Δεύτερο χάλκινο ο Σαμιλήδης, στον τελικό Γκολομέεβ, Νιαγκουάρα και Δράκου

δεύτερο-χάλκινο-ο-σαμιλήδης-στον-τελι-286033

Tο δεύτερο χάλκινο μετάλλιό του πανηγύρισε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στα 50μ. πρόσθιο στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν και αποδεικνύει περίτρανα ότι αποτελεί τη μεγαλύτερη ελπίδα της ελληνικής κολύμβησης για το μέλλον.

Ο πρωταθλητής της Αργυρούπολης τερμάτισε σε 27.64, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ (27.89), και έμεινε πίσω από τον Σλοβένο Νταμίρ Ντούγκονιτς (27.32) και τον Ιταλό -κάτοχο του τίτλου από το 2010 και πρωταθλητή Ευρώπης στα 100μ. στο Ντέμπρετσεν- Φάμπιο Σκοτσόλι (27.49).

Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Σαμιλίδης έκανε κακή εκκίνηση και έμεινε αρκετά πίσω (για 50άρι), αλλά ήταν εκπληκτικός στα τελευταία μέτρα, όπου άρχισε να… καταπίνει τους ατιπάλους του για να τερματίσει τελικά τρίτος, ελάχιστα μπροστά από τον Ιταλό Ματία Πέσκε και τον Σλοβένο Ματίαζ Μάρκιτς.

«Δεν θα μπορούσα ούτε να το ονειρευτώ πριν τους αγώνες… Ημουν μακράν ο νεότερος του τελικού, αλλά τώρα κέρδισα το δεύτερο μετάλλιό μου εδώ στο Ντέμπρετσεν», δήλωσε αμέσως μετά την κούρσα ο 19χρονος πρωταθλητής.

Το μετάλλιο του Σαμιλίδη είναι το τέταρτο της Ελλάδας στο Ντέμπρετσεν, μετά το χρυσό του Αρη Γρηγοριάδη στα 100.μ ύπτιο και τα χάλκινα του ίδιου, του 19χρονου στα 200μ. πρόσθιο και του Γιάννη Δρυμωνάκου στα 200μ. πεταλούδα.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 50μ. πρόσθιο ανδρών1. Νταμίρ Ντούγκονιτς (Σλοβενία) 27.322. Φάμπιο Σκοτσόλι (Ιταλία) 27.493. Παναγιώτης Σαμιλίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 27.644. Ματία Πέσκε (Ιταλία) 27.655. Ματίαζ Μάρκιτς (Σλοβενία) 27.676. Αλεξάντερ Χέτλαντ (Νορβηγία) 27.827. Ντράγκος Αγκάτσε (Ρουμανία) 27.848. Πετρ Μπάρτουνεκ (Τσεχία) 27.89

Στον τελικό των 50μ. ελεύθερο Νιαγκουάρα και Δράκου

Εκπληκτική εμφάνιση από τη Νέρι Νιαγκουάρα, αλλά και από τη Νόρα Δράκου, στα ημιτελικά των 50μ. ελεύθερο. Η Νιαγκουάρα τερμάτισε δεύτερη στη σειρά της και τρίτη στο σύνολο με 25.09, ανακτώντας μετά από περίπου δέκα μήνες το πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα, αφού κατέρριψε το 25.13 που είχε σημειώσει η Δράκου στις 30 Ιουλίου 2011, στο Παγκόσμιο της Σανγκάης. Ομως και η 20χρονη Πατρινή θα είναι παρούσα στον αυριανό τελικό, καθώς με χρόνο 25.21 πήρε την τρίτη θέση στη δική της σειρά και την έκτη στο σύνολο.

Ετσι για πρώτη φορά στα χρονικά η χώρα μας θα έχει δύο γυναίκες σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με τη Νιαγκουάρα, που έχει επιστρέψει στην ενεργό δράση με… άγριες διαθέσεις, να δείχνει ικανή και για μία θέση στο βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη και στο "πικ" της καριέρας της, η 29χρονη πρωταθλήτρια δεν είχε προκριθεί ποτέ σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης στο 50άρι (όλες οι επιτυχίες της είχαν έρθει στα 100μ.), ενώ και για Δράκου αυτός θα είναι ο πρώτος της τελικός σε αυτό το αγώνισμα και δεύτερος συνολικά (ήταν φιναλίστ στα 50μ. ύπτιο το 2010 στη Βουδαπέστη).

Οι δύο πρώτες θέσεις του τελικού μοιάζουν «καπαρωμένες» από τη Γερμανίδα Μπρίτα Στέφεν (24.56 στον ημιτελικό) και την Ολλανδή Χινκέλιεν Σρόιντερ (24.81), αλλά από κει κι έπειτα όλα είναι ανοιχτά.

Στον τελικό προκρίθηκαν επίσης οι Τρίιν Αλιαντ (Εσθονία, 25.12), Αννα Σανταμάν (Γαλλία, 25.20), Σβιατλάνα Χάχλοβα (Λευκορωσία, 25.26), ενώ για την όγδοη θέση θα γίνει μπαράζ ανάμεσα σε τρεις (!) αθλήτριες που σημείωσαν την ίδια επίδοση (25.38): τη Γερμανίδα Ντανιέλα Σράιμπερ, την Ισλανδή Σάρα Μπλέικ Μπάτεμαν και την Πολωνή Αννα Ντόβγκιερτ.

Στον τελικό των 50. ελεύθερο προκρίθηκε ο Κριστιάν Γκολομέεβ

Αλλος ένας 19χρονος Ελληνας κολυμβητής, μετά τον Παναγιώτη Σαμιλίδη, κάνει δυναμική εμφάνιση στο διεθνές στερέωμα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν. Ο λόγος για τον Κριστιάν Γκολομέεφ, ο οποίος συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ και προκρίθηκε στον αυριανό τελικό των 50μ. ελεύθερο.

Ο αθλητής του Εθνικού τερμάτισε τέταρτος στη δεύτερη σειρά με 22.37 και κατετάγη 8ος στο σύνολο, βελτιώνοτας το 22.54 που είχε κάνει στον πρωινό προκριματικό. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νεαρός πήγε στο Ντέμπρετσεν με ατομικό ρεκόρ 22.69. Πλέον στον αυριανό τελικό, πέρα από την καλύτερη δυνατή θέση, ο Γκολομέεβ είναι σε θέση να κυνηγήσει και το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, που είναι 22.11, καθώς μάλιστα σήμερα φάνηκε να κάνει ένα λαθάκι στον τερματισμό, που ίσως του κόστισε κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ταχύτερος των ημιτελικών ήταν ο Σουηδός Στέφαν Νίστραντ με 22.06 και ακολούθησαν οι Αντρι Γκοβόροφ (Ουκρανία, 22.20), Μάρκο Ορσι (Ιταλία, 22.22), Φρεντ Μπουσκέ (Γαλλία, 22.22), Αρι-Πέκα Λιουκόνεν (Φινλανδία, 22.24), Αλέν Μπερνάρ (Γαλλία, 22.26) και Νόρμπερτ Τρανταφίρ (Ρουμανία, 22.33).

Λίγο νωρίτερα, η Κύπρια Αναστασία Χριστοφόρου μετείχε στους ημιτελικούς των 50μ. πρόσθιο και κατετάγη 10η με 31.98, χάνοντας μόλις για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.

Εκτός βάθρου Λυμπερτά και Γιαρένη

Την έκτη θέση κατέλαβε η Μαριάννα Λυμπερτά και την έβδομη η Θεοδώρα Γιαρένη, στον τελικό των 1.500μ. ελεύθερο, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης που διεξάγεται στο Ντέμπρετσεν. Η 33χρονη πρωταθλήτριά μας, που έχει εστιάσει την προετοιμασία της ενόψει Λονδίνου στα 10χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα, σημείωσε χρόνο 16:39.97, αρκετά μακριά από το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (16:20.11), ενώ η «πρωτάρα» σε μεγάλη διοργάνωση Γιαρένη τερμάτισε σε 17:01.57.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ισπανίδα Μιρέια Μπελμόντε Γκαρσία με χρόνο 16:05.34, ενώ στις άλλες δύο θέσεις του βάθρου ανέβηκαν η Εύα Ρίζτοφ από την Ουγγαρία και η επίσης Ισπανίδα Ερικα Βιγιαεσίγια Γκαρσία.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 1.500μ. ελεύθερο γυναικών:1. Μιρέια Μπελμόντε (Ισπανία) 16:05.342. Εύα Ρίζτοφ (Ουγγαρία) 16:10.043. Ερικα Βιγιαεσίγια (Ισπανία) 16:15.854. Καμέλια Πότεκ (Ρουμανία) 16:17.885. Τζούλια Χάσλερ (Λιχτενστάιν) 16:31.666. Μαριάννα Λυμπερτά (ΕΛΛΑΔΑ) 16:36.977. Θεοδώρα Γιαρένη (ΕΛΛΑΔΑ) 17:01.578. Ντονάτα Κιλιάνσκα (Πολωνία) 17:08.61

Χρυσή στα 200μ. ελεύθερο η Φεντερίκα Πελεγκρίνι

Οχι ότι υπήρχαν ιδιαίτερες αμφιβολίες, αλλά η Φεντερίκα Πελεγκρίνι επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επικράτησε εύκολα στον τελικό των 200μ. ελεύθερο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν.

Η Ιταλίδα σουπερστάρ της πισίνας δεν χρειάστηκε να πιεστεί ιδιαίτερα και με χρόνο 1:56.79 κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το χρυσό μετάλλιο στο αγαπημένο της αγώνισμα. Δεύτερη τερμάτισε η Γερμανίδα Σίλκε Λίποκ και τρίτη η Γαλλίδα Οφελί Σιριέλ Ετιέν.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 200μ. ελεύθερο γυναικών:1. Φεντερίκα Πελεγκρίνι (Ιταλία) 1:56.762. Σίλκε Λίποκ (Γερμανία) 1:58.193. Οφελί Σιριέλ Ετιέν (Γαλλία) 1:58.234. Αλίσε Μιτσάου (Ιταλία) 1:58.395. Σάρα Ισάκοβιτς (Σλοβενία) 1:58.906. Πατρίσια Κάστρο (Ισπανία) 1:59.397. Αγκνες Μούτινα (Ουγγαρία) 1:59.878. Εβελιν Βεράζτο (Ουγγαρία) 2:00.06

Ο Κάβιτς το χρυσό στα 100μ. πεταλούδα

Ο Μίλοραντ Κάβιτς ήταν ο θριαμβευτής στον τελικό των 100μ. πεταλούδα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν. Ο Σέρβος έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα και, παρότι φάνηκε να κουράζεται προς το τέλος, τερμάτισε πρώτος σε 51.45, καταρρίπτοντας μάλιστα και το ρεκόρ αγώνων που είχε ο Ρώσος Εβγκένι Κοροτίσκιν από το 2010.

Ο Ούγγρος Λάζλο Τσεχ, όσο κι αν προσπάθησε στα τελευταία μέτρα, έμεινε στη δεύτερη θέση και θα χρειαστεί να περιμένει μέχρι αύριο και τα 400μ. μικτή ατομική για να πανηγυρίσει (λογικά) τον ενδέκατο τίτλο του σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα 50άρας πισίνας. Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ιταλός Ματέο Ριβόλτα.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 100μ. πεταλούδα ανδρών:1. Μίλοραντ Κάβιτς (Σερβία) 51.45 (Ρεκόρ αγώνων)2. Λάζλο Τσεχ (Ουγγαρία) 51.773. Ματέο Ριβόλτα (Ιταλία) 52.404. Ιβάν Λέντζερ (Σερβία) 52.545. Ραφαέλ Μουνιόθ (Ισπανία) 52.716. Πέτερ Μάνκοτς (Σλοβενία) 52.897. Νικίτα Κονοβάλοφ (Ρωσία) 52.968. Μπένσε Πουλάι (Ουγγαρία) 53.04

Η Ισπανίδα Πέρις το χρυσό στα 50μ ύπτιο

Το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο μέσα σε λίγη ώρα -και τρίτο συνολικά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν- κατέκτησε η Ισπανία, χάρη στη Μερσέντες Πέρις Μινγκέτ. Η 27χρονη κολυμβήτρια πρώτευσε στον τελικό των 50μ. ύπτιο με 28.25 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, μετατρέποντας τη χώρα της σε πολυνίκη του συγκεκριμένου αγωνίσματος (είχαν προηγηθεί δύο νίκες της Νίνα Ζιβανέφσκαγια στις αρχές της προηγούμενης δεκαετίας). Μαζί τερμάτισαν στη δεύτερη θέση η Ιταλίδα Αριάνα Μπαρμπιέρι και η Σάνια Γιοβάνοβιτς από την Κροατία, που παίρνουν από ένα ασημένιο μετάλλιο.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 50μ. ύπτιο γυναικών:1. Μερσέντες Πέρις (Ισπανία) 28.252. Αριάνα Μπαρμπιέρι (Ιταλία) 28.31. Σάνια Γιοβάνοβιτς (Κροατία) 28.314. Τζένι Μέσνινγκ (Γερμανία) 28.365. Καρλότα Ζόφκοβα (Ιταλία) 28.726. Σιμόνα Μπαούμρτοβα (Τσεχία) 28.757. Κλαούντια Ναζιέμπλο (Πολωνία) 28.938. Εκατερίνα Αβράμοβα (Βουλγαρία) 29.09

Ο Πολωνός Καβέτσκι το χρυσό στα 200μ. ύπτιο

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν χάρισε στην Πολωνία ο Ράντοσλαβ Καβέτσκι. Ο 21χρονος αθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό των 200μ. ύπτιο με χρόνο 1:55.28, που μάλιστα αποτελεί και ρεκόρ αγώνων, καθώς βελτιώνει το 1:55.44 που κρατούσε από το 2006 ο Ρώσος Αρκάντι Βιατσάνιν.

Μάλιστα, αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο γενικά στη φετινή διοργάνωση για την Πολωνία, που έχει πάει στην Ουγγαρία χωρίς τα περισσότερα αστέρια της, αλλά και το πρώτο μετάλλιο που κατακτά στα 200μ. ύπτιο από το 1962, όταν το συγκεκριμένο αγώνισμα μπήκε στο πρόγραμμα των Ευρωπαϊκών Πρωταθλήματων. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ούγγρος Πέτερ Μπέρνεκ, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Γιάκοβ Τουμάρκιν, χαρίζοντας ακόμη ένα μετάλλιο στο Ισραήλ.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 200μ. ύπτιο ανδρών:1. Ράντοσλαβ Καβέτσκι (Πολωνία) 1:55.28 (Ρεκόρ αγώνων)2. Πέτερ Μπέρνεκ (Ουγγαρία) 1:55.883. Γιάκοβ Τουμάρκιν (Ισραήλ) 1:57.354. Σεμπαστιάνο Ρανφάνι (Ιταλία) 1:57.995. Γιάνικ Λέμπερτς (Γερμανία) 1:58.39. Φέλιξ Βολφ (Γερμανία) 1:58.397. Μπενζαμίν Στασιούλις (Γαλλία) 1:58.558. Γκάμπορ Μπάλογκ (Ουγγαρία) 1:58.74