Διαστημική… Νίκη στο τοπικό ντέρμπι, για την 13η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ

διαστημική-νίκη-στο-τοπικό-ντέρμπι-567070

Η Νίκη Βόλου δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου και το παιχνίδι έμεινε ντέρμπι μόνο στα χαρτιά, καθώς από την 1η περίοδο οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν σε μία μεγαλειώδη επικράτηση με σκορ 83-58.

Ο Γυμναστικός συνεχίζει να βρίσκεται μαζί με τους κυανόλευκους στην κορυφή, αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο της ΑΕΒΔ, κερδίζοντας εύκολα με 80-63. Η Ανάληψη επικράτησε του Ιωνα με 62-57, ενώ Αλμυρός και Νέοι Αθλητές δεν μπόρεσαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε Νίκαια και Δίλοφο αντίστοιχα και βρέθηκαν ουραγοί της βαθμολογίας. Αναλυτικά:

Νίκη Βόλου-Ολυμπιακός Β. 83-58

Σ’ ένα σχεδόν κατάμεστο κλειστό στη Ν. Ιωνία Νίκη Βόλου και Ολυμπιακός Βόλου συναντήθηκαν στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής, με τους κυανόλευκους να θέλουν να παραμείνουν στην κορυφή και τους ερυθρόλευκους να θέλουν να ξαναμπούν γερά στο κόλπο των δύο πρώτων θέσεων. Η αρχή του παιχνιδιού, όπως αναμένονταν, ήταν νευρική και για τις δύο ομάδες, με τη Νίκη Βόλου να προηγείται αρχικά με 6-2, να κάνουν, ωστόσο, αρκετά λάθη και να έχουν αρκετά άστοχα σουτ, ενώ το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 11-6, με τον Μπόγδανο να έχει πετύχει τους 7 από τους 11 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων. Η Νίκη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και με δύο αιφνιδιασμούς, μετά από καλές άμυνες, από Γιωτόπουλο και Παπούλια ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα (21-8) με 2:15’ να απομένουν για το δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 27-12 μετά από νέο καλάθι του Γιωτόπουλου. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το 2ο δεκάλεπτο όπως τελείωσαν το προηγούμενο και αύξησαν το προβάδισμά τους στο +19 (35-16) με 7:20’ για το ημίχρονο. Η διαφορά για τους κυανόλευκους ξεπέρασε τους 20 πόντους (40-19) με τρίποντο του Τσώλη στο 15’ κι έφτασε και στο +23 (45-22), με τους ερυθρόλευκους να απαντάνε γρήγορα με ένα μικρό σερί 0-5 με τρεις βολές από τον Καραθάνο κι ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό, μετά από κλέψιμο, του Γεωργίου. Το ημίχρονο βρήκε τη Νίκη Βόλου να προηγείται με 51-32. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στην 3η περίοδο. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με σχετική ευκολία τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους, με τον Ολυμπιακό να δείχνει τη θέληση, αλλά να μην μπορεί να σταματήσει τον φοβερό επιθετικό ρυθμό της Νίκης και, ταυτόχρονα, να είναι πολύ άστοχος στις δικές του προσπάθειες. Το σκορ στο 26’ ήταν στο 63-41, ενώ το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 67-46 με μία βολή του Αναστασόπουλου. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 6-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +27 (73-46) με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπόγδανου στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Γιωτόπουλο λίγες στιγμές μετά να εκτοξεύει το προβάδισμα της Νίκης στους 31 (77-46) με 6’ να μένουν για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Τα τελευταία λεπτά δεν είχαν κανένα ουσιαστικό θέμα, με τους κυανόλευκους να φτάνουν στη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 83-58.

Δεκάλεπτα: 27-12, 51-32, 67-46, 83-58
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης, Κοντογιάννης 2, Παπούλιας 18, Μπόγδανος 24 (1), Τσαβές 2, Βλήτσιος 4, Τσώλης 18 (2), Διγενής 2, Μαυροφώτης, Γιωτόπουλος 13 (1), Τοκατλίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 5 (1), Γεωργίου 8, Αλεξίου 2, Καραθάνος 7 (1), Λουλούδης 5, Αναστοσόπουλος 7, Παρασκευάς 24.

ΓΣ Βόλου-ΑΕΒΔ 80-63

Στην τελευταία περίοδο κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι ο Γυμναστικός απέναντι στη μαχητική ΑΕΒΔ και συνέχισε να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν στο 1ο δεκάλεπτο με 16-20. Στη 2η περίοδο ο Γυμναστικός ανέβασε την απόδοσή του και στις δύο άκρες του γηπέδου και κατόρθωσε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του στο 40-33. Η εικόνα ήταν ίδια και στην 3η περίοδο, με τους γηπεδούχους να συντηρούν ένα ελαφρύ προβάδισμα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-49. Η τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Γυμναστικό, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους και έφτασε τελικά εύκολα σε ακόμη ένα ροζ φύλλο με σκορ 80-63.

Δεκάλεπτα: 16-20, 40-33, 56-49, 80-63
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος 14 (1), Τσαπραΐλης 13 (1), Ζήσης 5 (1), Σουλιώτης 6 (2), Χρηστομάνος 2, Ηλιόπουλος 2, Τσίρος 10, Σιδέρης, Κουρουπάκης 4, Κοντογιάννης, Ζαρογιάννης 18 (2).
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 11 (1), Τσίγκος, Αναστασιάδης 15 (3), Καρπέτης 6, Ιωαννίδης 1, Γιοκάι, Ρόσσιος, Αποστολίδης 5 (1), Τσινίκας 10 (2), Βλάχος 8 (2), Αγκρής, Χαρχαρής 7.

Ανάληψη-Ιωνας 62-57

Αμφίρροπο παιχνίδι διεξήχθη στο ΕΑΚ Βόλου, όπου όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες της Ανάληψης να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και να φτάνουν στη νίκη με 62-57. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως μουδιασμένα επιθετικά, με τον Ιωνα να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (9-12). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ και στη 2η περίοδο με τη λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +4 (23-27). Στο 3ο δεκάλεπτο η Ανάληψη κατάφερε να περάσει στην κεφαλή του σκορ και να κλείσει την περίοδο με δικό της προβάδισμα τεσσάρων πόντων (44-40). Οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ όλη την τελευταία περίοδο, με τους παίκτες των γηπεδούχων να δείχνουν πιο ψύχραιμοι στις κρίσιμες φάσεις και να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 62-57.

Δεκάλεπτα: 9-12, 23-27, 44-40, 62-57
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλστογλου 14, Γαλανάκης 4, Κοντάκης 10 (2), Συλεόπουλος 15 (2), Παλάτζας 9, Φάρκονας, Κετσετζής, Μωυσίδης 8, Κλείτσας, Ευαγγελινός

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Φαρμάκης, Κ. Φωτιάδης 11 (1), Τέγος, Τσαρούχας 2, Ροδολάκης 9 (3), Φ. Φωτιάδης 11 (3), Τζικόπουλος, Βασιλείου, Κυρτσόγλου, Γεωργόπουλος 14 (1), Ευθυμίου 7, Κέτουλας 3.

ΓΣ Αλμυρού-Νίκαια 62-76

Δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη οι παίκτες του Αλμυρού κόντρα στη Νίκαια και παρέμειναν στις τελευταίες θέσεις τις βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ άστοχες το παιχνίδι και χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, με αποτέλεσμα η 1η περίοδος να κλείσει με το σκορ ισόπαλο στους 11 πόντους. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τον Αλμυρό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά 2 πόντων (35-33). Η Νίκαια αντέδρασε στην 3η περίοδο και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 51-58. Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να αυξήσουν κι άλλο το προβάδισμά τους και να φύγουν με το διπλό από την έδρα του Αλμυρού με τελικό σκορ 62-76.

Δεκάλεπτα: 11-11, 35-33, 51-58, 62-76
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης, Καραγιώργος 33 (6), Θ. Μαμούρας, Καραπτσιάς, Συνάζος 5 (1), Παιζόπουλος 3 (1), Π. Μαμούρας, Παραλίκης 2, Θέος 1, Γώγουλας 5, Βαλαμούτης 4, Χατζόπουλος 9 (1).

Δίλοφο-Ν.Α. Νίκης 67-47

Δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και έχασαν φυσιολογικά οι Νέοι Αθλητές, στην έδρα του Διλόφου, με 67-47. Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή καλύτεροι και προηγήθηκαν με 18-13 στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο κατάφεραν να ξεφύγουν κι άλλο από τους κυανόλευκους και να κλείσουν το ημίχρονο στο +18 (39-21). Στην 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το Δίλοφο να ελέγχει το παιχνίδι και στο 30’ να είναι μπροστά στο σκορ με 54-38. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστική, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με το ευρύ 67-47.

Δεκάλεπτα: 18-13, 39-21, 54-38, 67-47
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης, Ράπτης 5, Καζεπίδης 7 (1), Σαπούνης, Γιαννόπουλος 8, Ανδρεόγλου 4 (1), Καλλιτζέος 4, Λουκίδης 5, Νικολόπουλος 4, Λωρίτης 5, Χρστομάνος 3, Σούλης 2.