Παραμένει αήττητος ο Ολυμπιακός Bόλου

παραμένει-αήττητος-ο-ολυμπιακός-bόλου-670419

Σοβαρός και έχοντας τον έλεγχο σε όλη την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός έκανε το 3Χ3 και πέρασε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 64-52, από τη δύσκολη έδρα της Ολύμπια Λάρισας. Η Σουλτάνη πετυχαίνοντας 21 πόντους ήταν καθοριστική και μαζί με τις Ζέρβα και Ταντουρόφσκα ήταν οι πρωταγωνίστριες της νίκης για τις ερυθρόλευκες.

Ολύμπια Λ. – Ολυμπιακός Β. 52-64

Από την αρχή του αγώνα οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό επιθετικά με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-18. Στη 2η περίοδο οι ερυθρόλευκες άνοιξαν τον ρυθμό επιθετικά, με την Ολύμπια να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά η οποία στη λήξη του ημιχρόνου ήταν στο +15 (28-43). Στο 3ο δεκάλεπτο η Ολύμπια έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και χάρη στις προσπάθειες της Κουτσουνούρη κατάφερε να μειώσει στους 6 (41-47) με 2 λεπτά να μένουν για το τέλος της 3ης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε στο 41-50. Στην τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκες έσφιξαν και πάλι την άμυνά τους και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά κοντά στους 15 πόντους, με τις γηπεδούχες να μην έχουν τη δύναμη να κυνηγήσουν και πάλι μία ανατροπή. Τελικά, ο Ολυμπιακός έφτασε σε ένα άνετο 64-52, με το αποτέλεσμα να διαμορφώνεται από ένα τρίποντο της Σουλιώτη στο τέλος. Η Σουλτάνη πέτυχε 21 πόντους, με τις Ζέρβα (10 πόντους) και Ταντουρόφσκα (16 πόντους και 4 τρίποντα) να ακολουθούν, ενώ για την Ολύμπια βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα η Βολιώτισσα Κουτσουνούρη, πετυχαίνοντας 19 πόντους, αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνη.

Δεκάλεπτα: 12-18, 28-43, 41-50, 52-64
ΟΛΥΜΠΙΑ Λ. (Λόφτι-Αργυρακούλης): Γαλιατσάτου 7, Ντριστέλα 2, Ράπτη, Σουλιώτη 9 (1), Κιριτσάκα 4, Σκαρλή 4 (1), Μαγδαλιανίδου, Κουτσουνούρη 19, Καλλίδη 7 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 5, Σαρακατσάνη, Παγκαλίδου 3 (1), Ταντουρόφσκα 16 (4), Αγαγιώτη, Ζέρβα 10, Σουλτάνη 21, Νούλα, Δημητριάδου 3, Ζήτη 4, Αγκάνη, Κοτσιάφτη 2.