Ενα γελαστό απόγευμα

ενα-γελαστό-απόγευμα-469218

Ενα γελαστό απόγευμα ήταν το χθεσινό για τον Ολυμπιακό Βόλου στο Πανθεσσαλικό, που αποδείχτηκε «κατάλληλο» για μια άνετη νίκη. Μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν με 4-1 τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, σε εξ αναβολής αγώνα της 28ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, και τελευταίο ματς έδρας.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ (13’ Λαζαρίδης 0-1), δεν πτοήθηκαν και έκαναν την ανατροπή (24΄Αναστασίου, 55’, 74 Κέρι, 81’ Α. Κόκκας), ενώ πολλά έγιναν για πρώτη φορά…. και οι ίσως λιγότεροι φίλοι του φέτος έφυγαν με το χαμόγελο! Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά γύρισε ματς από το πρώτο μέρος (το άλλο ματς της ανατροπής ήταν με τον Ρήγα χάνοντας 0-1 στο ημίχρονο). Ο Λ. Κέρι στην 10η συμμετοχή του και ο Ανδρέας Κόκας στην 6η του συμμετοχή σκόραραν για πρώτη φορά με τον Ολυμπιακό, ο Νίκος Μπουργάνης έπαιξε για πρώτη φορά…

Πρώτη φορά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αυτή 11αδα που είχε τον πιο μικρό μέσο όρο ηλικίας, και η διαφορά ήταν ότι κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο νεαρός Μπουργάνης, ενώ στην άμυνα δεξιά ήταν ο Ιωαννίδης, αριστερά ο Ανδ. Κόκας και στόπερ ήταν οι Ντόικιτς, Ζώνας. Ως αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Σταύρου και Ευθυμιάδης, στα πλάγια δεξιά ο Κέρι και αριστερά ο Δήμος Κόκας που πρώτη φορά κατέγραψε δυο ασιστ , ο Μασάντο ηταν ο επιθετικός χαφ και ο Αναστασίου αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για δεύτερη φορά ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 γκολ (η προηγούμενη ήταν το 4-0 επί της Νίκης) και επίσης δεύτερη φορά σκόραρε τρεις φόρες στο δεύτερο μισό.

Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της χρονιάς, ο Ολυμπιακός Βόλου έκτος του ότι νίκησε με 4-1 τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, έδωσε ελπίδες για το μέλλον με αρκετούς νεαρούς, ενώ βαθμολογικά, κι ενώ μένουν 2 ματς, ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση με 58 βαθμούς, πίσω από τον Καραϊσκάκη που έχει 63.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρός, με τον Αχιλλέα να είναι καλύτερος, και μόλις στο 2’ να έχει καλή ευκαιρία, αλλά το σουτ του Λαζαρίδη απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπουργάνης. Ο Αχιλλέας κατάφερε να προηγηθεί στο 13’ όταν η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε και ο Λαζαρίδης με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του μετά το 20λεπτο, και αφού αρχικά απείλησε με τον Ευθυμιάδη, στο 24’ έφτασε στην ισοφάριση. Από σέντρα του Δήμου Κόκα από τα αριστερά ο Αλέξανδρος Αναστασίου με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε στροφές, κι ενώ στο 54’ ο Αναστασίου δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού ο αντίπαλος γκολκίπερ με αυτοθυσία αποσόβησε το γκολ, αυτό ήρθε στο 55’, όταν ο Δήμος Κόκας από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Λόρι Κέρι με σουτ πάνω στην κίνηση έγραψε το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Αλλά μετά το πρώτο του γκολ ήρθε και δεύτερο! Από μπαλιά του Ευθυμιάδη ο Λόρι Κέρι με ωραίο αριστερό σουτ έγραψε το 3-1 τους «ερυθρόλευκους», για να φτάσουμε στο 82΄ όπου οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν και τέταρτο τέρμα. Ο Ανδρέας Κόκας συνδυάστηκε με τον Αναστασίου, ο τελευταίος γύρισε ωραία την μπάλα για τον Α. Κόκα και αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 4-1. Στις καθυστερήσεις ο Σταύρου από το κέντρο του γηπέδου θέλησε να αιφνιδιάσει τον Κούζα που ήταν εκτός εστίας, με τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα να βγάζει δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Πέλλας)

Κίτρινες: 18’Μασάντο, 31’ Σταύρου- 28’ Λαζαρίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μπουργάνης, Ιωαννίδης (46’ Στουρνάρνας), Α. Κόκας, Ντόικιτς, Ζώνας, Ευθυμιάδης, Σταύρου, Δ. Κόκας, Μασάντο (71’ Χολέβας), Κέρι (83’ Αγγελής), Αναστασίου.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ: Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Παγωνίδης, Φωκαΐδης (46’ Μανίκας), Δημηνάς (56’ Τουλκερίδης), Λάιος (85΄Καραμανώλας), Νάκας, Καμπερίδης, Πετρουζέλης.

Τα χθεσινά αποτελέσματα

Ολυμπιακός Βόλου – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 4-1

(24’ Αναστασίου, 55’, 74’ Κέρι, 81’ Α. Κόκας – 13’ Λαζαρίδης)

Μνημόσυνο θα τελέσει ο Ολυμπιακός Β.

Ανακοίνωση εξέδωσε ο Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 αναφορικά με το μνημόσυνο των θανόντων αθλητών, παραγόντων, προπονητών και φιλάθλων του Ολυμπιακού, το οποίο θα τελεστεί στο πλαίσιο του εορτασμού των 80 χρόνων του συλλόγου. Αναλυτικά η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Στα πλαίσια του εορτασμού των 80 χρόνων του Ολυμπιακού Βόλου, στο αθλητικό και κοινωνικό γίγνεσθαι, θα τελεσθεί το Σάββατο 13 Μαΐου 2017 και ώρα 09.00 στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου στην Νέα Δημητριάδα, μνημόσυνο στην μνήμη όλων των παραγόντων, αθλητών, προπονητών και φιλάθλων του Συλλόγου μας.

Η παρουσία στο μνημόσυνο του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτη Δημητριάδος και Αλμυρού κ.κ. Ιγνατίου είναι ιδιαίτερα τιμητική για τον Ολυμπιακό Βόλου, και αποδεικνύει την αγάπη του για τον αθλητισμό και ειδικά για την νεολαία της πόλης μας.

Παρακαλούνται οι συγγενείς όσων έχουν υπηρετήσει από διάφορες θέσεις τον Ολυμπιακό Βόλου να παραστούν στο μνημόσυνο και, εάν είναι δυνατόν, να προσκομίσουν μια φωτογραφία σε κορνίζα του αγαπημένου προσώπου που έχασαν.

Παρακαλούνται επίσης όλοι οι φίλαθλοι και φίλοι του Συλλόγου να παραστούν στο εν λόγω μνημόσυνο, τιμώντας με τον τρόπο αυτό, όλους αυτούς που στα 80 χρόνια αγώνων και κοινωνικής προσφοράς, της μεγαλύτερης ομάδας του Βόλου, τίμησαν με την παρουσία τους, στους αγωνιστικούς χώρους και στην κοινωνία, το όνομα και την φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου».