Δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Ηρακλή τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου

δεν-μπόρεσαν-να-ξεπεράσουν-το-εμπόδιο-697655

Δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στους ’16’ του Κυπέλλου τα κορίτσια του Ολυμπιακού, καθώς ηττήθηκαν κόντρα στον Ηρακλή, με μία Βολιώτισσα παίκτρια του Γηραιού, την Παναγιώτα Τσαλμπούρη, να είναι η απόλυτη πρωταγωνίστρια του αγώνα. Οι ερυθρόλευκες ήταν για τρία δεκάλεπτα μέσα στο παιχνίδι, με τον Ηρακλή να ξεφεύγει, όμως, στην τελευταία περίοδο, και να φτάνει τελικά στη νίκη-πρόκριση με σκορ 74-58.

Ολυμπιακός Βόλου-Ηρακλής 58-74

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι χωρίς καμία να μπορεί να χτίσει μία διαφορά, με την 1η περίοδο να κλείνει με το σκορ ισόπαλο στους 16 πόντους. Το 2ο δεκάλεπτο κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν σχετικά εύκολα το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και τον Ηρακλή να παίρνει το ελάχιστο προβάδισμα στο ημίχρονο (33-34). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενες κατόρθωσαν να πάρουν μία μικρή διαφορά, και να την διατηρήσουν μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ στο 30’ να είναι 50-57. Στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής εδραίωσε μία διψήφια διαφορά. Οι ερυθρόλευκες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά, σκοράροντας μόλις 8 πόντους, με τον Ηρακλή να είναι καλύτερος στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και να φτάνει στην πρόκριση με τελικό σκορ το 58-74. Η Παναγιώτα Τσαλμπούρη έμοιαζε ασταμάτητη με 20 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ από την μεριά των γηπεδούχων ξεχώρισε η Κυριατζίδου με 15 πόντους και 3 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 50-57, 58-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 15(3), Σαρακατσάνη, Παγκαλίδου 3, Ταντούροφσκα 8, Αγαγιώτη 4, Σουλτάνη 8, Νούλα, Δημητριάδου 2, Ζήτη 4(1), Αγκάνη 4, Διαμαντοπούλου 1, Κοτσιάφτη 9.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Συρόπουλος): Ξανθινίδου 2, Ελευθεριάδου 6, Κωτούλα 13(1), Γιαννούδη 9, Τσαμπούρη 20(6), Μαργαρίτη 11, Γεροστεργίου 7, Τζιότζιου 2, Λογδανίδου 4.