Επιασε 13άρι ο Ολυμπιακός Βόλου

επιασε-13άρι-ο-ολυμπιακός-βόλου-584632

Τυχερό…13 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη έκαναν το 13/13 στην έδρα της Σταυρούπολης, αφού κατάφεραν να πάρουν μία άνετη νίκη κόντρα στην τοπική ομάδα και να φύγουν με το ροζ φύλλο από τη Θεσσαλονίκη.

Σουλτάνη και Ταντουρόφσκα ηγήθηκαν ακόμα μία φορά της προσπάθειας των ερυθρόλευκων, πετυχαίνοντας 19 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τη Ζέρβα να κάνει και αυτή ένα πολύ καλό παιχνίδι και να προσθέτει 12 πόντους για να έρθει τελικά η εύκολη επικράτηση με 73-54. Το μυαλό όλων πλέον στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο στρέφεται στο θεσσαλικό ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στην πολύ δυνατή Ολύμπια Λάρισας.

Σταυρούπολη-Ολυμπιακός Β. 54-73

Εύκολο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Σταυρούπολη για την 13η αγωνιστική του Βόρειου ομίλου της Α2 εθνική κατηγορίας. Οι ερυθρόλευκες μπήκαν από την αρχή πιεστικά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από τους αντιπάλους τους. Εχοντας φοβερό επιθετικό ρυθμό από το πρώτο λεπτό, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά, με τις παίκτριές του να σκοράρουν κατά βούληση και την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-27. Η καλή επιθετική λειτουργία συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο για τις φιλοξενούμενες, σε συνδυασμό επίσης με πολύ πιεστική άμυνα, κάτι το οποίο τους επέτρεψε να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά, η οποία, στη λήξη του ημιχρόνου, έφτασε στο +18 (26-44). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο, με τις ερυθρόλευκες να διατηρούν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και να συντηρούν εύκολα και σταθερά μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το σκορ στο 30’ ήταν 39-55. Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποδείχθηκε διαδικαστικό, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά σε ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 54-73. Η Ταντουρόφκα έμοιαζε ασταμάτητη, σκοράροντας 19 πόντους και ευστοχώντας σε 5 τρίποντα, ενώ 12 πρόσθεσε η Ζέρβα και 11 η Σουλτάνη.

Δεκάλεπτα: 16-27, 26-44, 39-55, 54-73
ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Μπαξεβάνος): Μυγδαλιά 15, Σαμαρά 7 (1), Αντωνιάδου, Τσαμπάκου 6, Κωστανάκη 10 (2), Κανέλογλου 11, Τσάνταλη 3, Αλ-Μπακρί, Πεχλιβανίδου 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου 7 (2), Αγαγιώτη 2, Ζέρβα 12, Σουλτάνη 11 (1), Τότση 2, Δημητριάδου 6, Ζήτη, Διαμαντοπούλου 2, Ταντουρόφσκα 19 (5), Κοτσιάφτη 10.