Διακρίσεις και βραβεία για μαθητές της Μαγνησίας

Τελευταία ενημέρωση: 2017-04-12, 12:35:22
Διακρίσεις και βραβεία για μαθητές της Μαγνησίας

Τρεις τιμητικές διακρίσεις και ένα ατομικό βραβείο, απέσπασαν μαθητές της Μαγνησίας, που συμμετείχαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό που διενήργησε ο Αγροτικός Συνεταιρισμός Ζαγοράς, γνωστός με την εμπορική ονομασία «Ζαγορίν», στο πλαίσιο του εορτασμού των 100 χρόνων λειτουργίας τους.

Μαθητές από τη Μαγνησία κατάφεραν να διακριθούν ανάμεσα σε περισσότερους από 10.000 συμμετέχοντες συμμαθητές τους απ’ όλη τη χώρα και τα έργα τους να διακριθούν μεταξύ των 4.586 έργων που παραλήφθηκαν από την κριτική επιτροπή.

Αναλυτικά τα βραβεία του διαγωνισμού «Ένα μήλο την ημέρα» έχουν ως εξής:

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ: 

1ο Ατομικό Βραβείο συνολικής αξίας 320 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε 4 συμμετέχοντες, 3 με ζωγραφική και 1 με εικαστική κατασκευή. Απατσίδης Δημήτρης – 19ο Δ.Σ. Χαλκίδας – Ζωγραφική, Κικώτης Αναστάσης – 2ο Δ.Σ. Δράμας – Ζωγραφική, Παπασπυροπούλου Κωνσταντίνα – Εργαστήρι Ζωγραφικής Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων Καρδίτσας – Ζωγραφική, Στάμος Ευάγγελος – 1ο Δ.Σ. Ζαγοράς – Κατασκευή.

2ο Ατομικό Βραβείο συνολικής αξίας 240 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε 4 συμμετέχοντες, 3 με ζωγραφική και 1 με εικαστική κατασκευή. Γκατζίκη Έφη – Εργαστήρι Ζωγραφικής Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων Καρδίτσας – Ζωγραφική, Κικώτης Ορέστης – 2ο Δ.Σ. Δράμας- Ζωγραφική, Ντι Μάουρο Άννα Μαρία – Πειραματικό Δ.Σ. Πανεπιστημίου Αθηνών – Ζωγραφική, Παπακωνσταντίνου Παρασκευή – 1ο Δ.Σ. Ιστιαίας Εύβοιας – Κατασκευή.

3ο Ατομικό Βραβείο συνολικής αξίας 200 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε 5 συμμετέχοντες, 3 με ζωγραφική και 2 με εικαστική κατασκευή. Αβράμπος Βασίλης – Δ.Σ. Γραβιάς Φωκίδος – Ζωγραφική, Τσουκνίδας Παναγιώτης – Εργαστήρι Ζωγραφικής Μορφωτικού Συλλόγου Σοφάδων Καρδίτσας– Ζωγραφική, Τουμπέλης Σταύρος – Δ.Σ. Λητής Θεσσαλονίκης – Ζωγραφική, Νταλίμπιρα Μαρία – Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βέροιας – Κατασκευή, Γκαμπούρα Δωροθέα – Δ.Σ. Ολύνθου Χαλκιδικής – Κατασκευή.

1ο Ομαδικό Βραβείο συνολικής αξίας 330 ευρώ, 150 ευρώ για τη ζωγραφική και 180 ευρώ για την κατασκευή. Κατανέμεται σε τρείς ομάδες, μία με έργο ζωγραφικής και δύο με εικαστική κατασκευή. Εικαστικός Όμιλος Πειραματικού Δ.Σ. Πανεπιστημίου Αθηνών (Μαράσλειο) – Ζωγραφική, Δ.Σ. Τοιχιού Καστορίας – Κατασκευή, Δ.Σ. Αδάμαντα Μήλου – Κατασκευή.

2ο Ομαδικό Βραβείο συνολικής αξίας 280 ευρώ, 120 ευρώ για τη ζωγραφική και 160 ευρώ για την κατασκευή. Κατανέμεται σε τρεις ομάδες, μία με έργο ζωγραφικής και δύο με εικαστική κατασκευή. ΣΤ’ 2 92ου Δ.Σ. Θεσσαλονίκης – Ζωγραφική, Γ’ 2 6ου Δ.Σ. Αγίου Δημητρίου Αττικής – Κατασκευή, ΣΤ’1 2ου Δ. Σ. Συκεών Θεσσαλονίκης – Κατασκευή.

3ο Ομαδικό Βραβείο συνολικής αξίας 210 ευρώ, 70€ για τη ζωγραφική και 140€ για την κατασκευή. Κατανέμεται σε τρεις ομάδες αντίστοιχα με τα προηγούμενα ομαδικά. Ε’ 1 18ου Δ.Σ. Καλαμαριάς – Ζωγραφική, 4ο Ειδικό Δ. Σ. Θεσσαλονίκης – Κατασκευή, ΣΤ΄ 4ου Δ.Σ. Άμφισσας – Κατασκευή.

ΨΗΦΙΑΚΑ: 

1ο Ατομικό Βραβείο αξίας 200 ευρώ. Εξάρχου Δήμητρα – 1ο Δ.Σ. Τυρνάβου Λάρισας.

2ο Ατομικό Βραβείο αξίας 160 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε δύο συμμετέχοντεςΠελαγία Φωτεινή Θεοδωράκη – 31ο Δ.Σ. Ηρακλείου Κρήτης, Γαρυφαλάκης Λευτέρης – 2ο Δ.Σ. Περάματος Ρεθύμνης.

3ο Ατομικό Βραβείο αξίας 100 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε δύο συμμετέχοντες. Σακκά Μαρία – 11ο Δ.Σ. Χαϊδαρίου Αθήνας, Ζήση Στεργιανή – Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βέροιας.

1ο Ομαδικό Βραβείο αξίας 300 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε τρεις ομάδεςΓ’ 2 4ου Δ.Σ. Ξάνθης, Ειδικό Δ.Σ. Νέας Προποντίδας Χαλκιδικής, ΣΤ’ 3 ANATOΛIA Δ.Σ. Θεσσαλονίκης.

2ο Ομαδικό Βραβείο αξίας 240 ευρώ το οποίο κατανέμεται σε τρεις ομάδες. 2ο Δ. Σ. Ξάνθης, Γ΄ 3ου Δ.Σ. Παλλήνης Αττικής, Δ’ 1 – 2, 1ου Δ.Σ. Παραμυθιάς Θεσπρωτίας.

Τιμητικές Διακρίσεις: 

Εικαστικά: Νασιάκου Αθηνά – 13ο Δ.Σ. Χαλκίδας μέσω 2ου Δ.Σ. Χαλκίδας, Τζαφερού Αλεξάνδρα – Δ.Σ. Πισσώνα Χαλκίδας, Κούπριζας Γεώργιος – 19ο Δ.Σ. Χαλκίδας, Γεωργακίδου Μαρία – 3ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης.

Ψηφιακά: 2ο Δ.Σ. Καστοριάς, 61ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης, Δ.Σ. Φανών Ρόδου, 1ο Δ.Σ. Πορταριάς, Μειονοτικό Δ.Σ. Μύκης, Δ.Σ. Νέας Σάντας Κιλκίς, Γ’ 1 4ου Δ.Σ. Κω, 31ο Δ.Σ. Ηρακλείου, 8ο Δ.Σ. Ευόσμου (Τσουκαλά – Ρουστέμης), Δ.Σ. Τσαγκαράδας Μαγνησίας, 1ο Δ.Σ. Πολίχνης Θεσσαλονίκης, ΕΕΕΕΚ Θήβας, 1ο Δ.Σ. Διμηνίου, Ε’ 88ου Δ.Σ. Θεσσαλονίκης, 12ο Δ.Σ. Βόλου, Ιδιωτική Σχολή Καραβάνα – Λάρισα, Φιλιππίδης Ηλίας – 1ο Δ.Σ. Μακροχωρίου Ημαθίας, Πατσίδης Γεώργιος – Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βέροιας.

Ειδική Μνεία Συμμετοχής: Ελληνικό Σχολείο Ντόρτμουντ, Εκπαιδευόμενοι Ειδικού Εκπαιδευτικού Προγράμματος Υπουργείου Παιδείας Μόρια Λέσβου.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
7
+
6
=