ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Πρωταθλήτρια Ελλάδας η Βολιώτισσα Απλαντή

πρωταθλήτρια-ελλάδας-η-βολιώτισσα-απ-415199

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε το 86ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης για την 20χρονη Βολιώτισσα πρωταθλήτρια Στελλίνα Απλαντή, η οποία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας με τον Ολυμπιακό Πειραιώς, κατακτώντας ένα ακόμη μετάλλιο στο φινάλε της διοργάνωσης, φθάνοντας συνολικά τα 3 σε 4 συμμετοχές.

Η Απλαντή κολύμπησε και τα 800μ ελεύθερο χθες, τελευταία ημέρα των αγώνων, και τερμάτισε 3η με χρόνο 9:03.19, κρεμώντας στο στήθος της το χάλκινο μετάλλιο… το χρώμα που της έλειπε, καθώς είχε ήδη ένα χρυσό και ένα ασημένιο από τις προηγούμενες ημέρες. Η Βολιώτισσα κολυμβήτρια είχε πάρει την 5η θέση στα 1.500μ το Σάββατο, κολυμπώντας σε χρόνο 17:43.94.

Υπενθυμίζεται ότι την πρώτη μέρα του πρωταθλήματος, η Απλαντή έπιασε με την επίδοσή της 4.20.99 στα 400μ ελεύθερο όριο για την εθνική ομάδα, κατεβάζοντας άλλωστε την επίδοσή της, που ήταν και ο στόχος της, κατακτώντας στο αγώνισμα το ασημένιο μετάλλιο. Η 20χρονη κολυμβήτρια μάλιστα κατέκτησε και δεύτερο μετάλλιο, χρυσό αυτή τη φορά, με τον Ολυμπιακό στη σκυτάλη 4Χ200 ελεύθερο, κάνοντας εκ νέου ατομικό ρεκόρ.

Εξαιρετική εμφάνιση στο πρωτάθλημα έκανε και η Αναστασία Μεντεκίδη, με μεγαλύτερη επιτυχία την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ ελεύθερο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με χρόνο 4:23.04. Η 14χρονη κολυμβήτρια της Νίκης Βόλου ήταν 11η στα 100μ ελεύθερο, κολυμπώντας σε 59.67 και 13η στα 200μ ελεύθερο με 2:11.35, και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να περάσει στους τελικούς, έδειξε ότι το μέλλον της ανήκει!

Στην 8η θέση πλασαρίστηκε ο Γιώργος Βελιάδης του ΟΕΑ/ΝΑΒ στον τελικό των 100μ ελεύθερο, κολυμπώντας σε 52.63. Ο Βολιώτης κολυμβητής ήταν 17ος στα 50μ ελεύθερο την πρώτη ημέρα, με 24:32 και 11ος στα 200μ ελεύθερο με 1:55.88.

Στην 13η θέση κατετάγη ο Βολιώτης Γιώργος Τζώρτζης στα 400μ ελεύθερο, με χρόνο 4:10.71, ενώ ο έτερος Βολιώτης Γιάννης Στάμος που ανήκει στο ίδιο σωματείο ήταν 9ος στο αγώνισμα, με 4:07.02. Παράλληλα, ο Στάμος ήταν 4ος με τον ΠΑΟΚ στα 4Χ200μ ελεύθερο. Οι δύο αθλητές ήταν στην 8η και 9η θέση αντίστοιχα και στα 800μ ελεύθερο, με 8:25.42 και 8:25.98. Ο Τζώρτζης έκλεισε τις εμφανίσεις του στην 6η θέση στα 1.500μ ελεύθερο, με χρόνο 16:06.01.

Για πολύ λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό των 50μ ελεύθερο η Σταυρούλα Καραντάκου του Ολυμπιακού Βόλου, που τερμάτισε στην 9η θέση με χρόνο 27.47. Στην 24η θέση κατετάγη στο ίδιο αγώνισμα η Κωνσταντίνα Καρακωνσταντή της Νίκης Βόλου, κολυμπώντας σε 28.40.

Στη 16η θέση κατετάγη ο Στέργιος Δεσκάτας στα 400μ Μικτή Ατομική, με χρόνο 4:52.96. Ο 15χρονος αθλητής του Ολυμπιακού Βόλου ήταν 20ος στα 200μ Μικτή Ατομική κολυμπώντας σε 2:18.94. Επιπλέον, 38η ήταν η Βασιλική Ψάλτη του ίδιου συλλόγου στα 100μ πεταλούδα, με χρόνο 1:09.86.

Τέλος, στην 17η θέση στα 1500μ ελεύθερο, κατετάγη ο Ιωάννης Ρούμπος του Ολυμπιακού Βόλου με χρόνο 17:42.25!

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ