Εύκολες νίκες για τους πρωτοπόρους στην 15η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ

εύκολες-νίκες-για-τους-πρωτοπόρους-στ-542426

Εύκολα επικράτησαν Γυμναστικός, Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου των Νίκαια, Ανάληψη και Διλόφου αντίστοιχα και συνέχισαν να βρίσκονται στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Σε αντίθεση με τους τρεις πρωτοπόρους δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νέων Αθλητών η ΑΕΒΔ, καθώς επιβλήθηκε με 73-68 στην παράταση. Εντυπωσιακό φινάλε με νίκη… μπάζερ-μπίτερ για τον Αλμυρό, ο οποίος κέρδισε με 72-70 τον Ιωνα, με τον Συνάζο να ευστοχεί σε σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

ΓΣ Βόλου-Νίκαια
82-49

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία, κόντρα στην ομάδα που τον έχει υποχρεώσει στη μοναδική του ήττα έως τώρα, ο Γυμναστικός συνέτριψε με 82-49 τη Νίκαια στο Βάκης Παρασκευόπουλος και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του φετινού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά από την αρχή και πήραν ένα μικρό προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 22-17. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και να συντηρούν την μικρή διαφορά που έχτισαν στην 1η περίοδο, με τη λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +8 (40-32). Στην 3η περίοδο ο Γυμναστικός έπαιξε εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 7 πόντους, με αποτέλεσμα το σκορ στο 30’ να είναι στο 58-39. Με τα πάντα να έχουν κριθεί, οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν στην πολύ εύκολη νίκη με 82-49.

Δεκάλεπτα: 22-17, 42-30, 58-39, 82-49
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 17 (1), Καλογερόπουλος 14 (1),Τσαπραΐλης 15 (3), Ζήσης 4, Σουλιώτης 2, Χρηστομάνος, Τάσος, Τσίρος 2, Σιδέρης, Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος 2, Ζαρογιάννης 22.
ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 10 (1), Παρασκευόπουλος, Κυριακόπουλος 5 (1), Μουστέλης 7 (1), Τουρναβίτης 1, Σταυρόπουλος 13 (2), Ρούσσος, Γαλάνης 5, Μπλιάτζας 8, Ζαβλιάκης.

Ανάληψη-Νίκη Βόλου
53-90

Καμία αντίσταση δεν βρήκε η Νίκη Βόλου, η οποία επικράτησε πολύ εύκολα της Ανάληψης με 90-53. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις ορέξεις τους, παίρνοντας διψήφια διαφορά ήδη από την 1η περίοδο, το τέλος της οποίας τους βρήκε προηγούμενους με 13-26. Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι πίεσαν ακόμη περισσότερο στην άμυνά τους, επιτρέποντας στην Ανάληψη μόνο 8 πόντους, με τη διαφορά να φτάνει το +24 (21-45) στο τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν ταχύτητα ούτε στο 3ο δεκάλεπτο, συνέχισαν να κυριαρχούν και στις δύο άκρες του παρκέ με το σκορ στο 30’ να είναι στο 38-72. Με την 4η περίοδο να αποτελεί τυπική διαδικασία, η Νίκη Βόλου έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο, με τελικό σκορ 53-90 και συνεχίζει να κρατά μία από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Δεκάλεπτα: 13-26, 21-45, 38-72, 53-90
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 14 (3), Κλείτσας, Γαλανάκης, Κοντάκης 2, Φάρκωνας 4, Συλεόπουλος 2, Ευαγγελινός 8 (2), Κετσετζής 3 (1), Κουτσονοβάκης 8, Μωυσίδης 10, Κωλέτσης 2, Μπέης.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Γεωργαντάς 4, Κοντογιάννης 2, Δελιόπουλος 5, Παπούλιας 15, Γιωτόπουλος 4, Μπόγδανος 18 (2), Τσαβές 16, Βλήτσιος 2, Τσώλης 2, Διγενής 10 (1), Μαυροφώτης 7 (1), Τοκατλίδης 5.

Δίλοφο-Ολυμπιακός Β.
52-76

Υπό τις οδηγίες των Καπουρνιώτη και Μπορίνου, ο Ολυμπιακός Βόλου φαίνεται να ξαναβρίσκει τον καλό του εαυτό. Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από την αρχή πως δεν θα άφηναν κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα και γρήγορα απέκτησαν διψήφια διαφορά με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 12-22. Η άμυνα των φιλοξενούμενων έσφιξε ακόμη περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 21-9 στην περίοδο πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 21-43, τελειώνοντας, ουσιαστικά, το θέμα νίκης από το πρώτο μέρος. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει καλή απόδοση και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τη διαφορά να παραμένει πάνω από τους 20 πόντους (39-61) στο τέλος της περιόδου. Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν μία άνετη νίκη με τελικό σκορ 52-76.

Δεκάλεπτα: 12-22, 21-43, 39-61, 52-76
ΔΙΛΟΦΟ (Αντωνόπουλος): Λελούδας 2, Αμπντάλα 8 (2), Καλόγηρος 8, Ακρίβος 17 (3), Σακελλάρης 3 (1), Σπανός 9 (2), Παναγιώτου 5, Σταυρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Καραγεώργος 9 (1), Θέος 3 (1), Τελλίδης, Αλεξίου 2, Καφάσης 6, Τσιαπράζης, Βλασταρίδης 11 (1), Καραθάνος, Λουλούδης 7, Αναστασόπουλος 13 (1), Σκαμάγκας 4, Παρασκευάς 21.

ΓΣ Αλμυρού-Ιωνας
72-70

Ματς για πολύ γερά νεύρα διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Αλμυρού ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Ιωνα, με τις δύο ομάδες να χαρίζουν όμορφο θέαμα και το παιχνίδι να κρίνεται, κυριολεκτικά, στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν εξίσου δυνατά στο παρκέ, προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (20-16). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός εμφανίστηκε λίγο καλύτερος στην άμυνα και μπόρεσε να φτιάξει μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους την οποία και συντήρησε έως και τη λήξη του ημιχρόνου, που τον βρήκε να προηγείται με 40-33. Στην 3η περίοδο ο αγώνας έγινε ντέρμπι με τα όλα του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει, με τον Αλμυρό να κλείνει το δεκάλεπτο με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (52-51). Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και όλα έδειχναν ανοιχτά σε ότι αφορούσε τον τελικό νικητή. Τελικά, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων όταν, με το σκορ ισόπαλο στους 70 πόντους και 1.6’’ να απομένουν στο ρολόι, έγινε σωστή επαναφορά από την πλάγια γραμμή, με τον Συνάζο να παίρνει το τελευταίο σουτ και να ευστοχεί, χαρίζοντας στην ομάδα του μία υπερπολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-16, 40-33, 52-51, 72-70
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 44 (2), Μαμούρας Θ., Καραπτσιάς Γ., Συνάζος 2, Ποζιόπουλος, Μαμούρας Π., Παραλίκης 11 (1), Θέος 10 (1), Καλόγηρος, Χατζόπουλος, Βαλαμούτης.

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Γιολβάνης, Φωτιάδης Κ. 7 (1), Φαρμάκης Σ., Τσαρούχας, Ροδολάκης 5, Φωτιάδης Φ. 17 (3), Τζικόπουλος, Βασιλείου 3, Γεωργόπουλος, Ζέρζης, Ευθυμίου 25, Κέτουλας 13.

ΑΕΒΔ-Ν.Α. Νίκης
73-68 (κ.δ. 62-62)

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην ΑΕΒΔ και στους Νέους Αθλητές, με τις δύο ομάδες να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο, αλλά τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν το παιχνίδι στην παράταση. Οι πορτοκαλί μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα που άγγιξε τους 10 πόντους, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 20-11. Η εικόνα τους ματς δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΒΔ να έχει τον έλεγχο και να συντηρεί το προβάδισμα που είχε χτίσει, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-25. Στην 3η περίοδο οι Νέοι Αθλητές αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ-φάουλ του Λουκίδη για πρώτη φορά στον αγώνα, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους κυανόλευκους αυτή τη φορά μπροστά με 43-46. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν μία μικρή διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά οι Νέοι Αθλητές κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση με τρεις εύστοχες βολές του Λουκίδη (62-62) 8’’ πριν τη λήξη. Στην παράταση η παίκτες του Πάρη Λότφι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν τελικά να φτάσουν στη νίκη με σκορ 73-68.

Δεκάλεπτα: 20-11, 35-25, 43-46, 62-62, παρ. 73-68
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 10 (2), Τσαντός, Γκιοκάι, Καρπέτης 14 (2), Μπιντάκας, Νίκολης, Ρόσσιος 8, Αποστολίδης 3 (1), Βλάχος 7 (1), Χαρχαρής 19, Αγκρής, Τσινίκας 12.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Νικολόπουλος): Ρουσιώτης 2, Ράπτης 12 (2), Καζεπίδης 10 (2), Πανιόπουλος 12 (2), Ανδρεόγλου, Παναγιώτου, Παπαδόπουλος, Λουκίδης 13 (3), Νικολόπουλος 6, Λωρίτης 6, Χρηστομάνος 4, Σούλης 3.