Νίκες για τα φαβορί στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ

νίκες-για-τα-φαβορί-στην-3η-αγωνιστική-τ-697715

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Την πρόκριση ως δεύτεροι του ομίλου κατάφεραν να πάρουν ΑΕΒΔ και Ανάληψη κόντρα σε Νέους Αθλητές και Κένταυρο αντίστοιχα. Ροζ φύλλο και πρωτιά για τον Ολυμπιακό με τη νίκη του απέναντι στον Ιωνα. Εύκολο έργο για τη Νίκη Βόλου με αντίπαλο τη Μεταμόρφωση, ενώ διπλό με… μισή ομάδα πήρε ο Γυμναστικός στα Φάρσαλα. Τέλος, ο Αλμυρός επικράτησε του Αιολικού με 78-57.

Ν.Α. Νίκης – ΑΕΒΔ
58-94

Στο ματς που θα έκρινε το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου, η ΑΕΒΔ δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στους Νέους Αθλητές, νικώντας με το ευρύ 94-58. Στην 1η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα κι επέβαλλαν τον ρυθμό τους με καλή επιθετική λειτουργία, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-11. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ κατόρθωσε να ισορροπήσει το παιχνίδι, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά και μείωσε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (37-36), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια. Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ. Παίζοντας καλή άμυνα και με την επίθεσή τους να συνεχίζει στα υψηλά στάνταρ του προηγούμενου δεκαλέπτου πήραν διαφορά 13 πόντων (50-63) στο 30’. Η εικόνα δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Με τους πορτοκαλί να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο, η διαφορά αυξανόταν συνεχώς μέχρι το τέλος, το οποίο βρήκε νικήτρια την ΑΕΒΔ με 94-58.

Δεκάλεπτα: 19-11, 37-36, 50-63, 58-94
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ: Ανδρεόγλου, Ράπτης 6, Καζεπίδης 16 (4), Ρουσιώτης 3 (1), Γκίκας 6, Σούλης 8 (2), Παπαδόπουλος, Σαπούνης, Καλιτζέως 7 (1), Λουκίδης 7 (1), Πανιόπουλος 5 (1), Αγραφιώτης.
ΑΕΒΔ: Στύλλας 10 (1), Κουμπούνης 4, Αναστασιάδης 22 (3), Καρπέτης 17 (1), Πανταζής 7 (1), Ρόσσιος 13, Τσίγκος 4, Ξυπνητός 9 (1), Βλάχος 6 (1), Χαρχαρής 2.

Μεταμόρφωση – Νίκη Βόλου
70-97

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχαν οι κυανόλευκοι κόντρα στην Μεταμόρφωση, της οποίας επικράτησαν εύκολα με 97-70. Από την αρχή οι φιλοξενούμενοι πήραν μία σημαντική διαφορά, με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, και τελείωσαν την 1η περίοδο μπροστά στο σκορ με 33-18. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες της Νίκης να βρίσκουν πολύ εύκολα τον δρόμο στο αντίπαλο καλάθι και το ημίχρονο να κλείνει με τους κυανόλευκους στο +20 (31-51). Δεν άλλαξε κάτι ούτε στην 3η περίοδο, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να κρατούν τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και να έχουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται στο 56-70. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικό, με τη Νίκη ν’ ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 20 και να φτάνει στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 97-70.

Δεκάλεπτα: 18-33, 31-51, 56-70, 70-97
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Σκουμής 7 (1), Χριστοδούλου 1, Καραμανλής 8, Αναγνωστόπουλος 24 (1), Μητρουλάς 16 (3), Διακομής 4, Κοψιαλής 8 (2), Θεοδώρου, Παλάσκας, Καμβίτης 1, Κολιός 1, Πούλιος.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 8 (1), Τοκατλίδης 5 (1), Αμανατίδης 4, Παπούλιας 17 (3), Τσαβές 7, Βλήτσιος 8, Γιωτόπουλος 8 (1), Μπόγδανος 11 (3), Τσώλης 12, Μαυροφώτης 7, Κοντογιάννης 4.

Φάρσαλα – ΓΣ Βόλου
57-66

Με 5 παίκτες να απουσιάζουν (Ζαρογιάννης, Παυλόπουλος, Τραπραΐλης, Χρηστομάνος και Σουλιώτης), ο Γυμναστικός κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα των Φαρσάλων, με τους Κοσμάτο και Ντάκη να χρησιμοποιούν αρκετούς νεαρούς παίκτες, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλογερόπουλο. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να πάρουν και να διατηρήσουν μία μικρή διαφορά, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το σκορ στο 17-15. Στη 2η περίοδο ο Γυμναστικός αντέδρασε και κατάφερε να βρει τα πατήματά του τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα δικό του +6 (36-42). Στο 3ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι ήταν καλύτεροι και αύξησαν το προβάδισμά τους. Η διαφορά έφτασε και ξεπέρασε τους 10 πόντους, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι στο 37-54. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά ο Γυμναστικός διαχειρίστηκε υποδειγματικά το παιχνίδι, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 66-57. Ο Καλογερόπουλος βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και οδήγησε επιθετικά τους Βολιώτες σκοράροντας 28 πόντους, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Κωστούλα με 17 πόντους κι 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 36-42, 37-54, 57-66
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 17 (2), Καλογερόπουλος 28 (3), Ντάκης, Ζούρης 3, Ζήσης 10 (2), Τσίρος 2, Σπανόπουλος 3, Κουρουπάκης 4.

Ιωνας – Ολυμπιακός Β.
49-65

Στο ματς που έκρινε την πρωτιά του ομίλου, ο Ολυμπιακός φάνηκε καλύτερος και πήρε τη νίκη και μαζί την πρώτη θέση με σκορ 65-49. Από την αρχή οι ερυθρόλευκοι ήταν πιεστικοί στην άμυνα και δεν έδιναν εύκολες επιλογές στους αντιπάλους τους με το 1ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-13. Στη 2η περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 16-28. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά, με το κλείσιμο της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 35-51. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στο ροζ φύλλο με σκορ 49-65.

Δεκάλεπτα: 5-13, 16-28, 35-51, 49-65
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Φαρμάκης, Κ. Φωτιάδης 7 (1), Φ. Φωτιάδης 9 (1), Τσαρούχας 4 (1), Τζικόπουλος, Βασδέκης, Ζέρζης 3 (1), Ροδολάκης 4 (1), Ευθυμίου 15 (2), Θ. Φαρμάκης 3, Κύρτσογλου, Βασιλείου 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγέωργος 13 (3), Θέος, Γεωργίου 11 (2), Αλεξίου 5 (1), Καφάσης 5, Αχριάνης 10 (2), Βλασταρίδης 3 (1), Σκαμάγκας 2, Λουλούδης 2, Αναστασόπουλος 9 (1), Τελλίδης, Παρασκευάς 5 (1).

ΓΣ Αλμυρού – Αιολικός
78-57

Για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστική η ομάδα του Αιολικού, με τον Αλμυρό να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα μετά και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 78-57. Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 17-15. Στη 2η περίοδο ο Αλμυρός ανέβασε στροφές επιθετικά και μεγάλωσε λίγο τη διαφορά, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-27. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να διατηρούν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 56-46. Ο Αιολικός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς χωρίς, ωστόσο, να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους που έφτασαν στη νίκη με σκορ 78-57.

Δεκάλεπτα: 17-15, 34-27.56-46, 78-57
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 15 (2), Καραγιώργος 11 (1), Μαμούρας Θ. 1, Συνάζος 6, Μαμούρας Π. 7, Καλόγηρος, Παραλίκης 11 (1), Θέος 16, Ποζιόπουλος 3 (1), Βαλαμούτης 8.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στρατίκης): Καρσελας 7(2), Σέρρης 4, Σαμαράς 24(2), Λογοδοτης, Γεωργατζης 1, Δραγατζικης 8, Σκαριμπας Χ. 2, Φερχάτι 5(1), Σκαρίμπας Δ. 2, Μπεκρης, Ζαχαρόπουλος 4.

Κένταυρος – Ανάληψη

55-76

Δίχως να δυσκολευθεί στο κλειστό της Πορταριάς, η Ανάληψη πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Κενταύρου και επικράτησε με 55-76, παρά το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων, οι οποίοι βρίσκονταν πίσω μόλις με δύο πόντους στο τέλος του α’ δεκαλέπτου. Στο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Βλιώρα προηγούνταν με 27-35 και με επιμέρους σκορ 12-21 στο γ’ δεκάλεπτο τελείωσαν το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-17, 27-35, 39-56, 55-76

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ (Δέρβος): Γεωργούδης 7 (1), Λάσκος 2, Δημόπουλος, Κλειτσογιάννης, Κοντογιώργος 13, Κισκίνης 3 (1), Βαΐτσης 2, Καραρρήγας 17 (2), Ρουμπέας 3, Γαβαλάς 8.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 10 (1), Κλείτσας, Γαλανάκης 5 (1), Κοντάκης 7 (2), Ντίκας 19 (2), Συλεόπουλος 9 (1), Ευαγγελινός 5 (1), Κωλέτσης 3 (1), Βελλίδης 2, Στάμος 6, Φάρκωνας 2, Μωυσίδης 7.