Παράταση και πέναλτι… για την 8άδα

παράταση-και-πέναλτι-για-την-8άδα-421024

Με τρία παιγνίδια να μην κρίνονται στην κανονική τους διάρκεια βγήκε η οκτάδα στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ε.Π.Σ.Θ. την οποία αποτελούν Ρήγας Φεραίος, Αλμυρός, Ακρόπολη Σέσκλου, Α.Ε. 2002, Θησέας, Εθνικός, Αστέρας και Ηρακλής Β.

Στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ε.Π.Σ.Θ. δύο ματς, αυτά των ομάδων της Δ΄ Εθνικής, κρίθηκαν στην παράταση, ενώ το Αστέρας-Πανιώνιος στα πέναλτι…

Ρήγας Φεραίος-Πύρασος ήταν 2- 2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα (33΄ Βογιατζής, 72′ Χατζηαθανασίου – 83′ Κίτσιος, 88′ Σπύρου) για να δώσει τη νίκη πρόκριση στους Βελεστινιώτες στο 9ο λεπτό της παράτασης ο Παναγιώτης Κουντούρης (3-2).

Στη παράταση πήρε την πρόκριση ο Γ.Σ. Αλμυρού με γκολ του Κοντοβά στο 111′ και κερδίζοντας 3-4 τους Νέους Αθλητές Νίκης στη Νέα Ιωνία μετά το 3-3 του κανονικού αγώνα (4′, 32΄ Φέζο, 10 Λινάρδος – 17′, 79΄ Βούλγαρης, 22′ Κοντοβας). Ο Κοντοβάς στο 68′ έχασε και πέναλτι που απέκρουσε ο Κοντογιάννης.

Στο ματς Αστέρας-Πανιώνιος μετά το 1-1 (4′ Ξέρας – 91′ Πέτσης) όλα κρίθηκαν στα πέναλτι με νικητή τον Αστέρα κι ενώ κτυπήθηκαν από 10 πέναλτι με τον Γράντα να αποκρούει , αλλά τον Βουραζερη που έχασε ένα να πιάνει 4!

Εκτός έδρας πρόκριση πήρε ο Εθνικός κερδίζοντας 2-3 και με τρία γκολ του Αλεξάντερ Ζατσάη στην Ευξεινούπολη την Δήμητρα, ο Θησέας με γκολ του Κατσιάκη κέρδισε 1-0 τον Άρη Μελισσατίκων, ο Ηρακλής άνετα με δυο γκολ του Παπαστεργίου και από ένα των Μπουραζά, Φέιζο και Σακελλαρίου κέρδισε 5-2 τον Απόλλωνα Κροκίου, η Ακρόπολη πέρασε στην επόμενη φάση κερδίζοντας 3-1 τον Πρωτεσίλαο με δυο γκολ του Γιάννη Μόσιου κι ένα του Κ. Κολημήτρα, ενώ η ΑΕ 2002 κέρδισε με γκολ του Βέργου και του Τζοβάρα 2-1 τη Χλόη που σκόραρε με τον Τάκη Μπαντέκα.