Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου επέστρεψε πανηγυρικά στην Α1 Γυναικών

πρώτος-και-καλύτερος-ο-ολυμπιακός-βόλ-510185

Επιστροφή στα σαλόνια της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μετά από 2 χρόνια ξανανεβαίνει στην πρώτη τη τάξει κατηγορία. Με μία ακόμη νίκη κόντρα στον Πιερικό με 71-53, οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη εξασφάλισαν την πρώτη θέση μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της σεζόν.

Φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πιερικό να είναι πολύ ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος, οι ερυθρόλευκες έφτασαν τελικά σε ακόμη ένα άνετο ροζ φύλλο. Η Σουλτάνη με 25 πόντους κι η Ταντουρόφσκα με 20 ήταν και πάλι πρώτες σκόρερ για τον Ολυμπιακό, με όλες τις παίκτριες να αποδίδουν εξαιρετικά, και η λήξη της αναμέτρησης να τις βρίσκει, μαζί με το προπονητικό τιμ, ένα κουβάρι με τους φίλους της ομάδας που έδωσαν δυναμικό παρόν στο κλειστό του ΕΑΚ.

Ολυμπιακός Β.-Πιερικός/Αρχέλαος 71-53

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 20-20. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν πολύ καλά στην άμυνα, χωρίς να καμία να μπορεί να χτίσει μία μικρή διαφορά. Η κόρνα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τους δύο αντιπάλους σε πλήρη ισορροπία (32-32). Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι 54-45. Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στις ερυθρόλευκες, οι οποίες δέχτηκαν μόλις 8 πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και να φτάνει στο +18 για το τελικό 71-53. Η Σουλτάνη ήταν ασταμάτητη σταματώντας στους 25 πόντους, ενώ η Ταντουρόφσκα πρόσθεσε 20 ευστοχώντας 4 φορές έξω από την γραμμή των 6:75 μ. Με το τέλος του αγώνα ομάδα και φίλαθλοι έγιναν ένα κουβάρι στον αγωνιστικό χώρο, γιορτάζοντας όλοι μαζί την μεγάλη επιτυχία των ερυθρόλευκων και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-32, 54-45, 71-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου, Σουλτάνη 25, Χούτα, Ταντουρόφκσα 20(4), Ντελή 2, Δημητριάδου, Ζέρβα 13, Ζήτη 3, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 8
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Δαβιτίδου 15(3), Ζουγκουρίδου 7(1), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 4, Μπαγκλαρίδου, Λεκάι, Κωτούλα 10(1), Δημητρίαδου 2