Μεγάλο διπλό της ΑΕΒΔ στα Φάρσαλα

μεγάλο-διπλό-της-αεβδ-στα-φάρσαλα-709854

Σημαντική επιτυχία για την ΑΕΒΔ, η οποία επικράτησε, και με σχετική άνεση, των Φαρσάλων εκτός έδρας. Στα άλλα αποτελέσματα για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ δεν υπήρξε κάποια έκπληξη, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τον Αλμυρό με 90-72.

Ανετο πέρασμα από το κλειστό Πορταριάς για τη Νίκη Βόλου κόντρα στον Κένταυρο Ζαγοράς, ενώ εύκολο έργο είχε και ο Γυμναστικός απέναντι στους Νέους Αθλητές. Τέλος, ο Ιωνας νίκησε τον Αιολικό και η Ανάληψη επιβλήθηκε της νεοσύστατης Μεταμόρφωσης.

Ολυμπιακός Β.-ΓΣ Αλμυρού
90-72

Φορτσάροντας στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού κυρίως, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 90-72 του Αλμυρού για την 1η αγωνιστική του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας τον δρόμο προς αντίπαλο καλάθι με σχετική ευκολία, τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-8. Στη 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας καλύτερα, κυρίως επιθετικά, μείωσαν τη διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-34. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί. Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Φώνη Μαυρομιχάλη επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και άνοιξαν τη διαφορά, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 71-43. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη μεγάλη διαφορά που έχτισε και να φτάνει στην επικράτηση με τελικό σκορ 90-72.

Δεκάλεπτα: 21-8, 41-34, 71-43, 90-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Καραγεώργος 15 (3), Θέος, Γεωργίου 10 (2), Τελίδης 3 (1), Καφάσης 4, Αχριάνης 3 (1), Βλασταρίδης 11 (1), Μπαμπάνης 3, Λουλούδης 10, Αναστασόπουλος 5 (1), Σκαμάγκας 6 (2), Παρασκευάς 20.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Γκουγκουτούδης): Κοντοστάθης 21 (2), Καραπτσιάς 17 (2), Μαμούρας Φ. 6, Παραλίκης 14 (2), Συνάζος 5, Γιάγκος, Μαμούρας Π. 7 (1), Καλόγηρος, Τσαμπίρας 2.

Κένταυρος Ζαγ.-Νίκη Βόλου
46-95

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Νίκη Βόλου και πέρασε άνετα από την Πορταριά, κερδίζοντας τον Κένταυρο Ζαγοράς με 95-46. Οι κυανόλευκοι από το πρώτο λεπτό βρήκαν ρυθμό και δεν άφησαν περιθώριο στους αντιπάλους τους να κυνηγήσουν κάτι καλό. Το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 9-25, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να ολοκληρώνουν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 18-43. Η Νίκη δεν κατέβασε ταχύτητα στην 3η περίοδο και με αιχμές του δόρατος τους Παπούλια και Τσώλη, αλλά και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία, έφτασε τη διαφορά στους 41 πόντους (30-71) με το τέλος του δεκαλέπτου. Με τα πάντα να έχουν κριθεί, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 46-95. Οι κυανόλευκοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Μπόγδανο και Βλήτσιο.

Δεκάλεπτα: 9-25, 18-43, 30-71, 46-95
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΖΑΓ. (Δέρβος): Γεωργούσης 11(1), Βαΐτσης 2, Κλειτσογιάννης 6(1), Κουτουγιώργος 20, Κισκίνης 3(1), Γούναρης 2, Γαβαλάς 2.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Τζίνης 14(3), Καραθανάσης 4, Αμανατίδης 6, Παπούλιας 23(2), Γιωτόπουλος 11(1), Τσαβές 6, Τοκατλίδης 4, Τσώλης 23(2), Κοντογιάννης 4.

ΓΣ Βόλου-Ν.Α. Νίκης
96-44

Εύκολο έργο είχε ο Γυμναστικός στην πρεμιέρα του Κυπέλλου κόντρα στους Νέους Αθλητές, κερδίζοντας με το ευρύ 96-44. Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το Γυμναστικό να προηγείται με 20-16. Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν καλύτερο ρυθμό και πιέζοντας στην άμυνα, κατάφεραν να πάρουν αέρα 16 πόντων στο ημίχρονο (44-28). Στο 3ο δεκάλεπτο οι ασπρόμαυροι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά με το σκορ στο 30’ να είναι στο 70-39. Με τα πάντα να έχουν κριθεί, ήδη από τα τέλη της 3ης περιόδου, οι προπονητές των γηπεδούχων χρησιμοποίησαν πολλά παιδιά από την εφηβική τους ομάδα με το τελικό σκορ να είναι 96-44.

Δεκάλεπτα: 20-16, 44-28, 70-39, 96-44
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 10 (1), Ντάκης 4, Τάσος 4, Κορτέσης, Σουλιώτης 7 (1), Χρηστομάνος 10, Παυλόπουλος 21 (5), Τσίρος 7, Σωτηρίου 2, Κουρουπάκης 4, Σπανόπουλος 8, Ζαρογιάννης 17.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Τύμπας-Μανωλόπουλος): Καζεπίδης 13 (2), Σαπούνης, Παναγιώτου, Ρουσιώτης, Παπαδόπουλος, Σούλης 13 (2), Τινάνας, Ανδρεόγλου, Λωρίτης 6, Λουκίδης 5 (1), Πανιόπουλος 3 (1).

Φάρσαλα-ΑΕΒΔ
55-70

Με το διπλό κατάφερε να φύγει η ομάδα της ΑΕΒΔ από το κλειστό των Φαρσάλων, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 70-55. Από το 1ο δεκάλεπτο οι βολιώτικη ομάδα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 23-13. Η 2η περίοδος κύλησε στο ίδιο τέμπο, με την ΑΕΒΔ να διατηρεί μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, με το ημίχρονο να βρίσκει τους πορτοκαλί μπροστά με 39-28. Το 3ο ήταν και το καλύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 30’ ήταν μπροστά με 19 πόντους (41-60). Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικό, με την ΑΕΒΔ να κρατάει πάνω από τους 10 τη διαφορά και να φτάνει στο ροζ φύλλο με σκορ 70-55.

Δεκάλεπτα: 13-23, 28-39, 41-60, 55-70
ΦΑΡΣΑΛΑ (Μανετζής-Γκουντόπουλος): Μανετζής 10 (1), Πετρόπουλος, Ζάγκας 1, Γκουντόπουλος 11 (2), Αλεξίου 7, Δημητρακόπουλος 9, Ζαχαρής 4, Ρούμπας 13.
ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 18 (3), Κουμπούνης 5 (1), Αναστασιάδης 11, Ξυπνητός 5 (1), Ιωαννίδης 4, Ρόσσιος 7, Πανταζής 12 (2), Βλάχος, Τζίγκος 2, Χαρχαρής 6.