Στο +6 ο Πύρασος

στο-6-ο-πύρασος-766

Επιβλήθηκε στη Σούρπη του Αίαντα με 2-0

Τη νίκη με 2-0 που του δίνει αέρα έξι πόντων από την ΑΕ Διμηνίου πήρε χθες ο Πύρασος Νέας Αγχιάλου ο οποίος σε εξ’ αναβολής αγώνα κέρδισε στη Σούρπη τον Αίαντα για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣΘ.

Οι παίκτες του Νίκου Χατζηκυριακίδη έφθασαν πλέον στους 62 βαθμούς έναντι 56 της Α.Ε. Διμηνίου λίγες αγωνιστικές πριν από την αυλαία του φετινού μαραθωνίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι κυρίως στο πρώτο μέρος δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αίαντα και πήραν κεφάλι στο σκορ στο 41ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Παρασκευόπουλου ο Παναγιώτης Κοντοβάς με κεφαλιά νίκησε τον Λαγό.

Ο Κοντοβάς μάλιστα λίγο πριν είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι με σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής.

Στην επανάληψη ο Κυριάκος μιμήθηκε τον Κοντοβά και με νέα κεφαλιά αυτή την φορά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γεωργιάδη στο 70΄έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Λαγός, Παπανικολόπουλος(85’ Κορέτα), Νικηφοράκης, Χαλάτσης, Μπαράκου(46’ Μπιρτσάι), Καλοδήμος, Τσουκάλης, Ραμαντάνης (75’ Γουρναρόπουλος), Κοντούλης, Κωστούλας, Βέργας.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Στούκας, Κυριάκος, Αποστολίδης(46’ Γεωργιάδης), Γ. Κοντοβάς, Γκάγκας, Παρασκευόπουλος(55’ Ασλάνογλου), Μπασδάνης, Βαγγελάκος, Δενελάβας (65’ Στεφανής), Π. Κοντοβάς, Χάνος.

Νίκησαν οι Νέοι Αθλητές

Τέλος, για την Β’ Κατηγορία χθες Σάββατο και σε ακόμη ένα εξ΄ αναβολής παιχνίδι ο Απόλλωνας Κροκίου υποδέχθηκε τους Ν.Α. Νίκης στο γήπεδο Πλατάνου με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 1-2 έχοντας ως σκόρερ τους Τσαγγαρά με πέναλτι στο 58ο λεπτό και τον Μπουρνάκη στο 88’. Για την ομάδα του Απόλλωνα ισοφάρισε προσωρινά ο Μπελεγρίνης στο 74’.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ.: Αθ. Κοντογεωργάκης, Περπερίδης, Βούλγαρης, Πριάκος (65’ Σιάνος), Ζουμπουρλής, Σιαμέτης (72’ Μπελεγρίνης) Μαυρογένης (80’ Χρόνης), Β. Κωτσός, Δημ. Κοντογεωργάκης, Γαλατσίδας, Σπανός.

Ν.Α. ΝΙΚΗΣ: Σταμέλος, Μπατσικώστας, Τσαμπαλής, Ράπτης, Σκουφογιάννης, Τσαγγαράς (62’ λ.τρ. Διαμαντής), Δημητρίου (46’ Δημόπουλος), Εμμανουήλ, Ευθυμίου, Μπουρνάκης, Ανγκόλι (46’ Τσαρδακάς).