Νίκη για τον ΓΣ Βόλου κόντρα στην ΑΕΒΔ, διπλό για τον Ιωνα στον Αλμυρό στο Κύπελλο ΕΣΚΑΘ

νίκη-για-τον-γσ-βόλου-κόντρα-στην-αεβδ-703781

Νικητής αναδείχθηκε ο Γυμναστικός στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ κόντρα στην ΑΕΒΔ. Το παιχνίδι ήταν δυνατό από την αρχή, με την ομάδα των Κοσμάτου και Ντάκη να επικρατεί τελικά με 72-69.

Η Νίκη Βόλου με πολύ καλή απόδοση, κυρίως στο δεύτερο μισό του αγώνα, επιβλήθηκε τελικά εύκολα της Ανάληψης με 75-43. Επιτυχία σημείωσαν και οι Νέοι Αθλητές, οι οποίοι κέρδισαν με 72-58 τα Φάρσαλα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και χρησιμοποιώντας πολλά από τα παιδιά του εφηβικού και παιδικού τμήματος.

Πολύ εύκολο έργο απέναντι στη νεανική ομάδα του Αιολικού είχε ο Ολυμπιακός Βόλου, που επικράτησε με 95-36, καθαρίζοντας το παιχνίδι από πολύ νωρίς, ενώ ο Κένταυρος Ζαγοράς πήρε το ματς κόντρα στη Μεταμόρφωση με 84-77. Τέλος, με το διπλό έφυγε από τον Αλμυρό ο Ιωνας, που επικράτησε της τοπικής ομάδας με 62-54.

ΑΕΒΔ-ΓΣ Βόλου
69-72

Σ’ ένα δυνατό παιχνίδι από την αρχή ο Γυμναστικός κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη απέναντι στην ΑΕΒΔ με τους Ζαρογιάννη και Κωστούλα να οδηγούν επιθετικά τους νικητές. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία του Γυμναστικού έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 30-17. Στη 2η περίοδο ο Γυμναστικός εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος. Ανέβασε πολύ την πίεση στην άμυνά του, επιτρέποντας στην ΑΕΒΔ να σκοράρει μόλις 6 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με τους ασπρόμαυρους μπροστά στο σκορ με 36-41. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το σκορ στο 30’να είναι στο 54-63. Η τελευταία περίοδος φάνηκε να κυλάει στο ίδιο μοτίβο, όμως η ΑΕΒΔ, με μπροστάρη τον νεαρό γκαρντ Στύλλα, κατάφερε να φτάσει στους 2 πόντους, 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Η εμπειρία των παιχτών των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που μέτρησε τελικά και ο Γυμναστικός πήρε το ροζ φύλλο με 69-72.

Δεκάλεπτα: 30-17, 36-41, 54-63, 69-72
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 12 (3), Πανταζής 12 (1), Αναστασιάδης 8 (2), Καρπέτης 6 (2), Ιωαννίδης 4, Ρόσιος 8, Αποστολίδης 5 (1), Ξυπνητός, Βλάχος 3 (1), Χαρχαρής 10.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 15 (2), Ζούρης, Τσαπραίλης 2, Ντάκης, Σουλιώτης 11 (1), Χρηστομάνος 5, Παυλόπουλος 6, Τσίρος, Τάσσος, Κουρουπάκης 4, Σπανόπουλος, Ζαρογιάννης 27.

Νίκη Βόλου – Ανάληψη
75-43

Οι κυανόλευκοι πήραν το δεύτερο ροζ φύλλο τους στη διοργάνωση, ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο 2ο ημίχρονο και φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 75-43. Η Νίκη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έχτισε μία μικρή διαφορά από την αρχή με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-12. Η 2η περίοδος κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με τη Νίκη να έχει το προβάδισμα, αλλά τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τους κυανόλευκους να προηγούνται με 38-27. Η 3η περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν ταχύτητα σε άμυνα και σε επίθεση, φτάνοντας τη διαφορά κοντά στους 20 (54-35) στο 30’,καθαρίζοντας ουσιαστικά, το ματς. Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποδείχθηκε τυπικό, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να φτάνουν στην τελική νίκη με σκορ 75-43. Για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι Μπόγδανος, Τζίνης και Μαυροφώτης.

Δεκάλεπτα: 20-12, 38-27, 54-35, 75-43
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τοκατλίδης 4, Αμανατίδης 6, Παπούλιας 17 (2), Γιωτόπουλος 10 (2), Τσαβές 12, Βλίτσιος 6, Τσώλης 20 (1).
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ευαγγελινός 5, Κοντάκης 4, Ντίκας 8 (1), Συλεόπουλος 6, Φαρκαδώνας 3, Κολέτσης 6 (2), Στάμος 9, Μωυσίδης 2.

Αιολικός – Ολυμπιακός Β.
36-95

Δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα οι ερυθρόλευκοι κόντρα στη νεανική ομάδα του Αιολικού και έφτασαν σε μία πολύ άνετη επικράτηση με 95-36. Από την 1η περίοδο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν γερά θεμέλια για τη νίκη και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-31. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει εύκολα σκοράρισμα, με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να τον βρίσκει μπροστά με 22-50. Στο 3ο δεκάλεπτο η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο, με το σκορ στο 30’ να είναι 30-73. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους και τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στη νίκη με το επιβλητικό 36-95.

Δεκάλεπτα: 11-31, 22-50, 30-73, 36-95
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Στρατίκης): Σέρρης 5, Σαμαράς 10, Γεωργατζής 7 (1), Δραγατζίκης 7, Μαλαματίνης 3 (1), Παπαδόπουλος 2, Σκαρίμπας 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 13 (3), Θέος 3 (1), Γεωργίου 8 (1), Τελίδης 5 (1), Καφάσης, Αχριάνης 14 (3), Βλασταρίδης 8, Μπαμπάνης, Λουλούδης 16, Αναστασόπουλος 4, Σκαμάγκας 3 (1), Παρασκευάς 17 (1).

Ν.Α.Νίκης – Φάρσαλα
72-58

Ενα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα, οι παίκτες των Τύμπα και Μανωλόπουλου το… καθάρισαν στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας ένα σημαντικό ροζ φύλλο. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν δυνατοί στο 1ο δεκάλεπτο και πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα με 19-22. Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν αυτοί κεφάλι στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-30. Οι Νέοι Αθλητές διατήρησαν το μικρό τους προβάδισμα στην 3η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να μένουν κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 52-49. Η τελευταία περίοδος ήταν καθοριστική, με τους παίκτες των γηπεδούχων να παίζουν καλά στην άμυνα και να καταφέρνουν να βρουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Τελικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην επικράτηση με 72-58.

Δεκάλεπτα: 19-22, 34-30, 52-49, 72-58
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Ανδρέογλου 2, Ράπτης 24 (4), Παναγιώτου, Ρουσιώτης, Γκίκας 2, Σούλης 12 (1), Τίνανας, Σαπούνης 2, Καλιντζέος 10 (2), Λουκίδης 16 (3), Πανιόπουλος 4, Παπαδόπουλος.

ΓΣ Αλμυρού – Ιωνας
54-62

Με το ροζ φύλλο από την έδρα του Αλμυρού έφυγε η ομάδα του Ιωνα, η οποία επικράτησε με 62-54. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι και πήραν το προβάδισμα με την περίοδο να τελειώνει στο 19-13. Δεν άλλαξε κάτι στο 2ο δεκάλεπτο με τον Αλμυρό να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά τον Ιωνα να μένει κοντά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 34-30. Στην 3η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν καλύτερα πατήματα και μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 40-45 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο ο Ιωνας κράτησε την υπέρ του διαφορά και κέρδισε τελικά με 54-62.

Δεκάλεπτα: 19-13, 34-30, 40-45, 54-62

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 9 (1), Καραγιώργος 33 (4), Καραπτσιάς, Συνάζος 4, Χατζόπουλος 2, Μάμουρας, Παραλίκης 4, Βαλαμούτης 2.
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Σ. Φαρμάκης, Κ. Φωτιάδης 14 (2), Φ. Φωτιάδης 10 (3), Τσαρούχας 4, Τζικόπουλος, Κέτουλας 5, Μπασδέκης, Ροδολάκης 6 (2), Ευθυμίου 16, Βασιλείου 7.