ΣΤΙΒΟΣ

Ο ΣΔΥΒ τίμησε τη μνήμη της Δήμητρας Ιορδανίδου

ο-σδυβ-τίμησε-τη-μνήμη-της-δήμητρας-ιορ-883853

Από την πρώτη ημέρα που έφυγε η Δήμητρα Ιορδανίδου, είναι χρέος για τη δρομική κοινότητα να συνεχίζει καθημερινά το έργο της, στον δρόμο που η μεγάλη μαραθωνοδρόμος και άνθρωπος χάραξε.

Αυτό έγινε και το Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου στην πόλη της, στα Κουφάλια Θεσσαλονίκης, με το Koufalia Hill Run Δήμητρα Ιορδανίδου 2022. Εναν αγώνα τόσο ξεχωριστό και άλλο τόσο υποδειγματικό σε οργάνωση και σε συμβολισμό.

Η διοργάνωση ξεκίνησε το 2018 με εμπνεύστρια τη Δήμητρα και συμμετοχή με ζήλο όλης της τοπικής κοινωνίας. Εχει διαδρομές 9 και 6 χιλιομέτρων στα μέρη όπου η Δήμητρα Ιορδανίδου κατέγραψε αμέτρητα χιλιόμετρα προπονήσεων, ενώ δίνεται μεγάλη βαρύτητα στον Παιδικό Αγώνα «γονέας-παιδί» και είναι μοναδικός για την Ελλάδα, καθώς υπάρχουν κατά τη διαδρομή πολλά δρώμενα, παιχνίδια και «δοκιμασίες» που πρέπει να ξεπεράσουν τα παιδιά.

Το ποσό συμμετοχής, 5 ευρώ ανά αθλητή, διατέθηκε εξ ολοκλήρου στο Χαμόγελο του Παιδιού. Διακεκριμένοι δρομείς ήρθαν και έδωσαν το παρών από όλη την Ελλάδα, ανάμεσά τους η εκπρόσωπος της Ελλάδας στον Μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Λονδίνο 2012» Τίνα Κεφαλά, η Σπαρταθλήτρια, και η κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής για την Ελλάδα Τζο Μαντά, που τερμάτισαν μαζί.

Από τον ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στα 9 χιλιόμετρα οι Κώστας Παλάντζας 16ος με 43:11, Ντίνος Πεταλωτής 97ος με 1:05:59, ενώ στα 6χλμ ο Μάκης Κοσμίδης ήταν 15ος με 36:51. Στον παιδικό αγώνα συνοδού – παιδιού ο Κ. Παλάντζας ακολούθησε τον γιο της φίλης του συλλόγου Ναταλίας Βλαχοδήμου, που ήταν εθελόντρια στον αγώνα.

Στο Βαλκανικό Βετεράνων Στίβου

Το ξεκίνημα της αγωνιστικής δράσης για τα μέλη του ΣΔΥ Βόλου για την εβδομάδα που πέρασε, έγινε από την Παρασκευή 23/9, επίσης στη Θεσσαλονίκη, όπου για 3 ημέρες πραγματοποιήθηκε στο Καυτανζόγλειο Στάδιο το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου.

Ο Στράτος Συμεωνίδης απέσπασε 4 στα 4 μετάλλια, ενώ πέτυχε με την Εθνική και πανελλήνιο ρεκόρ στη σκυταλοδρομία. Την πρώτη ημέρα κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μέτρα Μ65 με χρόνο 14’’78.

Το περασμένο Σάββατο ακολούθησε χρυσό μετάλλιο για την Εθνική Ελλάδας βετεράνων Μ65 αποτελούμενη από τους Βλάχο, Σουπιάδη, Συμεωνίδη, Χρυσοχό με νέο πανελλήνιο ρεκόρ στη σκυτάλη 4X400, με χρόνο 5.15.52. Για δεύτερη συνεχή χρονιά η ομάδα βρέθηκε έτσι στην πρώτη θέση των Βαλκανίων. Την Κυριακή ο Στράτος Συμεωνίδης αναδείχθηκε 3ος στα 200 μέτρα Μ65 με 31’’15, ενώ πήρε το ασημένιο με την Εθνική Ελλάδας και στη βαλκανική σκυτάλη.

Ο Συμεωνίδης του ΣΔΥΒ (3ος από αριστερά) διακρίθηκε στο Βαλκανικό Βετεράνων, όπως και η Εθνική Ελλάδος

Με 32 συμμετοχές στα Φάρσαλα

Οι συμμετοχές από τον ΣΔΥΒ συνεχίστηκαν την Κυριακή 25/9, σε αρκετές ακόμη διοργανώσεις. 32 ήταν οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου που πραγματοποίησαν εκδρομή στα Φάρσαλα και έτρεξαν στον 9ο Αχίλλειο Αθλο, γυρίζοντας με πλήθος επιτυχιών για 9η διαδοχική φορά.

Η Δήμητρα Πουλούλη μάλιστα αναδείχθηκε νικήτρια στη γενική κατάταξη γυναικών στον Ημιμαραθώνιο, ενώ 3η ήταν η Βάνα Σπύρου. Τη 2η θέση κατέλαβε στα 5,5 χιλιόμετρα η Τόνια Τσιρογιάννη και 3η ήταν η Κατερίνα Putz. Τρίτος στην ίδια απόσταση τερμάτισε ο Μίλτος Καραπιπέρης. Στις ηλικιακές κατηγορίες του Ημιμαραθωνίου, πρώτοι τερμάτισαν οι Κώστας Σκοτίδης, Χρήστος Βαλιάντζας, ενώ 2ος ήταν ο Τρύφωνας Καραμανλής. Αξιοσημείωτη η συμμετοχή στα 5,2 χιλιόμετρα από τον 11ο Γιάννο Μακρυγιάννη. Αναλυτικά ο απολογισμός του ΣΔΥ Βόλου:

51η Λένα Ταμπούρη 44:47

Ο Γιάννος Μακρυγιάννης είναι 11 ετών και μαζί του έτρεξαν και οι γονείς του Ηλίας Μακρυγιάννης και Αγγέλα Αντωνίου.

Στην Οίτη, στον 16ο Hercules Mountain Marathon αγωνίστηκαν 3 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, όλοι στα 16,2 χιλιόμετρα του Ημιμαραθωνίου Ελλέβορος. 6ος στη γενική κατάταξη αναδείχθηκε ο Μπάμπης Μαντζίρης με 1:55:50. 21ος ακολούθησε με 2:04:22 ο Νίκος Βαούτης, ενώ ο Ιάκωβος Τζανίδης ήταν 131ος με 3 ώρες 28:57.

Τον Grammos Alpine Skyrace, τον ορεινό αγώνα 43 χιλιομέτρων που έγινε στον Γράμμο κοντά στα σύνορα, τερμάτισε ο Απόστολος Μπαρμπούλης σε χρόνο 8 ώρες 51:27.

Στις Σέρρες πραγματοποιήθηκε ο Ορεινός Αγώνας Voreia Beer Trail 21 χιλιομέτρων. Την 22η θέση πήρε ο Αντώνης Νικολόπουλος με χρόνο 2:22:23.

Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης αγωνίστηκε στον 3ο Δρόμο Υγείας Αλμωπίας «Αγγελής Γάτσος», απόστασης 5,1 χιλιομέτρων.

Επίσης στην Πανθεσσαλική Ορειβατική Συνάντηση μετείχε ο Στάθης Καραδημητρίου. Πραγματοποιήθηκε η διαδρομή Καλλιπεύκη – Κορυφή Μεταμόρφωση.

Η στιγμή του τερματισμού της Πουλούλη, που ανέβηκε στην πρώτη θέση του βάθρου στον αγώνα των Φαρσάλων μαζί με την 3η Βάνα Σπύρου