Εύκολα ο Ολυμπιακός Βόλου 87-39 την Ασπίδα Ξάνθης στο ΕΑΚ

εύκολα-ο-ολυμπιακός-βόλου-87-39-την-ασπίδα-533877

Μακρινή ανάμνηση έμοιαζε η πρώτη, και μοναδική μέχρι τώρα, ήττα της ομάδας την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη, με τις ερυθρόλευκες να κατατροπώνουν την ομάδα της Ξάνθης με τελικό σκορ 87-39. Ο κόουτς της ομάδας κράτησε την Δημητριάδου εκτός για να την ξεκουράσει, ενώ οι παίκτριες, το προπονητικό τιμ και η διοίκηση αφιέρωσαν τη νίκη στην Κυριατζίδου, η οποία επιβλήθηκε σε επιτυχή εγχείρηση στους χιαστούς με ευχές για ταχεία ανάρρωση.

Ολυμπιακός Β.-Ασπίς Ξάνθης 87-39
Οι ερυθρόλευκες έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι ήθελαν να αφήσουν την ήττα από τον Ηρακλή πίσω και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και μπήκαν αποφασισμένες για να… καθαρίσουν το ματς από το 1ο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς αντίπαλο καλάθι από την αρχή και κατάφερε να φτάσει γρήγορα σε μία διψήφια διαφορά, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (23-11). Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με τις γηπεδούχες να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμά τους με σχετική ευκολία και να φτάνουν στο ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων (46-21). Η 3η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στις ερυθρόλευκες, οι οποίες επέτρεψαν στην ομάδα της Ξάνθης να σκοράρει μόνο 6 πόντους, την ίδια στιγμή που οι ίδιες σκόραραν 22, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κλείσει το δεκάλεπτο στο +41 (68-27), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να φτάνει πάρα πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο με σκορ 87-39.

Δεκάλεπτα: 23-11, 46-21, 68-27, 87-39
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα, Παγκαλίδου 10 (3), Αγαγιώτη 8 (2), Τότση 2, Ζέρβα 2, Σουλτάνη 24 (1), Χούτα 2, Ταντουρόφσκα 25 (4), Ζήτη, Αγκάνη 2, Διαμαντοπούλου 2, Κοτσιάφτη 10.
ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Καρα Αχμέτ): Σ. Καραλίδου 6, Κουτρουβέλη, Σακουλάκη 7 (1), Παπαχρυσοβέργη 2, Σουλιώτη 14 (1), Καραλή 10, Β. Καραλιδου.