Χωρίς την έκπληξη η πρεμιέρα στην Α1 ΕΣΚΑΘ

χωρίς-την-έκπληξη-η-πρεμιέρα-στην-α1-εσκ-670571

Χωρίς τη μεγάλη έκπληξη πραγματοποιήθηκε η 1η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Η Νίκη Βόλου επικράτησε εύκολα της ΑΕΒΔ με 74-42, ενώ ο Γυμναστικός έφυγε από τον Αλμυρό νικητής με 83-70. Εύκολη νίκη και για τον Ολυμπιακό με 81-59 επί της Νίκαιας στο ΕΑΚ, με τον Ιωνα να παίρνει κι αυτός το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν, επικρατώντας με 66-55 των Νέων Αθλητών. Τέλος, τεράστια ανατροπή για την Ανάληψη, η οποία σχεδόν σε όλο το ματς έχανε με διψήφιες διαφορές, και νίκη με 68-65 επί του Διλόφου.

Νίκη Βόλου-ΑΕΒΔ
74-42

Εύκολο αποδείχθηκε, τελικά, το απόγευμα για την Νίκη Βόλου κόντρα στην ΑΕΒΔ για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν από την αρχή με πιεστική άμυνα που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να φτάσουν εύκολα στο καλάθι, με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-9. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί και να βρίσκουν τρόπους να σκοράρουν στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά, με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με 36-17. Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το προβάδισμα της Νίκης να διατηρείται κοντά στα επίπεδα των 20 πόντων, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 53-33. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να αυξάνεται περισσότερο για τους γηπεδούχους που έφτασαν στην τελική επικράτηση με το ευρύ 74-42.

Δεκάλεπτα: 18-9, 36-17, 53-33, 74-42
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 2, Κοντογιάννης, Δελιόπουλος 2, Παπούλιας 13 (1), Γιωτόπουλος 8 (1), Μπόγδανος 18 (1), Τσαβές 2, Βλήτσιος 10, Τσώλης 14, Διγενής 4, Μαυροφώτης, Τοκατλίδης 1.
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 7 (1), Τσίγκος 2, Αναστασιάδης, Καρπέτης 13, Ιωαννίδης 5, Πανταζής 5 (1), Ρόσσιος 5, Αποστολίδης 5 (1), Κουμπούνης, Αγκρής, Βλάχος, Χαρχαρής.

ΓΣ Αλμυρού-ΓΣ Βόλου
70-83

Εχοντας σε μία εκπληκτική μέρα τον Ζαρογιάννη, ο Γυμναστικός πέρασε νικηφόρα από τον Αλμυρό, παίρνοντας την πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα με τελικό σκορ 83-70. Στην 1η περίοδο το ματς ήταν κλειστό, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μία μικρή υπέρ τους διαφορά, με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο + 5 (11-16). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός διατήρησε το μικρό προβάδισμά του και με τη λήξη του ημιχρόνου το σκορ ήταν 28-39. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά, αλλά να μην μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση και στο 30’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μία διαφορά 10 πόντων (47-57). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι διαχειρίστηκαν την διαφορά που είχαν χτίσει και έχοντας την τύχη να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Ζαρογιάννη, ο οποίος σταμάτησε στους 41 πόντους, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και μία καλή διαφορά με το τελικό σκορ να είναι 70-83.

Δεκάλεπτα: 11-16, 28-39, 47-57, 70-83
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 14 (4), Καραγιώργος 32 (3), Θ. Μαμούρας, Καραπτσιάς, Συνάζος, Π. Μαμούρας 5 (1), Παραλίκης 5 (1), Θέος 3, Χατζόπουλος 10 (1), Βαλαμούτης 2.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κωστούλας 15 (1), Καλογερόπουλος 15 (1), Ζήσης, Σουλιώτης 9 (1), Ζούρης 1, Παυλόπουλος, Τσίρος, Σιδέρης, Κουρουπάκης 2, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 41 (1).

Ολυμπιακός Β. – Νίκαια
81-59

Ο Ολυμπιακός ήθελε να ξεκινήσει με νίκη τη φετινή σεζόν και τα κατάφερε εύκολα κόντρα στη Νίκαια. Από το 1ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι και πήραν διψήφια διαφορά με το τέλος της περιόδου (24-11). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κρατούσε την διψήφια διαφορά με σχετική άνεση και πήγε στα αποδυτήρια με + 12 (49-37). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης και στο 30’ να προηγούνται με 61-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο μπορεί να ήταν διαδικαστικό, αλλά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά τους, καθώς δέχτηκαν μόνο 8 πόντους, φτάνοντας έτσι εύκολα στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 81-59.

Δεκάλεπτα: 24-11, 49-37, 61-54, 81-59
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 21 (3), Γεωργίου 18 (2), Τελλίδης 2, Καφάσης 4, Αχριάνης 2, Βλασταρίδης, Καραθάνος, Λουλούδης 6, Αναστασόπουλος 8, Σκαμάγκας 3 (1), Παρασκευάς 23.
ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γαλάνης 3, Αθανασόπουλος 31 (4), Παρασκευόπουλος, Κυριακόπουλος 4, Μουστέλης, Μακρίδης, Τουρναβίτης 2, Πολύζος, Ρούσσος, Γουρνάρης, Μπλιάτζας 11 (1), Ζιαβλιάκης, Γίτσας.

Δίλοφο – Ανάληψη
65-68

Τεράστια ανατροπή για την Ανάληψη, η οποία παρότι έχανε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης με το Δίλοφο, βρήκε το ψυχικό σθένος και πραγματοποίησε μία επική ανατροπή, καθώς είχε βρεθεί να χάνει μέχρι και με 24 πόντους σε κάποιο σημείο του 2ου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά με το τέλος της 1ης περιόδου (21-11). Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους, με την Ανάληψη να αντιδρά και να την μειώνει, με το κλείσιμο του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 36-21. Η ομάδα του Διλόφου συνέχισε να έχει διψήφιο προβάδισμα και στην 3η περίοδο με το σκορ στο 30’ να είναι 54-41. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ανάληψη έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση. Οι φιλοξενούμενοι μείωναν σταδιακά τη διαφορά με τον Κοντάκη με 5 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα να δίνει το προβάδισμα με 68-65 στην Ανάληψη, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ με το Δίλοφο να αστοχεί στην τελευταία του επίθεση. Ο Κοντάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς εκτός των τελευταίων πόντων, πέτυχε συνολικά 27, κρατώντας την ομάδα του όρθια και τελικά χαρίζοντάς της την νίκη. Πολύ καλός και ο Ντίκας με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-11, 36-21, 54-41, 65-68
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Κετσετζής, Κλείτσας, Γαλανάκης 3 (1), Κοντάκης 27 (6), Ντίκας 18, Μωυσίδης 5, Ευαγγελινός 5 (1), Παπαδούλης, Στάμος 10.

Ιωνας-Ν.Α. Νίκης
66-55

Με νίκη γιόρτασε την επιστροφή του στην Α1 ΕΣΚΑΘ ο Ιωνας, καθώς επικράτησε με 66-55 των Νέων Αθλητών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με καλή άμυνα προηγήθηκαν με 19-9 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ιωνας ανέβασε την απόδοσή του κι αύξησε τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους μπροστά με 44-28. Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ιωνα να έχει τα ηνία του αγώνα και στο 30’ να προηγείται με + 19 (57-38). Στην 4η περίοδο τα πάντα έδειχναν ότι θα έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως οι παίκτες των Νέων Αθλητών προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στους αντιπάλους τους μόνο 4 πόντους σε 6 λεπτά και κατάφεραν να μειώσουν στους 8 (61-53) με 1:40’ να απομένει. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και έφτασαν τελικά στη νίκη με 66-55.

Δεκάλεπτα: 19-9, 44-28, 57-38, 66-55
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Ζέρζης 1, Κ. Φωτιάδης 12 (1), Τέγος, Τσαρούχας 4, Ροδολάκης 7 (1), Φ. Φωτιάδης 7 (1), Τζικόπουλος, Παλιόπουλος 8, Ευθυμίου 7, Κιρτσόγλου 2, Βασιλείου 4, Κέτουλας 11.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ράπτης 7, Καζεπίδης 9, Σούλης 5, Λουκίδης 7, Νικολόπουλος 10, Λωρίτης 10, Πανιόπουλος 7, Σαπούνης, Ρουσιώτης, Ανδρεόγλου, Αγραφιώτης.