Κέρδισε τις εντυπώσεις ο ΓΣΑ, βάζοντας σε προβληματισμό τη Νίκη

κέρδισε-τις-εντυπώσεις-ο-γσα-βάζοντας-317471

Φώτο: ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ

Σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη χθες στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο ΓΣ Αλμυρού επιβλήθηκε με 2-1 της Νίκης Βόλου, κερδίζοντας τις εντυπώσεις ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι πέραν από τα δύο τέρματα που σημείωσαν με τους Φλίγκο και Βούλγαρη, στο 18ο και 77ο λεπτό, ήχησαν το καμπανάκι στην άμυνα των κυανόλευκων και σε άλλες περιπτώσεις, με τους γηπεδούχους να προβληματίζουν αμυντικά και να χρήζουν ενίσχυσης στα μετόπισθεν. Ο Ντόλγκι σκόραρε και ισοφάρισε προσωρινά για την ομάδα των Ξηροφώτου-Μπούις, η οποία την ερχόμενη Τετάρτη θα βρεθεί στη Θεσσαλονίκη, φιλοξενούμενη του Μακεδονικού.

Πώς παρατάχθηκαν

Με τον Τζήμα κάτω από τα δοκάρια και σε σχήμα 4-3-3 παρατάχθηκε η Νίκη Βόλου, με τους Γενιτσαρίδη-Μωυσίδη-Βέργο-Δημολιό να τοποθετούνται από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στα αμυντικά χαφ ο Τσιανάκας αγωνίστηκε δίπλα στον Μέτσε, την ώρα που ο Ιορδανίδης είχε ρόλο επιτελικού μέσου. Στα δεξιά της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Γιάκοβλεφ, στα αριστερά ο Σούσκιν και στην κορυφή της επίθεσης ο Τζιώρας.

Για τον ΓΣ Αλμυρού ο Σταυράκης ήταν κάτω από τα δοκάρια και σε παράταξη 4-4-1-1 ξεκίνησαν στην άμυνα οι Καψιώτης-Χολέβας-Κυριάκος-Μπαρούτας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Σαββίδης και Αλεξανδρής, με τον Κυπτίου να κινείται στα δεξιά της μεσαίας γραμμής, ο Κοντοβάς στα αριστερά με τον Κωτσιαρίδη να έχει ρόλο μεσοεπιθετικού πίσω από τον Φλίγκο.

Το φιλμ του αγώνα

4’ Σουτ του Κυπτίου εκτός περιοχής πέρασε άουτ

7’ Από εκτέλεση κόρνερ του Ιορδανίδη, ο Τζιώρας έπιασε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο

9’ Νέα προσπάθεια για τους γηπεδούχους με το σουτ από τον Μέτσε να περνά αρκετά μακριά από την αντίπαλη εστία

12’ Ο Κωτσιαρίδης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Τζήμας έδιωξε με τις γροθιές την μπάλα, με τον Χολέβα να αφήνει για τον Κοντοβά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση και από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ

18’ ΓΚΟΛ! Σέντρα από αριστερά του Μπαρούτα, ο Φλίγκος πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τους κυανόλευκους αμυντικούς να μην τον ακολουθούν και να πετυχαίνει ανενόχλητος το 0-1 με κεφαλιά, χωρίς ωστόσο να το πανηγυρίσει στη συνέχεια

24’ Νέα προσπάθεια για τον ΓΣΑ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Κωτσιαρίδη, ο Κοντοβάς βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά

27’ Από πάσα του Ιορδανίδη ο Σούσκιν μπήκε μέσα στην περιοχή και από τα αριστερά, αλλά το σουτ που έπιασε ο Ρώσος πέρασε λίγο άουτ στην καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων

33’ Επέλαση του Κωτσιαρίδη από τα δεξιά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της Νίκης, για να σουτάρει με το αριστερό και τον Τζήμα να μπλοκάρει

42’ Ο Φλίγκος ξεκίνησε κατά μέτωπο επίθεση, αλλά έχοντας μπροστά του τέσσερις αμυνόμενους, προτίμησε να σουτάρει εκτός περιοχής, χωρίς να ανησυχήσει τον Τζήμα

44’ Τρομερή ευκαιρία για την ισοφάριση, αλλά ο Ιορδανίδης έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι

47’ Από λάθος του Κυπτίου και κλέψιμο του Τζιώρα, ο Ιορδανίδης έπιασε το σουτ από θέση βολής και ανάμεσα σε πέναλτι και μικρή περιοχή σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι

54’ Από γύρισμα του Τζιώρα με το κεφάλι, ο Ιορδανίδης έκανε θεαματικό ψαλιδάκι, αλλά ο Σταυράκης μπλόκαρε

59’ ΓΚΟΛ! Από σέντρα από τα αριστερά του Γιάκοβλεφ, η άμυνα απομάκρυνε στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όπου βρέθηκε εκτός ημικυκλίου ο Ντόλγκι για να σουτάρει δυνατά, στέλνοντας την μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι για να αναπαυτεί στα δίχτυα για το 1-1

62’ Επειτα από σέντρα από τα αριστερά του Κυπτίου στην καρδιά της άμυνας της Νίκης Βόλου βρέθηκε ο Κωτσιαρίδης, όπου έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι

64’ Από κόρνερ του Ιορδανίδη ο Τζιώρας έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Σταυράκης απέκρουσε ενστικτωδώς

77’ ΓΚΟΛ! Ο Βούλγαρης από πάσα του Βουτσίτσεβιτς κέρδισε με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Τζήμα, κάνοντας το 1-2 με εντυπωσιακό γκολ

78’ Αδύναμο πλασέ του Γαρυφαλλόπουλου μπλόκαρε ο Σταυράκης, με τον Τζιώρα να περιμένει μάταια την πάσα από τον συμπαίκτη του, βρισκόμενος σε θέση βολής

Νίκη Βόλου – ΓΣ Αλμυρού 1-2

Σκόρερ: 59’ Ντόλγκι – 18’ Φλίγκος, 77’ Βούλγαρης

Διαιτητής: Κούστας

Βοηθοί: Αναστασίου, Μπέλου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Ξηροφώτος-Μπούις) Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός (58’ Μπάιριτς), Μωυσίδης, Βέργος, Τσιανάκας (46’ Ντόλγκι), Ιορδανίδης (71’ Γαρυφαλλόπουλος), Μέτσε, Τζιώρας, Γιάκοβλεφ, Σούσκιν (79’ Λάιος).

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ: (Μπακάλης) Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας (70’ Στουρνάρας), Χολέβας, Κυριάκος, Σαββίδης, Κυπτίου (85’ Κόκκας), Αλεξανδρής (69’ Θωμαΐδης), Φλίγκος (46’ Νάκας, 70’ Π. Βούλγαρης), Κωτσιαρίδης, Κοντοβάς (70’ Βουτσίτσεβιτς).