Δύο στα δύο για τον Ολυμπιακό Βόλου

δύο-στα-δύο-για-τον-ολυμπιακό-βόλου-676884

Τη δεύτερη νίκη της πέτυχε η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, αυτή τη φορά κόντρα στη Σταυρούπολη, με σκορ 61-44. Η Ζέρβα ήταν ασταμάτητη για τις ερυθρόλευκες, μένοντας στους 21 πόντους, ενώ οι Κυριταζίδου, Ταντουρόφσκα ήταν και πάλι πολύ καλές, πετυχαίνοντας 11 πόντους έκαστη, βοηθώντας την ομάδα του Μιχάλη Καπουρνιώτη να φτάσει στο δεύτερο ροζ φύλλο για το πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός Β. – Σταυρούπολη 61-44

Παρότι η ομάδα της Σταυρούπολης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν άργησε να βρει τα πατήματά του στο παρκέ. Με πολύ καλή άμυνα, από την 2η περίοδο και μετά, και με καλό ρυθμό στην επίθεση στο ίδιο διάστημα, ο Ολυμπιακός έχτισε μία διαφορά την οποία διατηρούσε, αλλά και αύξανε σταθερά και με σχετική ευκολία. Η Ζέρβα ήταν εντυπωσιακή, ενώ τα μόνα αρνητικά μπορούν να βρεθούν στο κάπως νωθρό ξεκίνημα, αλλά και στην αστοχία έξω από την γραμμή των 6.75μ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση μ’ ένα σερί 9-2 και έχοντας ένα μικρό προβάδισμα σε όλη την περίοδο, την έκλεισαν προηγούμενες με 15-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες ανέβασαν στροφές και με πιεστική άμυνα, αλλά και με την επίθεση να βρίσκει ρυθμό, πήραν τα ηνία του αγώνα.

Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 31-25, με τις γηπεδούχες να έχουν δεχτεί μόλις 7 πόντους στη 2η περίοδο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες διατήρησαν την καλή εικόνα της 2η περιόδου και κρατούσαν σχετικά εύκολα την υπέρ τους διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 42-34. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο τις στροφές και η διαφορά ήταν πάνω από τους 10.

Οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να περιορίσουν τη Ζέρβα και δεν είχαν τις απαντήσεις στην άμυνα του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να φτάσουν εύκολα στην τελική επικράτηση με σκορ 61-44. Το μόνο αρνητικό για τον Ολυμπιακό ήταν το πολύ κακό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων, με το τεχνικό τιμ και όλους στην ομάδα να επικεντρώνονται τώρα στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ολύμπια στη Λάρισα.

Δεκάλεπτα: 15-18, 31-25, 42-34, 61-44
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 11 (1), Ντελή, Παγκαλίδου, Ταντουρόφσκα 11 (1), Σουλτάνη 4, Χούτα, Αγαγιώτη, Ζέρβα 21, Ζήτη 2, Αγκάνη, Δημητριάδου 3, Κοτσιάφτη 9.
ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Μπαξεβάνος): Μιγδαλιά 12, Σαμαρά 7 (1), Αντωνιάδου, Σιαλδά, Τσαμπάκου 2, Πολύχρου 5 (1), Κωστανάκη 6, Κανενόγλου 5, Τσαντάλη, Πετρίδου 4, Μπεχλιβανίδου 3 (1), Αλ Μπακρί.