Φινάλε α γύρου στη Δ εθνική με πρωτιά… και θέσεις στην πρώτη τετράδα

φινάλε-α-γύρου-στη-δ-εθνική-με-πρωτιά-851206

Με πρωταθλητή χειμώνα τον Εθνικό Ολυμπιακό και με θετικό απολογισμό για τις υπόλοιπες ομάδες της Μαγνησίας έκλεισε η 17η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της εθνικής ερασιτεχνικής κατηγορίας. Δίνοντας νέες διαστάσεις στα έως τώρα ρεκόρ του ο Εθνικός Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον α΄ γύρο, καθώς επικράτησε στο Στάδιο Βόλου του Φωκικού με 3-0 με σκόρερ τους Σαχπατζίδη, Γκάγκα και Κάϊα. Αυτή ήταν η 15η νίκη του Ολυμπιακού στα 16 παιχνίδια που έχει δώσει στο φετινό πρωτάθλημα. Στους αγώνες έδρας του στο Βόλο έχει μόνο νίκες… γενικά στον 4ο όμιλο έχει τις περισσότερες νίκες… έχει την καλύτερη άμυνα … έχει την καλύτερη επίθεση και τον πρώτο σκόρερ. To πιο μεγάλο ρεκόρ εκτός από τη διαφορά των βαθμών από τον 2ο είναι ότι τερματοφύλακας Κώστας Ζαφείρης κρατά ανέπαφη την εστία του για 942 λεπτά. Το τελευταίο γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ήταν στην Καρδίτσα από τον Ταυρωπό και τον Τσίλια (48) στην 7η αγωνιστική στις 29 Οκτώβρη. Από τότε και τις τελευταίες 9 αγωνιστικές ο Κώστας Ζαφείρης κρατά ανέπαφη την εστία του, έχοντας συνολικά 942 λεπτά χωρίς γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού αντιμετώπισαν πρόβλημα ρουχισμού πριν την έναρξη του παιχνιδιού, καθώς άγνωστοι είχαν διαρρήξει την αποθήκη υλικού και έκλεψαν τις φανέλες των ποδοσφαιριστών. Έτσι επιστρατεύθηκαν άλλες εμφανίσεις, έχοντας διαφορά στα νούμερα των παικτών.

Από την άλλη ο Ρήγας Φεραίος βρίσκεται στην 2η θέση με 34 βαθμούς, έχοντας υποχρεώσει μάλιστα στην μοναδική του ήττα τον Εθνικό Ολυμπιακό.

Στο άνετο και χωρίς δυσκολία ο Ρήγας διατήρησε το αήττητο της έδρας του κερδίζοντας τον Αχιλλέα Φαρσάλων και ανανέωσε έτσι τις οποίες ελπίδες του να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή . Στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις επέστρεψε χθες ο Ρήγας Φεραίος. Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη επέστρεψε στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις καθώς επιβλήθηκε στο Βελεστίνο του Αχιλλέα Φαρσάλων με 3-0, μετατρέποντας ένα θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι σε υγιεινό περίπατο. Δύο γκολ σημείωσε ο Σπύρος Νούσιας στο α ημίχρονο, ενώ το σκορ έκλεισε στην επανάληψη ο Δημήτρης Λυρίτσης.

Θετική ήταν και η παρουσία του νεοφώτιστου Αστέρα στην έως τώρα πορεία του στο πρωτάθλημα, αφού καταλαμβάνει την 4η θέση με 25 πόντους. Ως θετική κρίνεται και η εκτός έδρας τελευταία εμφάνιση για το συγκρότημα του Αντώνη Μάνδαλου, αφού απέσπασε λευκή ισοπαλία στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας.