Το 5/5 πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου

το-5-5-πέτυχε-ο-ολυμπιακός-βόλου-655627

Το πέμπτο ροζ φύλλο σε ισάριθμους αγώνες κατάφερε να πάρει η ομάδα του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, της Πυλαίας με 70-60. Οι ερυθρόλευκες, αν και παρατάχθηκαν χωρίς τις Σουλτάνη, Νούλα και Αγαγιώτη, κατόρθωσαν να είναι καλύτερες σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και να φτάσουν σε ακόμη μία επιτυχία που τις διατηρεί αήττητες και στην κορυφή της βαθμολογίας. Με το τέλος του αγώνα, η διοίκηση της ομάδος, το τεχνικό τιμ αλλά και οι αθλήτριες, αφιέρωσαν τη νέα τους επιτυχία στις απούσες της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός Β. – Πυλαία 70-60

Οι ερυθρόλευκες, παρά τις απουσίες, ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό από την αρχή. Με δυνατή άμυνα και με καλό διάβασμα στην επίθεση πήραν γρήγορα μία μικρή διαφορά με το σκορ στη λήξη της 1ης περιόδου να είναι στο 21-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του και διεύρυνε το προβάδισμά του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στο +15 (43-28). Στην 3η περίοδο η διαφορά άγγιξε και τους 20 πόντους (59-40) 1 λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να είναι το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ και την ομάδα της Πυλαίας να μην μπορεί να αντιδράσει. Η περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 59-43. Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, όμως, οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη χαλάρωσαν υπερβολικά και ένα κακό διάστημα, από το 30’ έως το 34’, επέτρεψε στις φιλοξενούμενες να ξαναμπούν στην διεκδίκηση των όποιων πιθανοτήτων τους είχαν απομείνει. Η ομάδα της Πυλαίας κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους, χωρίς όμως να μπορέσει να κάνει κάτι περισσότερο, με τις ερυθρόλευκες να φτάνουν τελικά στη νίκη με σκορ 70-60. Η Σουλτάνη με 19 πόντους και η Ζέρβα με 14 ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπιακό, με την Ταντουρόφσκα να ακολουθεί προσθέτοντας 10 πόντους. Η ομάδα του Ολυμπιακού επικεντρώνεται τώρα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα.

Δεκάλεπτα: 21-15, 43-28, 59-43, 70-60
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Χούτα, Ντελή, Παγκαλίδου 4, Ταντουρόφσκα 10 (1), Σουλτάνη 19, Τότση, Δημητριάδου 6, Ζέρβα 14, Ζήτη 5 (1), Αγκάνη, Διαμαντοπούλου, Κοτσιάφτη 12.
ΠΥΛΑΙΑ (Λίτσου): Μητράγκα, Ζωγράφου 2, Πετρίδου 12(1), Γρηγοριάδου, Κόκκινου 15, Βατσιτσίδου 13 (2), Ζηβώνη 2, Καρατζά 6, Γαλιτσιάνου 1, Δήμου 9.