Τελευταία αγωνιστική με «δόσεις» αγωνίας

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-19, 14:22:15
Τελευταία αγωνιστική με «δόσεις» αγωνίας

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Δόσεις αγωνίας έχει η σημερινή τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΘ και με ενδιαφέρον έως το τελευταίο σφύριγμα…

Ενώ στον Β΄ όμιλο της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΘ τα πάντα έχουν κριθεί, στον Α΄ όμιλο, έως τη λήξη των αγώνων θα υπάρχει  αγωνία και σε κορυφή και σε ουρά.

Η Δήμητρα Ευξεινούπολης είναι η ομάδα που έχει κερδίσει και μαθηματικά την άνοδο, η Αγία Άννα έχει το προβάδισμα να κάνει το ίδιο, και θεωρητικά η τρίτη ομάδα της ανόδου από τη Β΄ στην Α΄ ΕΠΣΘ θα κριθεί σε μπαράζ μεταξύ Τοξότη και Μυρμιδόνων.

Επίσης, από τον Β΄ Όμιλο ο Αχιλλέας Αχιλλείου θα διεκδικήσει την παραμονή του σε αγώνα μπαράζ με την ομάδα που θα καταλάβει την 8η θέση στον 1ο όμιλο, εκτός αν τελικά ισχύσει ο υποβιβασμός του Ρήγα Φεραίου από την Γ’ Εθνική, οπότε ο Αχιλλέας υποβιβάζεται κι αυτός.

Στον Α΄ Ομιλο, στην υπόθεση πρωτιά, η Αγία Άννα χρειάζεται τη νίκη σε ένα θεωρητικά εύκολο ματς κόντρα στη Δύναμη ώστε να κατακτήσει την 1η θέση και την απευθείας άνοδο, ενώ ο Τοξότης μόνο με στραβοπάτημα της Αγίας Άννας θα μπορούσε να είναι αυτός μπροστά, και θεωρητικά θα παίξει στο μπαράζ ανόδου με τους Μυρμιδόνες.

Όσον αφορά την ουρά της βαθμολογίας θα έχουμε ένα μάλλον δραματικό φινάλε, καθώς 4 ομάδες -Α.Ε. Μακρινίτσας, Δύναμις, Ε.Λ. Νηλέας, Ν. Μαγνησιακός- δίνουν τη μάχη τους για την κατάκτηση της θέσης, που σημαίνει διεκδίκηση της παραμονής σε αγώνα μπαράζ με τον Αχιλλέα. Το ματς που θα κρίνει πολλά είναι το Ν. Μαγνησιακός - Ε.Λ. Νηλέας ενώ από την τετράδα της μάχης παραμονής, οι 2 που δεν θα τα καταφέρουν υποβιβάζονται μαζί με Ιωλκό, Κένταυρο Ν.Π. και Νέους Αθλητές στη Γ’ κατηγορία.

Η Μακρινίτσα αγωνίζεται στην έδρα της με τον «πεσμένο» Κένταυρο Αργαλαστής και με νίκη μένει στην κατηγορία, ενώ η ήττα θα είναι «αυτοκτονία», αφού αν κερδίσει ο Νέος Μαγνησιακός τη φτάνει στους 29 βαθμούς και έχει προβάδισμα με νίκες στα μεταξύ τους ματς (1-0 και 0-2).

Στο ακραίο σενάριο να πάρει βαθμό η Δύναμη, αλλά και ο Νηλέας … με ήττα της Μακρινίτσας, στην τριπλή ισοβαθμία ευνοημένη είναι η Μακρινίτσα, ενώ σε τριπλή ισοβαθμία Ν. Μαγνησιακού, Μακρινίτσας και Δύναμης ευνοημένος είναι ο Νέος Μαγνησιακός. Όλα αυτά βέβαια θεωρητικά, καθώς το ακραίο είναι να χάσει το απόλυτο της έδρας και την πρωτιά η Αγία Άννα!

 Έτσι πιο απλά και κατανοητά, αν σήμερα είναι νικητές, η Αγία Αννα είναι πρώτη, η Μακρινίτσα κερδίζει την παραμονή, ο Μαγνησιακός και ο Νηλέας ελπίζουν με μπαράζ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα με ώρα έναρξης των αγώνων (4 στον α’ όμιλο και 5 στον β’ όμιλο) έχει ως εξής:

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 26η αγωνιστική

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 19 Μαΐου

Γηπ. Olimpico (4 μ.μ.): Αγία Άννα - Δύναμη, Θεοχάρης, Παπαδημητρίου Χ,. Γόργορης

Γηπ. Μαγνησιακού(4 μ.μ.): Ν. Μαγνησιακός - Ένωση Λεχώνια/Νηλέας, Νικόπουλος, Σάκας Π., Σακκάς Δ.

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Τοξότης - Ιάσων Αλ.Μεριάς, Χαλβατζάκος, Σφυρής, Σκρίμπας

Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος (4 μ.μ.): Εθνικός - Ελευθεριακός, Σαμαράς Σ., Δημητράκης, Σαρακατσάνος

Γηπ. Πορταριάς (4 μ.μ.): Μακρινίτσα - Κένταυρος Ν.Π., Κατσιγιαννάκης Αγγελόπουλος, Παπαδημητρίου

Ιωλκός - Ν.Α. Νίκης 3-0 α.α.

Ρεπό: Α.Ε. 2002

Οι σκόρερ

38 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

17 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα)

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

10 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002)

 9 ΓΚΟΛ: Κουβαράς (ΑΕ 2002), Πριτσίνης (Ελευθεριακός), Ν. Δενελάβας (Τοξότης)

8 ΓΚΟΛ: Κ. Παλάτζας (Εθνικός), Χατζηκώστας (Λεχώνια)

7 ΓΚΟΛ: Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Αντωνίου (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ.Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός), Φιλίππου (Λεχώνια)

6 ΓΚΟΛ: Σταθόπουλος (ΑΕ 2002), Μούτος (Δύναμη), Ζατσάη (Ιάσων Α.Μ.), Κανδήλας (Αγία Άννα), Λίτσος (Αγία Αννα),Τάρε (Ν. Μαγνησιακός), Φραγκογιάννης (Ιωλκός),Α. Σοροβόλας (Τοξότης)

5 ΓΚΟΛ: Παρίσης (ΑΕ 2002), Πλόχα (Δύναμη), Μάστορας (Δύναμη), Α. Τσίρος (Αγία Άννα), Τάρε (Ν. Μαγνησιακός), Μεταξάς (Μακρινίτσα/Ν. Μαγνησιακός), Κατσούδας (Ελευθεριακός), Βέργος (Εθνικός), Θεοδώρου (Εθνικός), Περεντίδης (Εθνικός) Καμπέρης (Λεχώνια)

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 19 Μαΐου

Γηπ. Αγχιάλου (5 μ.μ.): Αγχίαλος - Μυρμιδόνες, Ρούσης, Μπαρτζιάλης, Τασιόπουλος Θ.

Γηπ. Πλατάνου(5 μ.μ.): Άθλος - Πανιώνιος, Βαρτσάκης, Αντώνιου, Πλακιάς

Γηπ. Αχιλλείου (5 μ.μ.): Αχιλλέας - Δάφνη, Αθηναίος, Μπέλλου, Μπασδάνη

Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (5 μ.μ.): Ηρακλής Α.Θ. - Αστέρας, Τσίντζας, Γιάννης, Τριφονίδης

Κυριακή 20 Μαΐου

Γηπ. Ι.Μ.Δημητριάδος (5 μ.μ.): Ερμής - Μικροθήβες, Κούφιος, Καρακίτσος, Κυριαζής

Γηπ. Αϊδινίου (5 μ.μ.): Αγροτικός - Δήμητρα, Παλτατζής, Ζακυνθινός, Σαμαράς Ι.

Ρεπό: Απόλλων Καναλίων

Οι σκόρερ

29 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

25 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

23 ΓΚΟΛ: Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη)

22 ΓΚΟΛ: Κυπτίου (Πανιώνιος)

18 ΓΚΟΛ: Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας),Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.)

17 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες)

15 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα)

14 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας)

12 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες)

11 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας), Τσακίρης (Πανιώνιος)

9 ΓΚΟΛ: Δ.Μπούρχας (Μυρμιδόνες), Ξηροκώστας (Δήμητρα), Σιαμέτης (Αθλος), Νιάκας (Αγροτικός)

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα), Πινιάρης (Ερμής)

7 ΓΚΟΛ: Βασιλείου (Κανάλια), Ν.Βούλγαρης (Δήμητρα),Κακλιάς (Δήμητρα), Μαυρόπουλος (Αγχίαλος)Ακριβόπουλος (Ερμής)

6 ΓΚΟΛ: Α.Δημόπουλος (Κανάλια), Ι.Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη), Κανούτας (Ερμής), Χαλιμούρδας (Αστέρας)

5 ΓΚΟΛ: Βασιλείου(Κανάλια), Γαλατσίδας (Δήμητρα), Σπανός (Αχιλλέας), Ν. Αραπίτσας (Αχιλλέας),Τσαρέλας (Δάφνη), Τσιγαρίδας (Δάφνη), Τσέλιος (Αγχίαλος), Πήλος (Αγχίαλος), Πέτσης (Μικροθήβες), Λουφόπουλος (Αστέρας), Λυρίτσης (Πανιώνιος).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
3
+
9
=