Ο ΓΣ Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι

ο-γσ-βόλου-ήταν-ο-μεγάλος-νικητής-στο-ντ-655642

Με εξαιρετική 4η περίοδο η ομάδα του Γυμναστικού κατάφερε να πάρει το παιχνίδι κόντρα στην Ανάληψη με τελικό σκορ το 80-64. Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε άνετα του Ιωνα με 86-59, ενώ εύκολο έργο είχε και η Νίκη Βόλου, που επιβλήθηκε με 70-52 της Νίκαιας. Με το διπλό κατάφερε να φύγει από την έδρα του Διλόφου η ΑΕΒΔ, με τελικό σκορ 80-73, ενώ ο ΓΣ Αλμυρού πήρε το πρώτο του ροζ φύλλο για τη σεζόν με 71-66 απέναντι στους Νέους Αθλητές.

Ανάληψη-ΓΣ Βόλου
64-80

Με ένα καταπληκτικό 4ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ανάληψης η οποία, παρά τις απουσίες των Στάμου, Συλεόπουλου και Ντίκα, ήταν ανταγωνιστική για 30 λεπτά. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με καλό ρυθμό στην επίθεση χωρίς, όμως, να μπορεί μία από τις δύο να δημιουργήσει μία υπέρ της διαφορά. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται, με τους γηπεδούχους να έχουν την ελάχιστη δυνατή διαφορά υπέρ τους (22-21). Στην 2η περίοδο ο Γυμναστικός ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και στις δύο άκρες του γηπέδου. Με καλή αμυντική λειτουργία και με την επίθεσή του να συνεχίζει να βρίσκει τα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, ο Γυμναστικός κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με +11 (33-44). Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε στον ρυθμό που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και η διαφορά ήταν σε διψήφια νούμερα. 5 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, ο Κοντάκης επιχείρησε τρίποντο, με τον Σουλιώτη να του κάνει φάουλ, ο νεαρός παίχτης του Γυμναστικού διαμαρτυρήθηκε, με τους διαιτητές να του δίνουν τεχνική ποινή. Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε 3 βολές και στη συνέχεια και σε τρίποντο, μειώνοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά και καταφέρνοντας, στο τέλος της περιόδου, να προηγηθούν στο σκορ με 57-54. Ενώ όλα έδειχναν πως θα υπάρξει ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι κατακόρυφα την απόδοσή τους και μ’ ένα επιμέρους 26-7, κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 80-64.

Δεκάλεπτα: 22-21, 33-44, 57-54, 64-80
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 22 (5), Γαλανάκης 2, Κοντάκης 16 (2), Φάρκωνας 6 (1), Ευαγγελινός 4, Μωυσίδης 14 (1), Κωλέτσης, Μπέης, Βελλίδης, Παπαδούλης.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος 21, Τσαπραΐλης 5 (1), Ζήσης 7 (1), Σουλιώτης 4, Παυλόπουλος 8, Σιδέρης 3 (1), Κουρουπάκης 2, Ζαρογιάννης 23.

Ιωνας-Ολυμπιακός Β.
59-86

Για ένα δεκάλεπτο κατάφερε ο Ιωνας να δυσκολέψει τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήρε εύκολα το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 86-59. Στην 1η περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι και τη λήξη του δεκαλέπτου που τον βρήκε μπροστά με 14-17. Στη 2η περίοδο οι ερυθρόλευκοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό και κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια με +10 (27-37). Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους 20-8 στην περίοδο και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς με το σκορ στο 30’ να είναι στο 35-57. Η τελευταία περίοδος αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να κατακτά τελικά τη νίκη με σκορ 59-86. Στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο ντέρμπι κόντρα στη Νίκη Βόλου.

Δεκάλεπτα: 14-17, 27-37, 35-57, 59-86
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τζικόπουλος, Φωτιάδης Κ 7 (2), Τέγος 2, Τσαρούχας 7 (1), Φωτιάδης Φ. 12 (3), Κιρτσόγλου 1, Γεωργόπουλος 2, Παλιόπουλος, Ροδολάκης 3 (1), Κέτουλας 7, Ευθυμίου 12, Βασιλείου 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 18 (5), Θέος 4, Γεωργίου 21 (4), Τελίδης 4 (1), Καφάσης 2, Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 13 (1), Σκαμάγκας 2, Παρασκευάς 20.

Νίκη Βόλου-Νίκαια
70-52

Η Νίκη Βόλου έκανε… περίπατο απέναντι στη Νίκαια χάρη στην εξαιρετική της επίδοση στη 2η και στην 3η περίοδο, παίρνοντας την τρίτη της νίκη με 70-52 κόντρα στη Νίκαια. Οι κυανόλευκοι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και επέτρεψαν στην Νίκαια να είναι κοντά στο σκορ και να τελειώσουν την 1η περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 14-16. Στο 2ο δεκάλεπτο εμφανίστηκε μία άλλη Νίκη στο παρκέ. Οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα κατάφεραν να εγκλωβίσουν τη Νίκαια με την πιεστική τους άμυνα, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους στην περίοδο, με τη Νίκη Βόλου να ολοκληρώνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 34-22. Η καλή απόδοση της Νίκης συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με πολύ πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές επιθετικά, οι κυανόλευκοι ήταν στο +18 (50-32) στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 70-52 και πλέον σκέφτονται το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΕΑΚ.

Δεκάλεπτα: 14-16, 34-22, 50-32, 70-52
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 5(1), Κοντογιάννης 2, Δελιόπουλος, Παπούλιας 15(1), Γιωτόπουλος 5(1), Μπόγδανος 17(1), Τσαβές 4, Βλήτσιος 4, Τσώλης 8, Διγενής 5(1), Μαυροφώτης 1, Τοκατλίδης 4.
ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Βλαχούλης 9, Αθανασόπουλος 8, Παρασκευόπουλος, Κυριακόπουλος 12(3), Μουστέλης, Γαλάνης, Τουρναβίτης, Γουρνάρης 7, Μπλιάτζας 16(1).

Δίλοφο-ΑΕΒΔ
73-80

Μ’ ένα σπουδαίο διπλό έφυγε από το Δίλοφο η ομάδα της ΑΕΒΔ, κερδίζοντας με 73-80. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην 1η περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στην πλήρη ισορροπία (16-16). Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (40-31). Στο 3ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού συνέχισε να είναι η ίδια, με το Δίλοφο να κρατάει το προβάδισμα και την ΑΕΒΔ, όμως, να μένει κοντά στο σκορ. Η λήξη της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 59-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πορτοκαλί ανέβασαν την απόδοσή τους και με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, και την άμυνα να καταφέρνει να περιορίσει την δραστηριότητα των γηπεδούχων, κατάφερναν να πετύχουν και να ολοκληρώσουν την ανατροπή, φεύγοντας με ένα σημαντικό διπλό από τη Λάρισα με τελικό σκορ 73-80.

Δεκάλεπτα: 16-16, 40-31, 59-54, 73-80
ΔΙΛΟΦΟ (Κωστόπουλος-Αντωνόπουλος): Κρεμμύδας 19(1), Ακρίβος 5(1), Καρδαράς, Μανώλας 6, Τζιμούλης, Μαργαρίτης, Τσιχτής, Παπατζέλος, Μπακούιας 5, Γκαγκανάσιος 12, Σπανός 23(4), Παναγιώτου 3.
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 14(1), Τσίγκος , Αναστασιάδης 18(3), Καρπέτης 15, Κουμπούνης, Πανταζής 8, Ρόσσιος 6, Αποστολίδης 2, Ξυπνητός, Βλάχος 12(3), Αγκρής, Χαρχαρής 2.

ΓΣ Αλμυρού-Ν.Α. Νίκης
71-66

Την πρώτη του νίκη κατάφερε να πάρει ο Αλμυρός κόντρα στην ομάδα των Νέων Αθλητών, σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκειά του, με τελικό σκορ 71-66. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και πήραν γρήγορα μία μικρή διαφορά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-20. Οι Αλμυριώτες αντέδρασαν και ανεβάζοντας στροφές στο 2ο δεκάλεπτο μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς και να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 38-33. Στην 3η περίοδο το ματς ήταν πολύ κλειστό, με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή στο 30’ (51-53). Στην τελευταία περίοδο ο Αλμυρός κατάφερε να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ και να φτάσει τελικά στην δύσκολη επικράτηση με 71-66, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς.

Δεκάλεπτα: 16-20, 38-33, 51-53, 71-66
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 22(3), Καραγιώργος 13(1), Μαμούρας Θ. , Καραψιάς , Συνάζος 8, Ποζιόπουλος, Μαμούρας Π.7(1), Παραλίκης 1, Χατζόπουλος 12, Μυλωνάς , Βαλαμούτης 8.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ρουσιώτης, Ράπτης 10 (1), Καζεπίδης 17 (1), Σαπούνης, Καλιτζέος 10, Σούλης 13 (3), Αγάλου-Λωρίτης 3, Λουκίδης, Πανιόπουλος 4, Χρηστομάνος, Ανδρεόγλου, Νικολόπουλος 9 .