Το 4ο πρωτάθλημα του Θησέα

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-08, 18:15:47
Το 4ο πρωτάθλημα του Θησέα

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στη Σκιάθο σφραγίστηκε και πανηγυρίστηκε το φετινό πρωτάθλημα του Θησέα, ο οποίος χρειαζόταν ένα βαθμό και τον πήρε στην προτελευταία  αγωνιστική του πρωταθλήματος  της Α΄ Κατηγορίας  ΕΠΣΘ, ενώ στο φινάλε θα το γιορτάσει και ως  γηπεδούχος με αντίπαλο τον Αίαντα…

Ο Θησέας είχε πανηγυρίσει πρωτάθλημα την περίοδο 1991-92 πάλι στη Σκιάθο κερδίζοντας και τερματίζοντας 1ος με 52 βαθμούς, έχοντας  24 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες (2η η Σκιάθος 49 β., 3η η Δάφνη 46 β.), ενώ το επόμενο πρωτάθλημα ήταν την περίοδο 2004-2005 όταν ήταν 1ος στον  1ο όμιλο με  60 βαθμούς (19-3-2) αφήνοντας 2η τη Δάφνη (50 β.) και 3ο τον Νηλέα (48 β.), και  για να αναδειχθεί πρωταθλητής  έπαιξε μπαράζ με  τον 1ο του 2ου ομίλου Αστέρα Ριζομύλου που ήταν αήττητος (20-4-0) και τον κέρδισε 4-3  στη διαδικασία των πέναλτι…

Τελευταίο πρωτάθλημα ήταν της περιόδου 2006-2007, που τερμάτισε πρώτος με 85 βαθμούς (26-7-1), αφήνοντας  2ο τον Κένταυρο (77 β.) και 3ο τον Μαγνησιακό (75 β.)…

Στο φετινό πρωτάθλημα ο Θησέας δεν  είχε ήττα  εκτός έδρας, και η μόνη του ήττα ήταν  στην έδρα του από τον Διαγόρα που τελικά  ήρθε  δεύτερος.

Στη μάχη της παραμονής ο Παγασητικός κέρδισε τον Πηλέα και περιμένει να οριστικοποιηθεί η παραμονή του Ρήγα στη Γ΄ Εθνική για να μείνει οριστικά στην κατηγορία…

Στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ απομένουν πλέον 2  αγωνιστικές πριν το τέλος και στον Α’ όμιλο η Αγία Άννα, παρότι γνώρισε  την πρώτη της ήττα, πήρε το προβάδισμα  στη μάχη της πρωτιάς από τον Τοξότη που το είχε ως το 92’ του μεταξύ τους ντέρμπι.

Στη μάχη της ουράς, κι ενώ Ιωλκός, Κένταυρος ΝΠ και ΝΑ Νίκης έχουν υποβιβαστεί…  η Δύναμη, ο  Νέος Μαγνησιακός, η Μακρινίτσα, και η Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα θα διεκδικήσουν ως το τέλος την παραμονή.

Στον Β΄ Όμιλο της Β΄ ΕΠΣΘ, η Δήμητρα διατηρεί το προβάδισμα  και είναι μια ανάσα από την τυπική πρωτιά, ενώ ξεκαθάρισε το θέμα της δεύτερης θέσης από τους Μυρμιδόνες,  Αχίλλειο και Αγχίαλος  μάχονται για την παραμονή, αφού Κανάλια Ηρακλής Α.Θ., Άθλος, Ερμής και Αγροτικός του χρόνου θα είναι στη Γ΄ Κατηγορία που θα υπάρξει ξανά…

Τα  αποτελέσματα  του Σαββατοκύριακου:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  25η αγωνιστική

Σκιάθος- Θησέας 0-0

Ακρόπολη- Διαγόρας 1-2 (20’ Πασσιάς - 65’, 89’ Πάσχος )

Ηρακλής Β.- Πύρασος 2-1 (23’ Πετρόπουλος,  42’ Νούσιας - 30’ Σιώμος)

Αγ. Παρασκευή- Σαρακηνός 1-1 (44’ Μπόλης- 12’ Καλαμάτας)

Παγασητικός- Πηλέας 5-1 (37’, 91’ Δουλάς, 64’ Καραγιώργος, 69’ Μάρκος, 92’ Ρουσσάς - 82΄Δημόπουλος)

Πρωτεσίλαος- Μαγνησιακός 3-1 (30’ Βαλωτής, 68’ πεν. Παπαδόπουλος, 70’ Α. Λάμπος - 78’ Κοντοβάς)

Αίας- Ανθ. Γαζής 5-1 (30’, 70’ Χειλάς, 40’, 65’ Αθ. Κατσαβριάς, 60’ Μακανίκας -  32΄Αλεξίου)

Οι σκόρερ

24 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

18 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

16 ΓΚΟΛ: Η. Βλάχος (Θησέας)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας), Πάσχος (Διαγόρας)

12 ΓΚΟΛ: Θ.Κατσαβριάς (Αίας)

11 ΓΚΟΛ: Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος)

10 ΓΚΟΛ: Σιώμος (Πύρασος), Π.Κόκκας (Ακρόπολη), Γ. Χειλάς (Αίας), Σ. Δημόπουλος (Πηλέας) Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

9 ΓΚΟΛ: Σαμαράς (Πύρασος), Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Νούσιας (Ηρακλής) Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας)

8 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Τσουκάλης (Ακρόπολη)

7 ΓΚΟΛ: Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Καραμανλής (Διαγόρας), Αντζούρης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Καραγιώργος (Παγασητικός), Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός), Γουτούλης (Διαγόρας)

Η επόμενη 26η  αγωνιστική (12-13/5/2018)

Αγία Παρασκευή - Ηρακλής Β.

Πύρασος - Παγασητικός

Σαρακηνός - Πρωτεσίλαος

Πηλέας - Σκιάθος

Μαγνησιακός - Ακρόπολις

Θησέας - Αίας Σούρπης

Άνθιμος Γαζής - Διαγόρας

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 24η αγωνιστική

Α΄ΟΜΙΛΟΣ

Τοξότης-Αγία Άννα 3-2 (30’ Ν. Δενελάβας, 45’ Σπαθαριώτης, 76’ Παραδάκης - 53’ Λίτσος, 92’ Στεργιόπουλος)

Κένταυρος Ν.Π.- Εν.Λεχώνια/Νηλέας 0-7 (14’, 55’, 75’ Φιλίππου, 20’, 90’ Κ. Χατζηκώστας, 29’ Καμπέρης, 60’ Κατσαμπέκης)

Μακρινίτσα-Ιάσων Α.Μ. 1-1 (52’ Δημητρόπουλος - 74’ Άλμπαν)

Ν. Μαγνησιακός-Α.Ε. 2002 1-3 (5’ Χριστοδούλου - 2’ Χ. Παπαϊωάννου, 75’ Κουβαράς, 85’ Κουνατίδης)

Εθνικός-Δύναμη 1-2 (89’ Βαλέρα - 53’ Μαλλιαρός, 80’ Μάστορας)

Ν.Α. Νίκης-Ελευθεριακός 0-3 (ά.α.)

Ρεπό: Ιωλκός

Οι σκόρερ

35 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

17 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα)

15 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

10 ΓΚΟΛ: Χ.Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002)

 9 ΓΚΟΛ: Κουβαράς (ΑΕ 2002), Ν. Δενελάβας (Τοξότης), Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Κ. Παλάτζας (Εθνικός), Χατζηκώστας (Λεχώνια)

7 ΓΚΟΛ: Αντωνίου (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ.Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός)

6 ΓΚΟΛ: Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Μούτος (Δύναμη), Κανδήλας (Αγία Άννα), Τάρε (Ν. Μαγνησιακός), Φιλίππου (Λεχώνια),  Φραγκογιάννης (Ιωλκός)

Η επόμενη (25η) αγωνιστική:

ΑΕ 2002 - Αγία Άννα

Δύναμη - Τοξότης

Λεχώνια - Ιωλκός

Ιάσων Α.Μ. - Εθνικός

Ν.Α. Νίκης - Κένταυρος Ν.Π.

Ελευθεριακός - Μακρινίτσα

Ρεπό: Ν. Μαγνησιακός

Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Μικροθήβες-Δήμητρα 1-6 (82’ Πέτσης - 12’, 23’ Κωστούλας, 18’ Ξηροκώστας, 49’ Βούλγαρης, 55’ Αραπίτσας, 76’ Α. Μηλιώνης)

Αγροτικός-Μυρμιδόνες 0-3 (37’, 65’, 75’ Δ. Μπούρχας)

Αστέρας-Πανιώνιος 1-1 (18’ Χαλιμούρδας - 74’ Κιπτίου)

Άθλος-Απόλλων 1-1 (28’ Ζαντιώτης - 70’ Α. Δημόπουλος)

Αχιλλέας-Αγχίαλος 1-1 (80’ Ι. Παναγιώτου - 47’ Ρούλης)

Ηρακλής Α.Θ.-Δάφνη 0-4 (9’ Μαρέδης, 38’, 47’ Καρακίτσος, 60’ Τσιγαρίδας)

Ρεπό: Ερμής

Οι σκόρερ

26 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

23 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

20 ΓΚΟΛ: Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη)

19 ΓΚΟΛ: Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας), Κυπτίου (Πανιώνιος)

18 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.)

17 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες)

15 ΓΚΟΛ: Θ.Θ. Κωστούλας (Δήμητρα), Β. Κάρρος (Αστέρας)

11 ΓΚΟΛ: Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες)

9 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας), Ξηροκώστας (Δήμητρα), Σιαμέτης (Αθλος)

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα), Νιάκας (Αγροτικός)

7 ΓΚΟΛ: Βούλγαρης (Δήμητρα),Ακριβόπουλος (Ερμής), Πινιάρης (Ερμής), Τσακίρης (Πανιώνιος), Α.Δημόπουλος (Κανάλια), Βασιλείου (Κανάλια)

6 ΓΚΟΛ: Κακλιάς (Δήμητρα), Δ.Μπούρχας (Μυρμιδόνες),  Ι.Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη), Κανούτας (Ερμής), Μαυρόπουλος (Αγχίαλος) Χαλιμούρδας (Αστέρας)

H επόμενη (25η) αγωνιστική:

Απόλλων Κ. - Αγχίαλος

Μυρμιδόνες - Αχιλλέας

Πανιώνιος - Ερμής

Δάφνη - Αγροτικός

Μικροθήβες - Αστέρας

Δήμητρα - Ηρακλής Α.Θ.

Ρεπό: Άθλος

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
5
+
6
=