Ηττα σοκ για Ολυμπιακό, συνεχίζουν στην κορυφή Νίκη και ΓΣ Βόλου

ηττα-σοκ-για-ολυμπιακό-συνεχίζουν-στη-592377

Στα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής (αυτά της αναβληθείσας 9ης θα πραγματοποιηθούν το Φεβρουάριο, μέσα στο τριήμερο των Αποκριών) είχαμε τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού μέσα στη Νίκαια, από την τοπική ομάδα, με 70-45, χάνοντας και το +22 του πρώτου γύρου.

Αντίθετα, η Νίκη Βόλου παρέμεινε στην κορυφή μετά την εύκολη επικράτηση με 91-57 κόντρα στην ΑΕΒΔ, ενώ μαζί της στην κορυφή συνεχίζει και ο ΓΣ Βόλου μετά το άνετο 69-47 απέναντι στον ΓΣ Αλμυρού. Σημαντική νίκη για την Ανάληψ,η η οποία, αγωνιζόμενη πάλι με ελλείψεις, κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Διλόφου εύκολα με 76-56. Τέλος, ο Ιωνας πήρε το διπλό κόντρα στους μαχητικούς Νέους Αθλητές με 56-59, σ’ ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αναλυτικά:

ΑΕΒΔ-Νίκη Βόλου 57-91

Εύκολο απόγευμα είχε η πρωτοπόρος Νίκη Βόλου κόντρα στην ΑΕΒΔ, της οποίας και επιβλήθηκε με το ευρύ 91-57. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά από το 1ο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τους βρήκε μπροστά με 12-25. Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι αύξησαν κι άλλο την πίεσή τους στην άμυνα και διατήρησαν τον ίδιο ρυθμό επιθετικά, με αποτέλεσμα το τέλος του ημιχρόνου να τους βρει στο +21 (27-48). Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Νίκη να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να διατηρεί το προβάδισμά της πάνω από τους 20 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 46-70. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τους κυανόλευκους του Λάμπρου Πρέκα να φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 57-91.

Δεκάλεπτα: 12-25, 27-48, 46-70, 57-91
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 10 (2), Τσίγκος 6, Αναστασιάδης 17 (1), Αγαπητός, Ιωαννίδης 2, Τσινίκας 9 (1), Ρόσιος 2, Αποστολίδης 6 (2), Νίκολις 3 (1), Βλάχος, Αγκρής, Χαρχαρής 2.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 10 (1), Κοντογιάννης 3, Δελιόπουλος 1, Παπούλιας 16 (4), Γιωτόπουλος 10 (2), Μπόγδανος 19 (2), Τσαβές 6, Βλήτσιος 11, Τσώλης 15 (1), Τοκατλίδης.

ΓΣ Βόλου-ΓΣ Αλμυρού 69-47

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Γυμναστικός κόντρα στην ομάδα του Αλμυρού, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητή του κ. Γιάννη Στεργιόπουλου, καθώς επικράτησε με το άνετο 69-47 και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την αρχή οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφεραν να χτίσουν μία σημαντική διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου, που τους βρήκε προηγούμενους με 18-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι βρήκαν καλύτερο ρυθμό επιθετικά και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας στο +16 (43-27) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και τη διάφορα σε διψήφια νούμερα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 55-41. Στην 4η περίοδο ο Γυμναστικός δεν απειλήθηκε. Δεχόμενος μόλις 6 πόντους έφτασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και επικράτησε τελικά με 69-47.

Δεκάλεπτα: 18-9, 43-27, 55-41, 69-47
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης) Κωστούλας 8 (2), Καλογερόπουλος 10, Τσαπραΐλης 3 (1), Ζήσης 3 (1), Σουλιώτης 6, Χρηστομάνος 13, Παυλόπουλος 16 (2), Τσίρος, Σιδερής, Κουρουπάκης, Σπανόπουλος 2, Ζαρογιάννης 8.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 2, Καραγιώργος 15 (1), Θ. Μαμούρας 2, Καραπτσιάς 2, Συνάζος 2, Ποζιόπουλος 2, Π. Μαμούρας, Παραλίκης 3 (1), Γώγουλας 11 (3), Χατζόπουλος, Βαλαμούτης 8.

Νίκαια-Ολυμπιακός Β. 70-45

Ενας αγνώριστος Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα στη Νίκαια με 70-45 και έπεσε από την κορυφή, μένοντας στην 3η θέση. Το 1ο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να πάρει μία μικρή διαφορά. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με τη διαφορά στο σουτ (14-12). Στη 2η περίοδο η Νίκαια πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται και στις δύο μεριές του γηπέδου, και με επιμέρους σκορ 20-10 στο δεκάλεπτο πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 34-22. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους και να προηγούνται στο 30’ με 52-33. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι κατέρρευσαν. Η Νίκαια εκμεταλλεύθηκε αυτό το γεγονός και κατάφερε στο τέλος όχι απλά να πάρει τη νίκη, αλλά να καλύψει και το -22 του πρώτου γύρου και να φτάσει στην τελική επικράτηση με το βαρύ, για τον Ολυμπιακό, 70-45.

Δεκάλεπτα: 14-12, 34-22, 52-33, 70-45
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγιώργος 9 (1), Γεωργίου 8 (1), Αλεξίου 3 (1), Καφάσης 2, Αναστασόπουλος 10 (1), Παρασκευάς 13, Σκαμάγκας, Λουλούδης, Καραθάνος.

Ανάληψη-Δίλοφο 76-56

Ακόμη ένα παιχνίδι που η Ανάληψη δεν παρατάσσεται πλήρης, απουσίαζαν οι Στάμος και Συλεόπουλος, κάτι που δεν εμπόδισε όμως τους γηπεδούχους να φτάσουν στη νίκη απέναντι στο Δίλοφο. Από την 1η περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν να… καθαρίσουν γρήγορα το παιχνίδι, παίζοντας καλή πιεστική άμυνα και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κατάφεραν να προηγηθούν με 28-12 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι κυανέρυθροι διατήρησαν τον ίδιο υψηλό ρυθμό, σε άμυνα και επίθεση, και στο 2ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με ένα +19 (45-26). Στην 3η περίοδο η Ανάληψη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και να συντηρεί μία διαφορά κοντά, ή και πάνω, από τους 20 πόντους, με το σκορ στο 30’ να είναι 61-39. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι, με την Ανάληψη να φτάνει τελικά σ’ ένα εύκολο ροζ φύλλο με σκορ 76-56.

Δεκάλεπτα: 28-12, 45-26, 61-39, 76-56
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 33 (2), Κλείτσας 2, Γαλανάκης 6 (2), Κοντάκης 22 (5), Φάρκωνας 3, Μωυσίδης 10, Ευαγγελινός, Βούλγαρης, Κωλέτσης, Μπέης.

Ν.Α. Νίκης-Ιωνας 56-59

Σ’ ένα ματς που ήταν ντέρμπι με τα… όλα του, ο Ιωνας κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από τη Ν. Ιωνία, επικρατώντας με 56-59 των Νέων Αθλητών. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, οι οποίες πήγαιναν χέρι-χέρι στην 1η περίοδο, το τέλος της οποίας βρήκε ισόπαλους τους δύο αντιπάλους στους 17 πόντους. Η 2η περίοδος είχε ανάλογη εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (28-27). Στο 3ο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε να κυλάει στο ίδιο μοτίβο, με το ντέρμπι να συνεχίζεται για τα καλά, ο Ιωνας κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά 4 πόντων (42-46) στο τέλος της περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν, όπως αναμενόταν, δραματικό. Στα τελευταία λεπτά και με το σκορ στο 51-53, ο Γεωργόπουλος κάνει το 51-55. Ο Λωρίτης απαντάει για του γηπεδούχους με καλάθι και φάουλ (54-55), όμως και πάλι ο Γεωργόπουλος θα δώσει αέρα 3 πόντων στον Ιωνα (54-57). Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι στον πόντο, με τον Ροδολάκη να διαμορφώνει το τελικό σκορ (56-59) με δύο εύστοχες βολές 11 δεύτερα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-17, 28-27, 42-46, 56-59
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης, Ράπτης 13, Καζεπίδης 2, Σαπούνης, Πανιόπουλος 6, Ανδρεόγλου, Καλλιτζέος, Λουκίδης 6 (1), Νικολόπουλος 7, Λωρίτης 14, Χρηστομάνος, Σούλης 8 (1).
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τέγος 2, Κ. Φωτιάδης 4 (1), Τζικόπουλος, Φ. Φωτιάδης 8, Κέτουλας 14 (2), Κατσανάκης, Σ. Φαρμάκης, Ροδολάκης 10 (1), Γεωργόπουλος 7, Ευθυμίου 13, Βασιλείου 1.