Κορυφώνονται οι «μάχες» πρωτιάς και παραμονής

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-14, 14:52:13
Κορυφώνονται οι «μάχες» πρωτιάς και παραμονής

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στην τελική ευθεία μπαίνουν από σήμερα τα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ, που μετά τη διακοπή του Πάσχα αποκτούν ενδιαφέρον, καθώς σε 5 και 6 αγωνιστικές αντίστοιχα θα κριθούν τα πάντα στην κορυφή και στις θέσεις παραμονής…

Πάντως μετά την καθυστερημένη απόφαση της ΕΕ της ΕΠΟ  που απέρριψε την έφεση του Διαγόρα, ο Θησέας  αποτελεί το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος καθώς διατηρεί τη διαφορά των έξι βαθμών από την ομάδα του Στεφανοβικείου.

Στη σημερινή επανεκκίνηση στην Α’ Κατηγορία γίνεται μόνο ένα ματς, στο Σέσκλο… και υπάρχει άλλη μια αναβολή αγώνα της Σκιάθου, ενώ στη Β΄ Κατηγορία γίνονται 8 παιχνίδια…

Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ μένουν άλλες 5 αγωνιστικές, και ο πρωτοπόρος Θησέας έχει άλλα 3 ματς εντός έδρας: αρχικά αύριο Κυριακή με Πηλέα, στην 24η με Παγασητικό και στην 26η με τον Αίαντα, ενώ εκτός έδρας θα παίξει με τον Πυράσο (23η) και τη Σκιάθο (25η).

 Ο δεύτερος Διαγόρας, έχοντας στόχο το 5 στα 5 έως το τέλος, στο Στεφανοβίκειο αυτή την Κυριακή θα υποδεχτεί τον Σαρακηνό και κατόπιν έχει (στην 24η) τον Πρωτεσίλαο, και στη συνέχεια έχει εξόδους με Αγία Παρασκευή (23η), Ακρόπολη (25η) και Άνθιμο Γαζή (26η).

Στη μάχη της παραμονής, η Αγία Παρασκευή (που θα περιμένει ορισμό του αγώνα της με τη Σκιάθο) έχει συνολικά 4 ματς εντός έδρας και 2 εκτός, όπως την Κυριακή στη Σούρπη. Ο Ηρακλής παίζει εκτός με Μαγνησιακό, και θα επικεντρωθεί στις μάχες με Πηλέα εντός και με την Αγ. Παρασκευή, και ως γηπεδούχος έχει ακόμη τον Πύρασο, ενώ εκτός έχει τον Σαρακηνό.

Ο Παγασητικός ως γηπεδούχος έχει πετύχει μόνο μια νίκη, έχει Άνθ. Γαζή και Πηλέα, ενώ εκτός έδρας παίζει αύριο με την Ακρόπολη, και ακόμη με Θησέα και Πύρασο …ενώ ο Πηλέας θα παίξει με Θησέα, και εντός έδρας έχει τα ματς με Πύρασο και Σκιάθο. Εκτός έδρας έχει να παίξει με Ηρακλή και Παγασητικό.

Στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ στον α΄ όμιλο, η Αγία Άννα, ενώ την προηγούμενη αγωνιστική προσπέρασε τον Τοξότη που δεν έπαιξε με τους Νέους Αθλητές, σε αυτή την αγωνιστική «δίνει» το δεύτερο παιχνίδι της με την ομάδα της οποίας οι αγώνες δεν ορίζονται, και η οποία βέβαια συμπλήρωσε ένα γύρο «εκτός». Έτσι, ενώ σήμερα στην 21η αγωνιστική ο Τοξότης υποδέχεται τη Μακρινίτσα, το ματς που ίσως θα κρίνει την πρωτιά μεταξύ των δύο ομάδων γίνεται στην 24η στο βοηθητικό του ΕΑΚ.

Στον β΄ όμιλο η πρωτοπόρος Δήμητρα θέλει να συνεχίσει το αήττητο σερί της παίζοντας στην Ευξεινούπολη ως φιλοξενούμενη του Αθλου, ενώ ενδιαφέρον υπάρχει στη μάχη της 2ης θέσης, με τους Μυρμιδόνες να είναι εκεί και μετά το ρεπό, και τώρα έχει ρεπό η Δάφνη, και οι Μυρμιδόνες παίζουν με τον Πανιώνιο, ενώ στην 22η παίζουν Δάφνη-Πανιώνιος.

Το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου και οι διαιτητές σε Α΄ και Β΄ κατηγορία ΕΠΣΘ:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (22η αγωνιστική)

Σάββατο 14 Απριλίου

Γήπ. Σέσκλου (4 μ.μ.): Ακρόπολη-Παγασητικός: Ρούσης, Γεωργαντζής, Καφτεράνης

Κυριακή 15 Απριλίου

Γήπ. Μαγνησιακού (11 π.μ.): Μαγνησιακός-Ηρακλής: Καλατζής, Γιάννης, Αναστασίου Α.

Γήπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (11 π.μ.): Άνθιμος Γαζής-Πύρασος: Δημητριάδης, Παπαδημητρίου Θ., Αγγελοπουλος

Γήπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Θησέας-Πηλέας: Χαλβατζάκος, Γεωργαντζής, Σκρίμπας

Γήπ. Στεφανοβικείου (4 μ.μ.): Διαγόρας-Σαρακηνός: Δημητριάδης, Σακκάς Δ., Τριφονίδης

Γήπ. Σούρπης (4 μ.μ.): Αίας Σούρπης-Αγία Παρασκευή: Νικόπουλος, Κόκκαλης, Θ.Τασιόπουλος

Πρωτεσίλαος-Σκιάθος δεν ορίστηκε

Οι σκόρερ

22 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

16 ΓΚΟΛ: Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός)

13 ΓΚΟΛ: Αλ. Κουβελάς (Διαγόρας)

10 ΓΚΟΛ: Π. Κόκκας (Ακρόπολη), Θ. Κατσαβριάς (Αίας), Η. Βλάχος (Θησέας)

9 ΓΚΟΛ: Σ. Δημόπουλος (Πηλέας), Πάσχος (Διαγόρας),Ν. Κοτζαθανάσης (Θησέας)

7 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός), Σιώμος (Πύρασος), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Γ. Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Α.Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Χειλάς (Αίας), Αντζούρης (Θησέας)

6 ΓΚΟΛ: Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Θεοδωρόπουλος (Μαγνησιακός), Θ. Κίτσας (Α. Γαζής), Ε. Χυσάι (Σκιάθος), Ι. Ζαχαράκης (Πύρασος), Χ. Δαμάσκος (Πύρασος), Νούσιας (Ηρακλής), Μαρμαρινός (Αγία Παρασκευή/Πρωτεσίλαος), Καραμανλής (Διαγόρας), Ε.Τσιουρής (Σαρακηνός), Θ.Αραμπατζής (Θησέας)

5 ΓΚΟΛ: Ι.Μόσιος (Ακρόπολη), Φιλιππούλης (Σκιάθος), Σαμαράς (Πύρασος), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Θ.Κ.Κωστούλας (Αίας), Καραγιώργος (Παγασητικός), Μ. Γουτούλης (Διαγόρας), Γκουγκούδης (Θησέας), Μερμίγκης (Θησέας)

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (21η αγωνιστική)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 14 Απριλίου

Γήπ. Γατζέας (4 μ.μ.): A.E. 2002-Εθνικός: Πλακιάς, Αναστασίου Α., Παπαδημητρίου

Γήπ. Άλλης Μεριάς (4 μ.μ.): Ιωλκός-Κένταυρος Ν.Π.: Ευσταθιάδης, Ζακυνθινός, Θάνος

Γήπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (4 μ.μ.): Τοξότης-Μακρινίτσα: Τασιόπουλος Γ., Αγγελόπουλος, Μπαρτζιάλης

Γήπ. Μαγνησιακου (4 μ.μ.): Ν. Μαγνησιακός-Ελευθεριακός: Κατσιγιαννάκης, Μπέλλου, Κόκκαλης

Κυριακή 15 Απριλίου

Γήπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11 π.μ.): Δύναμη-Λεχώνια/Νηλέας: Βαρτσάκης, Καρακίτσος, Σακκάς Δ.

Αγία Άννα-Ν.Α. Νίκης Δεν ορίστηκε

Ρεπό: Ιάσων Αλ.Μεριάς

Οι σκόρερ

30 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

13 ΓΚΟΛ: Ζαρίφης (Αγία Αννα),

12 ΓΚΟΛ: Δ. Στουμποβίκος (ΑΕ 2002)

9 ΓΚΟΛ: Πριτσίνης (Ελευθεριακός)

8 ΓΚΟΛ: Κ.Παλάτζας (Εθνικός)

7 ΓΚΟΛ: Αντωνίου (Αγία Άννα), Κωτούλας (Αγία Άννα),Κ. Σιόβας (Ιωλκός),

6 ΓΚΟΛ: Χ. Παπαϊωάννου (ΑΕ 2002), Κουβαράς (ΑΕ 2002), Μπερτζέμης (Ιάσων Α.Μ.), Μούτος (Δύναμη), Κανδήλας (Αγία Άννα), Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κ. Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Ν. Δενελάβας (Τοξότης), Φραγκογιάννης (Ιωλκός).

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 14 Απριλίου

Γήπ. Καναλίων (4 μ.μ.): Απόλλων Κ.-Αγροτικός: Κ. Βέργου, Σκαρίμπας, Αναστασίου Π.

Γήπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (4 μ.μ.): Ερμής-Αστέρας: Σαμαράς, Γερμάνης, Χατζής

Γήπ. Αχιλλείου (4 μ.μ.): Αχιλλέας-Ηρακλής Α.Θ.: Αθηναίος, Σαρακατσάνος, Δημητράκης

Γήπ. Πλατάνου (4 μ.μ.): Μυρμιδόνες-Πανιώνιος: Βλάχος, Αντωνίου, Τασιόπουλος Θ.

Κυριακή 15 Απριλίου

Γήπ. Αγχιάλου (4 μ.μ.): Αγχίαλος-Μικροθήβες: Θεοχάρης, Σακκάς Π., Τριφονίδης

Γήπ. Ευξεινούπολης (4 μ.μ.): Άθλος-Δήμητρα: Λιάγκος, Μπασδάνη, Παλτατζής

Ρεπό: Δάφνη

Οι σκόρερ

24 ΓΚΟΛ: Αλ. Αραπίτσας (Δήμητρα)

21 ΓΚΟΛ: Ι. Καραγιώργος (Αγχίαλος)

17 ΓΚΟΛ: Θ. Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.),

16 ΓΚΟΛ: Μαρ. Καλέμι (Μικροθήβες) Χ. Καρακίτσιος (Δάφνη),

14 ΓΚΟΛ: Β. Κάρρος (Αστέρας), Κυπτίου (Πανιώνιος),

13 ΓΚΟΛ: Ι. Παναγιώτου (Αχιλλέας)

11 ΓΚΟΛ: Θ. Κωστούλας (Δήμητρα), Θ. Πιπινής (Μυρμιδόνες),

9 ΓΚΟΛ: Ξέρας (Αστέρας),

8 ΓΚΟΛ: Καρατέεφ (Δήμητρα),

7 ΓΚΟΛ: Ξηροκώστας (Δήμητρα)

6 ΓΚΟΛ: Ι. Αραπίτσας (Αχιλλέας), Παπαστεργίου (Δάφνη),Νιάκας (Αγροτικός), Τσακίρης (Πανιώνιος) Βούλγαρης (Δήμητρα),

5 ΓΚΟΛ: Βασιλείου(Κανάλια), Κακλιάς (Δήμητρα), Λουφόπουλος (Αστέρας), Σπανός (Αχιλλέας), Ακριβόπουλος (Ερμής), Πινιάρης (Ερμής).

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
7
=