Κατάθεση Ολυμπιακής… ψυχής στο ΟΑΚΑ!

κατάθεση-ολυμπιακής-ψυχής-στο-οακα-98002

Έσπασε το… ρόδι ο Ολυμπιακός!

Με έναν Ρόμπερτς εξαιρετικό σε όλο ματς και με μεγάλη… ψυχή στην παράταση (71-71 κ.α.), οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 87-85 στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού, ο οποίος έκανε τεράστια ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας από διψήφιες διαφορές. Με τη νίκη αυτή, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 17-7 και κρατούνται γερά σε τροχιά πλεονεκτήματος στα playoffs της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να πέφτουν στο 14-10.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 18 πόντους, έχοντας χάσει μόλις μία βολή (1/1διπ., 4/4τρ., 4/5β.), με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να ακολουθούν με 15 πόντους ο καθένας. Το ντεμπούτο τους με τα «ερυθρόλευκα» έκαναν οι Τιλί (μόνο στην Ευρωλίγκα) και Μπράουν, με τον Γάλλο να είχε 2 πόντους, αλλά να κάνει δουλειά στα ριμπάουντ (5) και τον Αμερικανό να προσθέτει 5 πόντους και 3 ασίστ.

Από το «τριφύλλι», ο Καλάθης ήταν συγκλονιστικός με 23 πόντους και 10 ασίστ, με τον Γκιστ να είχε 21 πόντους.

Το ματς

Με τους Γκιστ, Σίνγκλετον, Λοτζέσκι, Τζέιμς και Καλάθη ξεκίνησε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός, με τον Ολυμπιακό αντίστοιχα με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη. Πολύ νευρικοί ήταν και οι δύο στην αρχή, με το σκορ να ήταν στο 1-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκαν 8-5, στα μισά. Η αστοχία και το μπασκετικό… ξύλο (με πολλά φάουλ) συνεχίστηκε, με τον ρυθμό του ματς να παραμένει πολύ χαμηλός μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (11-10). Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, η επιθέσεις… λύθηκαν με εκατέρωθεν καλάθια και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους με το υπέρ τους 18-16.

Ο καλός και γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να πάρει τον έλεγχο. Αρχικά, με τον Ρόμπερτς, ο οποίος ήρθε πολύ «καυτός» από τον πάγκο και… πυροβολούσε συνεχώς έξω από τα 6,75μ. και με τον Παπαπέτρου στη συνέχεια να προσφέρει λύσεις, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +9 (23-32), στα μισά. Ο Σίνγκλετον έδωσε μία προσωρινή «ανάσα» στον Παναθηναϊκό (26-32), αλλά ο Τιλί έκανε «πάρτι» στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά), με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν στο +11 (27-38), στο 16’. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν βιαστικά, με αποτέλεσμα να έχουν πολλά άστοχα σουτ, με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να το εκμεταλλεύονται αυτό, να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα και να φτάνουν ακόμη και στο +13 (30-43), στο ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο τέλος, οι Σίνγκλετον και Γκιστ διαμόρφωσαν το 34-43.

Το ίδιο συγκεντρωμένος μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πάει ξανά στο +11 (36-47), αλλά την καλή του άμυνα την «πλήρωσε» με τα τέσσερα προσωπικά φάουλ των Μάντζαρη και Ρόμπερτς. Παρ’ όλα αυτά, χάρη στους Σπανούλη και Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν και στο +12 (40-52), στα μισά, με τους Καλάθη και Γκιστ να τους… φρενάρουν (45-52). Εκεί, ο Σφαιρόπουλος πήρε το τάιμ άουτ και αφού ηρέμησε τους παίκτες του, εκείνοι μπήκαν μυαλωμένοι και έστειλαν πάλι τη διαφορά σε διψήφια απόσταση (46-59), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες σίγησαν επιθετικά, καθώς οι αρχηγοί τους αποσύρθηκαν για «ανάσες», με τους «πράσινους» να κάνουν ένα 4-0 (50-59). Ωστόσο, οι κακές επιθέσεις των παικτών του Πασκουάλ δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν κι άλλο την απόσταση, με τον Ολυμπιακό να κλείνει την τρίτη περίοδο με το +12 (50-62), χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου.

Η μεγάλη διαφορά έφερε χαλαρότητα στον Ολυμπιακό, με τον Παναθηναϊκό να πατά το… γκάζι και να τρέχει στο ανοικτό γήπεδο με τον Τζέιμς για να κάνει ένα 6-0 (56-62), στα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου. Με καλάθι και φάουλ, ο Μπράουν έδωσε «ανάσα» στους «ερυθρόλευκους (56-65), με το ματς από εκείνο το σημείο μέχρι και το 36’ να γίνεται πολύ νευρικό και τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως με βολές, αλλά τους Πειραιώτες να διατηρούνται σε απόσταση… ασφαλείας (57-67). Όμως, ο Καλάθης αποφάσισε να πάρει την υπόθεση πάνω του, με το «τριφύλλι» να πλησιάζει στο -3 (64-67), στα 4:00’ πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο, το ματς έγινε… ροκ. Οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν απανωτά τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα… μαξιλαράκι από τη γραμμή των βολών (64-70). Όμως, εκεί ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει τρομερή άμυνα, υποχρεώνοντας σε απανωτά λάθη τον Ολυμπιακό, ενώ έτρεξε ένα 7-0 που του έδωσε το προβάδισμα (71-70), στο 1:19’’. Ο Σπανούλης έκανε 1/2 βολές και ισοφάρισε, με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν άμυνες και το σκορ να μένει στο 71-71, στα 33’. Ο αρχηγός των Πειραιωτών πήρε την επίθεση, αλλά αστόχησε, με τον Τζέιμς να κάνει λάθος στα 8’’ εναπομείναντα και έτσι το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το ντέρμπι ήταν για γερά…. νεύρα και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το σκορ να ήταν ισόπαλο (75-75), μέχρι ο Ρίβερς να στείλει τον Παναθηναϊκό στο +3 (78-75), στα 2:33’’ πριν τη λήξη, όμως ο Ολυμπιακός μέσα από την άμυνά του, κατάφερε να ισοφαρίσει εκ νέου (78-78). Ο Καλάθης με τρίποντο έβαλε ξανά τους «πράσινους» στο +3 (81-78), αλλά ο Σπανούλης με καλάθι και φάουλ έκανε το 81-81, στο 1:33’’. Ο Καλάθης έκανε 1/2 από τη γραμμή (82-81), με τον Ρόμπερτς να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο μπροστά στον Σίνγκλετον και να δίνει το προβάδισμα (82-84) στους Πειραιώτες, ενώ με 2/2 από τον ίδιο, η διαφορά πήγε στο +4 (82-86), στα 33’. Ο Τζέιμς μείωσε σε 84-86, με τον Παπαπέτρου να κάνει 1/2 από τη γραμμή (84-87) και τον Τζέιμς να τον μιμείται (85-87), αλλά χάνοντας την πρώτη και βάζοντας τη δεύτερη, στα 2,8’’ και έτσι τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη 87-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 κ.α., 85-87 παρ.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9, Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (1), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 23 (2τρ., 10ασ.), Αντετοκούνμπο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (1), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Γουίλτζερ 1.

Πηγή: sport-fm