΑΟΚ. Τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη ήταν πολύ κοντά στον Δικέφαλο του Βορρά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος. Από τις ερυθρόλευκες ξεχώρισαν οι αμερικανίδες Αντριους και Ουίλιαμς οι οποίες σημείωσαν 21 και 27 πόντους αντίστοιχα, δηλαδή τους 48 από τους 76 της ομάδας.

Ολυμπιακός Β.-ΠΑΟΚ 76-82
Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και ένα λεπτό πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 10 πόντους (16-26) με τον Ολυμπιακό να κάνει, όμως, ένα γρήγορο σερί 4-0 και να κλείνει η περίοδος στο 20-26. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό με τις φιλοξενούμενες να κρατούν μία μικρή διαφορά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 36-42. Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να μένει κοντά στο σκορ, να μειώνει έως και στο καλάθι με τον Δικέφαλο ωστόσο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι 60-66. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 10-2 του ΠΑΟΚ που έκανε το σκορ 62-76 κι έδειχνε να τελειώνει το ματς 7 λεπτά πριν τη λήξη. Οι ερυθρόλευκες έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν στο 37’ να μειώσουν σε 70-76. Εκεί όμως, φάνηκε να μένουν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν μία μεγάλη ανατροπή γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 76-82.

Δεκάλεπτα: 20-26, 36-42, 60-66, 76-82
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου, Διαμαντοπούλου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 8 (1), Σουλτάνη 8, Αγαγιώτου, Αντριους 21, Ζέρβα, Ζήτη 2, Ουίλιαμς 27, Κωτούλα, Δεληγιάννη 10
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κωτούλα 5 (1), Λύμουρα 5 (1), Μαγαλιού 9 (2), Κατσαμούρη, Μάλαρντ 22, Κουλουμπή, Κριμίλη, Ταρπάκου 2, Τράντα 2, Λιούις 25 (1), Καρακούλα, Αλμπάνεζ 12 (2)

Αποτελέσματα (17η)
Εσπερίδες Καλλιθέας-Πρωτέας Βούλας 63-57
Παναθλητικός-Αθηναϊκός 72-77
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος 44-63
Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 109-106 (κ.δ. 62-62, α’ παρ. 71-71, β’ παρ. 77-77, γ’ παρ. 82-82, δ’ παρ. 96-96, ε’ παρ. 102-102)
Ολυμπιακός-Φάρος Κερατσινίου 74-49