Επιμέλεια: Βασίλης Ζηνέλης
Με 16 αγώνες για το κύπελλο ερασιτεχνών ξεκινά το Σαββατοκύριακο η χρονιά για την ΕΠΣΘ ενώ μια εβδομάδα αργότερα θα υπάρξει σέντρα και στο πρωτάθλημα.
Στο Κύπελλο ΕΠΣΘ μετέχουν και οι 4 ομάδες της Γ΄ Εθνικής με την περσινή κυπελλούχο Νίκη να αντιμετωπίσει τον Πύρασο, ο Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Πηλέα, ο Θησέας με τους Μυρμιδόνες και ο Γ.Σ. Αλμυρού με τον Τοξότη.
Στον θεσμό μετέχουν όλες οι ομάδες της Α΄και Β΄ κατηγορίας ΕΠΣΘ ενώ δήλωσαν συμμετοχή και δυο της Γ΄ τοπικής που έπαιξαν μεταξύ τους (Νηλέας –Δύναμη 1-0) πιο πριν για να μείνουν οι ομάδες 32…
Το πρόγραμμα στην α΄ φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών ΕΠΣΘ έχει ως εξής:
Σάββατο 22 Σεπτεμβρίου
Γηπ. Πορταριάς ( 4 μ.μ.): 1.Μακρινίτσα-Ελευθεριακός( διαιτ. Τσίντζας, Α. Αναστασίου, Μπασδάνη)
Γηπ. Νεάπολης ( 4 μ.μ.): 6.Δάφνη-Αίας Σούρπης (Σαρρής, Γεωργατζής, Μπαρτζιάλης)
Γηπ. Λεχωνίων ( 4 μ.μ.): 7. Ένωση Λεχωνίων/Νηλέας-Ακρόπολη (Σαμαράς, Τριφονίδης, Θάνος)
Γηπ. Ριζομύλου ( 4 μ.μ.): 8. Αστέρας Ριζομύλου-Παγασητικός (Κούστας, Καφτεράνης, Κούφιος)
Γηπ. «Π. Μαγουλάς»( 4 μ.μ.): 11. Πύρασος-Νίκη (Χαλβατζάκος, Κυριαζής, Θ. Τασιόπουλος)
Γηπ. Αγίας Παρασκευής ( 4 μ.μ.): 12. Αγ. Παρασκευή-Δήμητρα (Νικόπουλος, Κόκκαλης, Καρακίτσος)
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ ( 4 μ.μ.): 14. Σαρακηνός-Ρήγας Φεραίος (Θεοχάρης, Π.Σακκάς, Αντωνίου)
Γηπ. Μικροθηβών ( 4 μ.μ.): 15.Μικροθήβες-Αγχίαλος (Βλάχος, Δ.Σακκάς, Γιάννης).
Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου
Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος ( 11 π.μ.): 13. Πανιώνιος-Διαγόρας (Βλάχος, Σκρίμπας, Γεωργατζής)
Γηπ. ΕΤΒΑ ( 11 π.μ.): 9. Πηλέας-Ολυμπιακός Β.(Βέργου, Καρακίτσος, Μπαρτζιάλης)
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ( 11 π.μ.): 16. Άνθιμος Γαζής-Μαγνησιακός (Σαμαράς, Παπαδημητρίου , Πλακιάς)
Γηπ. Σκιάθου ( 12 μ.): 4.Ηρακλής-Σκιάθος (Αθηναίος ,Γκατζούνας, Χατζής)
Γηπ. Άλλης Μεριάς ( 4 μ.μ.): 3.Ιάσων Α.Μ.-Αγία Άννα (Σαρρής, Πλακιάς, Μπόλτσης)
Γηπ. Γατζέας ( 4 μ.μ.): 10. ΑΕ 2002-Πρωτεσίλαος (Νικόπουλος, Σκρίμπας, Σαρακατσάνος)
Γηπ. Πλατάνου ( 4 μ.μ.): 5.Μυρμιδόνες-Θησέας (Κατσιγιαννάκης, Κ. Τασιόπουλος, Δημητράκης)
Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ ( 4 μ.μ.): 2.Τοξότης-Γ.Σ. Αλμυρού (Καλατζής, Θ. Τασιόπουλος, Ε. Κόκκαλης).
2η φάση: 17 Οκτωβρίου 2018
17.Νικητής 1-Νικητής 2
18. Νικητής 3-Νικητής 4
19. Νικητής 5-Νικητής 6
20. Νικητής 7-Νικητής 8
21. Νικητής 9-Νικητής 10
22. Νικητής 11-Νικητής 12
23. Νικητής 13-Νικητής 14
24. Νικητής 15-Νικητής 16
3η φάση: 14 Νοεμβρίου 2018
25.Νικητής 17-Νικητής 18
26. Νικητής 19-Νικητής 20
27. Νικητής 21-Νικητής 22
28. Νικητής 23-Νικητής 24
4η φάση (Ημιτελικά): 16 Ιανουαρίου 2019
29.Νικητής 25-Νικητής 26
30. Νικητής 27-Νικητής 28
5η φάση (Τελικός): 10 Μαρτίου 2019.
Νικητής 29- Νικητής 30
Το πρωτάθλημα
Η εκκίνηση των πρωταθλημάτων της ΕΠΣΘ γίνεται στις 29 του μήνα και το φινάλε να είναι στις 21 Απριλίου…
Αγωνιστικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν τα Σαββατοκύριακα 27-28/10/2018 λόγω της εθνικής εορτής, 22-23/12/2018 πριν τα Χριστούγεννα, 29-30/12/2018 πριν την Πρωτοχρονιά, 9-10/3/2019 που είναι Απόκριες και 27-28/04/2019 λόγω του Πάσχα.
Οι ημερομηνίες όλων των αγωνιστικών είναι:
1η:29-30/9/2018
2η: 6-7/10/2018
3η: 13-14/10/2018
4η: 20-21/10/2018
5η: 3-4/10/2018
6η: 10-11/11/2018
7η: 17-18/11/2018
8η: 24-25/11/2018
9η: 1-2/12/2018
10η: 8-9/12/2018
11η: 15-16/12/2018
12η: 5-6/1/2019
13η: 12-13/1/2019
Β΄γύρος
14η: 19-20/1/2019
15η: 26-27/1/2019
16η: 2-3/2/2019
17η: 9-10/2/2019
18η: 16-17/2/2019
19η: 23-24/2/2019
20η: 2-3/3/2019
21η: 16-17/3/2019
22η: 23-24/3/2019
23η: 30-31/3/2019
24η: 6-7/4/2019
25η: 13-14/4/2019
26η: 20-21/4/2019
Στην 1η αγωνιστική στην Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΣΘ στις 29-30/9 (4 μ.μ.) θα παίξουν:
Δήμητρα-Αγία Παρασκευή
Διαγόρας-Αγία Άννα
Ηρακλής -Ακρόπολη
Αίας-Σαρακηνός
Μαγνησιακός-Σκιάθος
Ρήγας-Πύρασος
Μυρμιδόνες-Πρωτεσίλαος
Οι πρεμιέρες σε Β΄και Γ΄Κατηγορία περιλαμβάνουν τα ματς:
Β’ Κατηγορία
Αγχίαλος-ΑΕ 2002
Τοξότης-Αστέρας
Ελευθεριακός-Παγασητικός
Δάφνη-Μακρινίτσα
Μικροθήβες-Πανιώνιος
Ιάσων -Ανθιμος Γαζής
Ρεπό: Πηλέας
Γ’ Κατηγορία
Αχιλλέας-Άθλος
Εν. Λεχωνίων-Ιωλκός
Αθλ. Κολλέγιο-ΑΠΟΒ
Σκόπελος-Νέος Μαγνησιακός
Ηρακλής Αγ. Θ.-Δημητριάς
Απόλλων Καν.-Ερμής
Δύναμις-Κένταυρος Ν.Π.