Αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση η Νίκη

αναρριχήθηκε-στη-δεύτερη-θέση-η-νίκη-851206

Στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γ Εθνικής αναρριχήθηκε η Νίκη μετά την εντός έδρας επιτυχία επί της Χαλκηδόνας με 86-75. Οι κυανόλευκοι διατήρησαν έτσι τις λιγοστές ελπίδες για την άνοδο, αν και η Γουμένισσα προπορεύεται με τρεις βαθμούς διαφορά.
Το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη έδειξε ξανά δυο διαφορετικά πρόσωπα. Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο χωρίς ρυθμό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν μέχρι και με 16 πόντους, ενώ με την λήξη της τρίτης περιόδου το ταμπλό έγραφε 56-69 υπέρ της Χαλκηδόνας. Ολα έδειχναν πώς η Νίκη θα γνώριζε την δεύτερη εντός έδρας ήττα της, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν «πει την τελευταία τους κουβέντα» και με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν την μεγάλη ανατροπή. Πετυχαίνοντας 30 πόντους, έναντι μόλις έξι των φιλοξενουμένων, έφτασαν στο τελικό 86-75.
Η τετράδα των Κυλεριώτη, Τσουρέλη, Κουτίνα και Παρασκευά ξεχώρισε από τους κυανόλευκους που πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και βλέπουν ανάλογη συνέχεια την Κυριακή στην Καστοριά.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-40, 56-69, 86-75
ΝΙΚΗ (Ζαφειρούδης): Αγκρής, Τσουρέλης 17 (4), Αναστασίου 6 (1), Κουτίνας 11 (1), Τοπούζης 6, Κυλεριώτης 27 (2), Δράκος, Στάμος 2, Καλίκος, Παρασκευάς 15 (1)
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Μύθου): Παραλικάκης 2, Παρίτσης 13 (1), Συντρίδης 2, Χρυσίδης 16 (3), Στεφανίδης 16 (4), Καρυπίδης (15 (2), Γεωργιάδης 11.