Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι

ερυθρόλευκο-βάφτηκε-το-ντέρμπι-663083

Νικητής στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στην Ανάληψη αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, καθώς επικράτησε, σχετικά εύκολα, με 72-55. Το 2/2 έκαναν επίσης Νίκη Βόλου και Γυμναστικός, παίρνοντας το ροζ φύλλο απέναντι σε Νέους Αθλητές και Δίλοφο αντίστοιχα. Πρώτη νίκη για την ΑΕΒΔ κόντρα στον Αλμυρό, ο οποίος έκανε τη δεύτερη ήττα του, με 71-64, ενώ την πρώτη του ήττα γνώρισε και ο Ιωνας στη Νίκαια από την τοπική ομάδα με 65-49.

Ανάληψη-Ολυμπιακός Β.
55-72

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου κι έφτασε στο τέλος στην κατάκτηση της νίκης με σκορ 72-55. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση, με τις άμυνες να περνάνε σε δεύτερη μοίρα, και το 1ο δεκάλεπτο βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 17-26. Στη 2η περίοδο το παιχνίδι κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης. Κομβικό σημείο για την έκβαση του παιχνιδιού αποτέλεσε η διπλή τεχνική ποινή και αποβολή του Ντίκα, για εξύβριση, στο τέλος του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-44. Ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στους 20 πόντους, με την Ανάληψη σαφώς επηρεασμένη, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 44-58. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ το 55-72.

Δεκάλεπτα: 17-26, 29-44, 44-58, 55-72
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ιλτσογλου 9 (2), Κετσετζής, Γαλανάκης 4, Κοντάκης 12 (2), Ντίκας 4, Συλεόπουλος 4, Ευαγγελινός 2, Παπαδούλης 2, Βελίδης 2, Στάμος 10, Κωλέτσης, Μωυσίδης 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 16 (4), Θέος 5, Γεωργίου 14 (1), Τελλίδης 2, Καφάσης 6, Αχριάνης, Μπαμπάνης, Βλασταρίδης 1, Καραθάνος 6, Αναστασόπουλος 9 (1), Σκαμάγκας 3, Παρασκευάς 9.

Ν.Α. Νίκης-Νίκη Βόλου
30-86

Ακόμη μία άνετη επικράτηση για τη Νίκη Βόλου, καθώς η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στους Νέους Αθλητές και επικράτησε με το ευρύ 86-30. Από την αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους… μικρούς με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 7-22. Το 2ο δεκάλεπτο είχε την ίδια μορφή, με τους κυανόλευκους να αυξάνουν σταδιακά την υπέρ τους διαφορά, με τη λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με διαφορά 24 πόντων (14-38). Στην 3η περίοδο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 22-58. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τη Νίκη να φτάνει στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 30-86.

Δεκάλεπτα: 7-22, 14-38, 22-58, 30-86
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Σαπούνης, Ράπτης, Καζεπίδης 10 (2), Ρουσσιώτης, Αγραφιώτης, Σούλης 8, Τινάνας 4, Ανδρεόγλου, Παναγιώτου, Χρηστομάνος, Πανιόπουλος 8, Παπαδόπουλος.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 9, Κοντογιάννης 3 (1), Δελιόπουλος 2, Παπούλιας 9 (1), Γιωτόπουλος 2, Μπόγδανος 9, Τσαβές 18, Βλήτσιος 2, Τσώλης 15 (1), Διγενής 8, Μαυροφώτης 6, Τοκατλίδης 3.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Αλμυρού
71-64

Την πρώτη τους νίκη κυνηγούσαν ΑΕΒΔ και Αλμυρός, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε κλειστά, με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει με τις ομάδες ισόπαλες στους 16 πόντους. Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μία μικρή διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου όταν και προηγήθηκαν με 5 πόντους (27-32). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 49-45. Στην 4η περίοδο οι πορτοκαλί ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια νούμερα κι έφτασαν τελικά στην πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν με 71-64.

Δεκάλεπτα: 16-16, 27-32, 49-45, 71-64
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 9 (1), Τσίγκος 2, Αναστασιάδης 1, Καρπέτης 10, Πανταζής 19 (3), Ρόσσιος 9, Αποστολίδης 8 (2), Βλάχος 9 (2), Χαρχαρής 6, Αγκρής, Ξυπνητός.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 20 (4), Καραγιώργος 23 (1), Θ. Μαμούρας 6 (1), Καραπτσιάς 2, Ποζιόπουλος, Π. Μαμούρας 2, Παραλίκης 3, Χατζόπουλος 6 (1), Βαλαμούτης 2.

ΓΣ Βόλου-Δίλοφο
75-66

Αν και αντιμετώπισε κάποια προβλήματα, ο Γυμναστικός πέτυχε τελικά τη δεύτερη νίκη του κόντρα στο Δίλοφο με 75-66. Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά και επέτρεψαν στους παίκτες του Διλόφου να βρίσκουν εύκολα καλάθια, με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ ισόπαλο (24-24). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός κατάφερε να κρατήσει χωρίς πόντο τους φιλοξενούμενους για 5 λεπτά, με αποτέλεσμα η κόρνα του ημιχρόνου να τον βρει προηγούμενο με 45-38. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά και πάνω από τους 10 πόντους, με την περίοδο να κλείνει στο 61-53. Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Γυμναστικού διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ το 75-66.

Δεκάλεπτα: 24-24, 45-38, 61-53, 75-66
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 13, Καλογερόπουλος 6, Τσαπραΐλης 2, Ζήσης 5 (1), Σουλιώτης 2, Ζούρης 6, Παυλόπουλος 13 (1), Σιδέρης 2, Τσίρος, Κουρουπάκης, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 26 (1).

Νίκαια-Ιωνας
65-49

Ενα κακό δεκάλεπτο ήταν αρκετό ώστε να μην επιτρέψει στον Ιωνα να φύγει νικητής από τη Νίκαια. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στην 1η περίοδο, το τέλος της οποία τους βρήκε μπροστά με 17-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ιωνας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον καλό ρυθμό που βρήκε η Νίκαια, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν ένα επιμέρους 24-10 στην περίοδο και να προηγηθούν στο ημίχρονο με 41-24. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία μεγάλη διαφορά, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 51-34. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε τυπικό, με τη Νίκαια να παίρνει τη νίκη με 65-49 και τον Ιωνα να γνωρίζει με αυτόν τον τρόπο την πρώτη ήττα για φέτος.

Δεκάλεπτα: 17-14, 41-24, 51-34, 65-49
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Τζικόπουλος 3 (1), Κ. Φωτιάδης 8 (1), Τέγος 1, Τσαρούχας 4, Φ. Φωτιάδης, Κέτουλας 5, Ροδολάκης 3, Παλιόπουλος 4, Κυρτσόγλου 2, Ζέρζης, Ευθυμίου 16, Βασιλείου 3.