Συμπληρώθηκαν οι «8»

συμπληρώθηκαν-οι-8-659134

Με τον Πρωτεσίλαο να έχει ήδη προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ, μετά τη νίκη του επί της Σκιάθου, ακόμη 7 ομάδες πήραν χθες το εισιτήριο για την επόμενη φάση και προκρίθηκαν στους «8».

Συγκεκριμένα στην επόμενη φάση συνεχίζουν οι Πρωτεσίλαος, Σαρακηνός, Αρης Μελισσατίκων, Θησέας Αγριάς, Ακρόπολη, Αίαντας Σούρπης, Πύρασος και Γ.Σ. Αλμυρού.

Στο ΕΑΚ ο Σαρακηνός δυσκολεύθηκε απέναντι στο μαχητικό Ιάσωνα, ο οποίος πάλεψε το παιχνίδι στα ίσια παρά το γεγονός ότι τις δύο ομάδες χωρίζει μία κατηγορία. Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Γιάννη Φασουράκη πέτυχε ο Καλαμάτας στο 90’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως οι ροσονέρι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 85’, όταν και αποβλήθηκε ο Σουλιώτης.

Την πρόκριση σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζευγάρια της χθεσινής ημέρας πήρε και ο Αρης Μελισσατίκων σε βάρος του Διαγόρα, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη φετινή ήττα. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκαν με τον Καπούλα στο 5’, αλλά οι κιτρινόμαυροι απάντησαν με τον Ιμπρα να σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής στο 20’ και τον Νούσια τρία λεπτά αργότερα να γράφει το 2-1.

Στο γήπεδο της Νεάπολης ο Θησέας επιβλήθηκε με 2-0 του Ηρακλή, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Πολυμέρου, με την ομάδα του Κώστα Παπαστεργίου να παίρνει την πρόκριση χάρις σε τέρματα των Γκουγκούδη και Βουρδάκη στο 15’ και στο 58’.

Η μοναδική αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση ήταν αυτή ανάμεσα σε Ακρόπολη και Παγασητικό με τους γηπεδούχους να προκρίνονται τελικά με γκολ του Τριχόπουλου στο 100ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που η Ακρόπολη των πολλών απουσιών έφερε το ματς στα ίσια με τον Παγώνη στο 30’, απαντώντας στο 0-1 του Μπούρντα δύο λεπτά νωρίτερα.

Στο γήπεδο της Ευξεινούπολης η Δήμητρα μπορεί να προηγήθηκε από νωρίς του Αίαντα Σούρπης, προηγούμενη με σουτ του Ποζιόπουλου στο 3’ αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει ως το φινάλε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση χάρις σε τέρματα των Κατσαβριά στο 65’ και Κωστούλα στο 80’.

Με το διπλό απέναντι στην πρωτάρα Αγία Αννα έφυγε και ο Πύρασος, ο οποίος λίγες μέρες μετά την ήττα από τον Ηρακλή Βόλου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των νεοφώτιστων στο β’ μέρος χάρις σε τέρματα των Σιώμου και Κατή στο 55’ και στο 65’.

Στο τελευταίο ματς χρονικά ο Γ.Σ. Αλμυρού πέτυχε εύκολη νίκη – πρόκριση σε βάρος του Μαγνησιακού, κερδίζοντας με 5-0 χάρις σε τέρματα των Νικηφοράκη, Ν. Βούλγαρη, Αραμπατζή, Λιόλιου και Κρανάς, χάνοντας και πέναλτι με τον Μακανίκα, που σταμάτησε στο δοκάρι.

(15’ Γκουγκούδης, 58’ Βουρδάκης)

Ακρόπολη – Παγασητικός 2-1 παρ. (1-1κ.α.)

(30’ Παγώνης, 100’ Τριχόπουλος – 28’ Μπούρντα)

Δήμητρα – Αίας Σούρπης 1-2

(3’ Ποζιόπουλος – 65’ Κατσαβριάς, 80’ Αθ. Αθ. Κωστούλας)

Αγία Αννα – Πύρασος 0-2

(55’ Σιώμος, 65’ Κατής)

ΓΣ Αλμυρού – Μαγνησιακός 5-0

(4’ Νικηφοράκης, 10’, Ν. Βούλγαρης, 15’ Αραμπατζής, 65’ Λιόλιος, 88’ Κρανάς)

Τα ζευγάρια στη φάση των «8»

του Κυπέλλου ΕΠΣΘ είναι τα εξής:

Σαρακηνός – Αρης

Θησέας – Πρωτεσίλαος

Ακρόπολη – Γ.Σ. Αλμυρού

Αίας – Πύρασος

Οι αγώνες της ημιτελικής φάσης θα γίνουν στις 11 Ιανουαρίου 2017 και ο τελικός θα διεξαχθεί στις 25 Φεβρουαρίου 2017.

Συνέχεια με πρωτάθλημα

Μετά τις χθεσινές αναμετρήσεις για το Κύπελλο, η δράση στο τοπικό ποδόσφαιρο συνεχίζεται το ερχόμενο Σάββατο και Κυριακή με τα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία και με εκείνα της 5ης στη Β’ Κατηγορία. Συγκεκριμένα: