Πρώτη ήττα για Ολυμπιακό, «λύγισε» στην παράταση ο ΓΣ Βόλου

πρώτη-ήττα-για-ολυμπιακό-λύγισε-στη-32027

Ο ΓΣ Αμπελώνα τελικά κατάφερε να κάνει ότι απέτυχαν όλες οι υπόλοιπες να κάνουν στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ, να κερδίσει δηλαδή τον Ολυμπιακό Βόλου.

Η ομάδα της Λάρισας έπαιξε πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό δυσκολεύοντας πάρα πολύ τους ερυθρόλευκους και τους υποχρέωσε έτσι στην πρώτη τους ήττα για φέτος. Από την άλλη, ο Γυμναστικός, δεν μπόρεσε να φύγει νικητής από την Καλαμπάκα σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι καθώς ηττήθηκε με μπάζερ-μπίτερ στην δεύτερη παράταση. Την επόμενη αγωνιστική και οι δύο ομάδες του Βόλου αγωνίζονται στην έδρας τους, με τους ίδιους αντιπάλους, για την 4η αγωνιστική για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ εθνική κατηγορία.

ΓΣ Αμπελώνα-Ολυμπιακός 72-68
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί στην προσπάθεια να παραμείνουν στο κυνήγι της ανόδου και προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφια διαφορά, με την 1η περίοδο να κλείνει με τον Αμπελώνα στο +14 (26-12). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρήκε καλύτερο ρυθμό και μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς με τους γηπεδούχους να διατηρούν όμως με σχετική άνεση μία διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους στο 40-29. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους παίκτες του Αμπελώνα να δείχνουν μεγάλη θέληση και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 59-48. Στο 4ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν για την ανατροπή. Σιγά σιγά μείωναν συνεχώς τη διαφορά και περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης έφτασαν στο -2 (70-68) με τους γηπεδούχους όμως να παίζουν καλή άμυνα και να διατηρούν την ψυχραιμία τους στα τελευταία δευτερόλεπτα φτάνοντας στο ροζ φύλλο με τελικό σκορ 72-68.

Δεκάλεπτα: 26-12, 40-29, 59-48, 72-68

ΓΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας , Καρπούζας 5, Γκανέτας 5, Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 18(2), Κοτσώνας 20(3), Τσακνάκης 10(2), Βλησσαρούλης 2, Κόκκας 12, Τεκούσης Ε. , Τεκούσης Π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 13 (2), Τζήμας, Παπούλιας 17 (1), Αλεξίου, Ίλτσογλου 16 (3), Μπόγδανος 10, Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Θεοδώρου, Αναστασόπουλος, Λουλούδης, Παρασκευάς 12 (2)

ΑΟ Καλαμπάκας-ΓΣ Βόλου 75-73
Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Καλαμπάκας ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΓΣ Βόλου με τις δύο ομάδες να παίζουν δύο παρατάσεις και τους γηπεδούχους να… χαμογελούν στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 75-73. Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο από την αρχή με τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ με την Καλαμπάκα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της 1ης περιόδου (16-12). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός εμφανίστηκε καλύτερος και στις δύο άκρες του παρκέ. Πήρε τον έλεγχο του ματς και μαζί και το προβάδισμα στο σκορ με την κόρνα λήξης του ημιχρόνου να τον βρίσκει στο +7 (27-34). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πάλι πιέζοντας πολύ στην άμυνά τους δυσκολεύοντας πολύ τους παίκτες του Γυμναστικού να φτάσουν στο καλάθι με το σκορ στο 30’ να είναι ισόπαλο στους 45 πόντους. Η τελευταία περίοδος ήταν συγκλονιστική με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο πέρασαν μπροστά με 60-58 με 33’’ για τη λήξη με τον Παυλόπουλο να ισοφαρίζει (60-60) με ένα ζευγάρι ελευθέρων βολών σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό για την κανονική διάρκεια, καθώς ο Αμπελώνας αστόχησε στην τελευταία του προσπάθεια. Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι με τις ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς και με το σκορ ισόπαλο στους 67 και με 36’’ να απομένουν ο Ζαρογιάννης πήγε στις βολές αστοχώντας και στις δύο με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν δύο φορές έξω από την γραμμή του τρίποντου στα τελευταία δεύτερα με το ματς να οδηγείτε σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο ρυθμός συνέχισε να είναι ο ίδιος. Με 17’ δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη η Καλαμπάκα ευστόχησε σε μία βολή κάνοντας το 73-71, ο Ζαρογιάννης με μία εντυπωσιακή προσπάθεια ισοφάρισε σε 73-73 με 4’’ να μένουν στο ρολόι, με την τελευταία κουβέντα όμως να ανήκει στον Βλάχο ο οποίος ευστόχησε σε ένα δύσκολο σουτ νικώντας τον χρόνο, και μαζί και το παιχνίδι για την ομάδα του, για το τελικό 75-73.

Δεκάλεπτα: 16-12, 27-34, 45-45, 60-60 (κ.δ.), 67-67 (α’ παρ), 75-73

ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ (Κωνσταντινίδης): Μπαλωμένος 2, Ούτος 3(1), Σπανός Παπανδρέου 7(1), Χαρτόπουλος , Μάρκος 9, Kαλούδας, Βλάχος 16(4), Καλλιάρας 20, Γκαντιάς 18(1).

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 16 (3), Καλογερόπουλος 5, Σταθούρος, Ζήσης 13 (2), Μούτσιος, Κυριαζής, Παυλόπουλος 8, Τσίρος 8, Σιδερής , Κουρουπάκης, Παλάσκας 2, Ζαρογιάννης 21