Εκτη στην Ευρώπη η Καραντάκου

εκτη-στην-ευρώπη-η-καραντάκου-430572

Από επιτυχία σε επιτυχία βαδίζει το φετινό καλοκαίρι η Βολιώτισσα κολυμβήτρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ Σταυρούλα Καραντάκου, η οποία με ατομικό ρεκόρ στα 50 μέτρα ελεύθερο κατέκτησε την 6η θέση στην Ευρώπη εκπροσωπώντας επάξια την Ελλάδα και το Βόλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων που έγινε στο Βελιγράδι…

Η Βολιώτισσα κολυμβήτρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ Σταυρούλα Καραντάκου μετά τα βαλκανικά μετάλλια που πήρε τους Βαλκανικούς Αγώνες Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων που διεξήχθησαν στη Μπάνια Λούκα της Βοσνίας και την καλή παρουσία και στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις» είχε θετική παρουσία στα 50 μ. με την 6η ευρωπαϊκή θέση στη Σερβία και την 8η στα 4Χ100… ενώ έχει μπροστά της τον Αύγουστο και το παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει στο Περού και φυσικά έχει ως μεγάλο στόχο να πιάσει και το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι στα 100 μ. ελεύθερο η αθλήτρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ Σταυρούλα Καραντάκου δεν πέρασε σε τελικό έχοντας χρόνο 58,08 στα προκριματικά, αλλά είχε συμμετοχή στον τελικό των 4Χ100.
Στην πισίνα του αθλητικού κέντρου Τασμαϊντάν η ομάδα των Σταυρούλα Καραντάκου, Σαββίνα Σαμαρά, Ελισάβετ Παντή, Ελένη Βασιλειάδου, εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό των 4Χ100μ. ελεύθερο νεανίδων σημειώνοντας χρόνο 3.52.41 και στον τελικό τερμάτισαν στην 8η θέση με χρόνο 3.52.71.
Η Βολιώτισσα κολυμβήτρια του ΟΕΑ/ΝΑΒ Σταυρούλα Καραντάκου πήγε πολύ καλύτερα στο 50άρι όπου αρχικά έριξε το ατομικό της ρεκόρ (26.40) και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό των 50 μ. ελεύθερο νεανίδων, αφού κάλυψε την απόσταση σε 26.37.
Τα ρεκόρ όμως δεν σταμάτησαν εκεί αφού στον τελικό   η Σταυρούλα Καραντάκου ήταν 6η στα 50 μ. ελεύθερο με νέο ατομικό ρεκόρ (26.18) συνεχίζοντας έτσι την ανοδική της πορεία μέσα στο 2011 κι ενώ ακολουθεί γι’ αυτήν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων (Λίμα Περού, 16-24 Αυγούστου). Εκεί για την Ελλάδα   θα μετάσχουν: Βαζαίος, Σαμιλίδης, Θεοχαρίδης, Καρακαϊδός Καραντάκου και Χαλιντέι.

10η η Ελλάδα

Τα τέσσερα μετάλλια που κατέκτησε η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων που έγινε στο Βελιγράδι… (χρυσά ο Σαμιλίδης στα 50μ.πρόσθιο και 100μ. πρόσθιο, αργυρό ο Γκολομέεφ στα 50μ. ελεύθερο και χάλκινο ο Βαζαίος στα 200μ. Μ. Ατομικής) την έφεραν στην 10η θέση του πίνακα των μεταλλίων σε σύνολο 23 που ανέβασαν αθλητή ή, αθλήτρια στο βάθρο (43 χώρες συνολικά μετείχαν στη διοργάνωση).
Την πρώτη θέση πήρε η Μ. Βρετανία με 19 μετάλλια (6 χρυσά-6 αργυρά-7 χάλκινα), δεύτερη ήταν η Ιταλία με 16 (5-6-5), τρίτη η Γερμανία με 8 (4-2-2), τέταρτη η Γαλλία με 4 (3 χρυσά, ένα χάλκινο), πέμπτη η Ρωσία με 14 (2-7-5) και έκτη η Ουγγαρία με 8 (2-4-2).