Σπουδαίο διπλό για τη Νίκη Βόλου στην Πρέβεζα με 72-68

σπουδαίο-διπλό-για-τη-νίκη-βόλου-στην-π-170631

Σ’ ένα ματς που ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του η Νίκη πήρε ένα σημαντικό διπλό το οποίο την διατηρεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας μπαίνοντας στο 2018 με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Από το πρώτο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι είχαν το προβάδισμα και δεν το άφησαν να τους ξεφύγει ποτέ φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 72-68.

Νικόπολη Πρέβεζας-Νίκη Βόλου 68-72
Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν σκληρό και κλειστό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν όμως, ένα ελαφρύ προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (14-16). Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι ήταν πολύ καλύτεροι και στις δύο άκρες του παρκέ. Αύξησαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τη Νίκη Βόλου στο +14 (25-39). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως την απόδοσή τους και μείωσαν το σκορ χωρίς ωστόσο να απειλήσουν άμεσα τη Νίκη, η οποία διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα στον αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι 49-53. Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε όπως η πρώτη με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αλλά τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ και να φτάνουν τελικά σε ακόμη ένα ροζ φύλλο, με σκορ 68-72, ξεκινώντας με το δεξί τη νέα χρονιά. Το βλέμμα όλων πλέον στο στρατόπεδο της Νίκης Βόλου στρέφεται στο επόμενο, εντός έδρας, αγώνα κόντρα στον Πρωτέα Γρεβενών.

Δεκάλεπτα: 14-16, 25-39, 49-53, 68-72

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Παπίρης): Βαγενάς 2, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 17, Σταμούλης, Κακιούζης 12, Παπαμιχαήλ, Μπέλλος, Γεωργάκης, Νίκας 9, Μακρόπουλος 5, Μπακάλης, Μπάλλας 23.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής 5, Γεωργίου 12, Αναγνωστόπουλος, Κουτίνας 23, Τσαβές, Βλήτσιος 2, Τσώλης 15, Λωρίτης, Παπακώστας 15, Τοκατκλίδης, Παπαζήσης.