Δεν τα κατάφεραν στη Λευκάδα τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

δεν-τα-κατάφεραν-στη-λευκάδα-τα-κορίτσ-256125

Δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικές οι παίκτριες του Ολυμπιακού Βόλου στη δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Νίκη Λευκάδας και γνώρισαν βαριά ήττα με 75-45. Ο Ολυμπιακός Βόλου, που είχε και αρκετά προβλήματα τραυματισμών τις προηγούμενες ημέρες, παρουσιάστηκε ανέτοιμος και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το συγκεκριμένο ματς.

Νίκη Λευκάδας-Ολυμπιακός Β. 75-45
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες πολύ νευρικές στην επίθεση, χωρίς σωστές επιλογές, με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να τελειώσει με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 12-10. Στη 2η περίοδο η Νίκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, με τις ερυθρόλευκες να μην μπορούν ν’ ακολουθήσουν. Το επιμέρους 27-8 του δεκαλέπτου έφερε την γηπεδούχο ομάδα στο +21 με το τέλος του ημιχρόνου (39-18). Στην 3η περίοδο τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, με τη Νίκη να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά η οποία στο 30’ έφτασε τους 30 πόντους (57-27). Στην τελευταία περίοδο δεν γινόταν ν’ αλλάξει κάτι, με τη Νίκη Λευκάδας να φτάνει σε μία ευρεία νίκη με 75-45. Τώρα άπαντες στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού Βόλου επικεντρώνονται στο επόμενο, πάρα πολύ δύσκολο, παιχνίδι κόντρα στον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο κλειστό του ΕΑΚ.

Δεκάλεπτα: 12-10, 39-18, 57-27, 75-45

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Σπηλιώτης 4, Τελίδου 14 (3), Τσινέκε 10 (1), Whitted 10, Τσαμπούρη 3 (1), Ντάνχαμ 13, Οστρια 16, Τσέρου 3 (1), Koντογεώργου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουρόφσκα 12 (3), Σουλτάνη 3, Τότση, Αντριους 11, Ζέρβα 8, Ζήτη, Φέρμπανκς 4, Κωτούλα, Δεληγιάννη.