Το 6/6 έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον ΠΑΣ και τώρα περιμένει τον Ηρακλή

το-6-6-έκανε-ο-ολυμπιακός-κόντρα-στον-πασ-648688

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στα Γιάννενα κόντρα στον τοπικό ΑΠΣ τον οποίο κέρδισε με 56-33. Οι ερυθρόλευκες αγωνίστηκαν χωρίς την Κυριατζίδου, αλλά δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα από την αντίπαλη ομάδα και ξεπέρασαν άνετα το εμπόδιο των Γιαννιωτών. Πλέον, ο Ολυμπιακός παραμένει μαζί με τον Ηρακλή, οι μόνες αήττητες ομάδες κι όλοι στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο σκέφτονται το παιχνίδι κόντρα στον Γηραιό την ερχόμενη αγωνιστική, με στόχο να παραμείνουν αήττητοι και μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός Β. 33-56

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι ερυθρόλευκες ήλεγξαν τον ρυθμό και επέβαλλαν το παιχνίδι τους. Με καλή πιεστική άμυνα και βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, οι φιλοξενούμενες πήραν μία μικρή διαφορά με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 11-20. Στο 2ο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη ανέβασαν την απόδοσή τους και αύξησαν τη διαφορά, η οποία πέρασε και τους 10 πόντους, με την κόρνα του ημιχρόνου να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με +13 (24-37). Το 3ο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για τις ερυθρόλευκες.

Συνεχίζοντας την εκπληκτική τους άμυνα επέτρεψαν στον ΠΑΣ να σκοράρει μόλις 5 πόντους στην περίοδο και αύξησαν τη διαφορά κοντά, και πάνω, από τους 20 πόντους με το σκορ στο 30’ να είναι στο 29-52. Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό με τους δύο προπονητές να εκμεταλλεύονται το γεγονός και να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχαν διαθέσιμες, χρησιμοποιώντας ακόμα και τις… μικρές, με αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο να είναι 4-4. Τελικά, ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο ροζ φύλλο με σκορ 33-56. Στην τελευταία περίοδο η Ξανθοπούλου, του ΠΑΣ, τραυματίστηκε, με τη διοίκηση και τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να εύχονται καλή και γρήγορη ανάρρωση στην άτυχη παίκτρια. Η Σουλτάνη με 17 πόντους και οι Δημητριάδου και Ταντουρόφσκα με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα ήταν η καλύτερες για τις νικήτριες, με τη Ζέρβα να μην χρησιμοποιείται πολύ και να παίρνει πολλά λεπτά ξεκούρασης για τη δύσκολη συνέχεια. Πλέον, όλοι στον Ολυμπιακό έχουν στο μυαλό τους το παιχνίδι της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στην ομάδα που μοιράζονται την κορυφή και είναι οι μόνες αήττητες στο πρωτάθλημα, τον Ηρακλή, τον οποίο υποδέχονται στο ΕΑΚ.

Δεκάλεπτα: 11-20, 24-37, 29-52, 33-56
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 10(2), Γιωτίτσα Ε. 2, Βαλέκα, Κάννη, Μεντεσίδου 8, Κατσίδου, Ξανθοπούλου 4, Στεργιούλα, Σταματέλου 6, Παπαδιαμάντη 3(1), Μπουκουβάλα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Νούλα 4, Παγκαλίδου 6(1), Ταντουρόφσκα 8(2), Αγαγιώτη, Ζέρβα 2, Σουλτάνη 17(1), Τότση 2, Ντελή 2, Δημητριάδου 9, Ζήτη, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 6.