«Σάρωσε» ο ΟΕΑ/ΝΑΒ

σάρωσε-ο-οεα-ναβ-436832

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι 15οι Ιωνικοί Αγώνες που διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο Ιάσων Ζηργάνος με τη συμμετοχή 700 περίπου νεαρών αθλητών και αθλητριών ηλικίας 10, 11 και 12 ετών. Στα μετάλλια σάρωσε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, ενώ επιτυχίες σημείωσαν επίσης ο ΝΟΒΑ, η Νίκη και ο ΟΥΚ Βόλου.

Στην κατηγορία 50 μ. πεταλούδα στα κορίτσια ηλικίας 10 ετών η Σταματία Τοπούζη του ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε την τρίτη θέση, ενώ στην ηλικία των 12 ετών τη δεύτερη θέση κατέλαβε η Ειρήνη Βαραλή του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Στα 100μ. πρόσθιο ο Μηνάς Τσαρτσάλης του ΟΕΑ/ΝΑΒ κατετάγη 2ος. Ο 12χρονος Γεώργιος Βελιάδης του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε την πρώτη θέση στα 200μ. ύπτιο. Στην κατηγορία 200μ. ελεύθερο η Νικολέτα Καϊσαρλή του ΟΕΑ/ΝΑΒ. κατέκτησε την πρωτιά. Στα 200μ. ελεύθερο στα αγόρια 11 ετών ο Ευάγγελος Δεσκάτας του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε την πρώτη θέση, ενώ την τρίτη κατέλαβε ο Γεώργιος Τζώρτζης του ΝΟΒΑ. Στα 100μ. πρόσθιο η Τζώρτζη Αικατερίνη πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία κοριτσιών 10 ετών φορώντας το σκουφάκι του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Στα 100μ. πρόσθιο ο Βασίλειος Κουκούτης στην ηλικία των 12 πήρε την δεύτερη θέση με το σύλλογο του ΟΥΚ. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε και ο Ευστράτιος Στριμπάκος της Νίκης στα 50μ. ελεύθερο στην κατηγορία των 10 ετών. Στα 200μ. πρόσθιο και την κατηγορία των 12 ετών ο Βασίλειος Κουκούτης του ΟΥΚ Βόλου πήρε την τρίτη θέση. Στα 100μ. πεταλούδα στην ηλικία των 12 ετών ο Γεώργιος Βελιάδης (ΟΕΑΝΑΒ) πήρε ακόμη μία πρωτιά. Στα 100μ πεταλούδα σε επίπεδο κοριτσιών στην ηλικία των 12 η Ειρήνη Βαραλή (ΟΕΑ/ΝΑΒ) κατετάγη τρίτη. Όσον αφορά τα 100μ. ύπτιο στα κορίτσια 12 ετών πρώτη τερμάτισε η Αποστολία-Ευθυμία Κοτρότσου του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Στα 400μ. ελεύθερο και τα αγόρια 11 ετών ο Ευάγγελος Δεσκάτας (ΟΕΑΝΑΒ) κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο μιας και κατετάγη στην 2η θέση. Στα 400μ. ελεύθερο αλλά στην ηλικία των 12 ο Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος κατέκτησε την δεύτερη θέση επίσης με το σκουφάκι του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Στα 400μ. ελεύθερο ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο με την Νικολέτα Καϊσαρλή να βρίσκεται στη δεύτερη θέση στα κορίτσια 12 ετών. Επίσης στα κορίτσια 12 ετών αλλά στα 50μ. ύπτιο η Ευθυμία-Αποστολία Κοτρότσου κατέκτησε την πρώτη θέση με το σύλλογο του ΟΕΑΝΑΒ. Στην κατηγορία 100μ. ελεύθερο η Σταματία Τοπούζη στην ηλικία των 10 ετών πήρε την πρώτη θέση με την ομάδα του ΟΕΑ/ΝΑΒ, ενώ η Οστραλης-Αγγελική Βλιώρα του ΝΟΒΑ κατετάγη 2η. Στα 100μ. ελεύθερο και την ηλικία των 10 στα αγόρια ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης του ΟΥΚ Βόλου κατέκτησε την 2η θέση. Ακόμη ένα μετάλλιο αλλά στην κατηγορία των 100μ ελεύθερο ο Ευάγγελος Δεσκάτας πήρε την δεύτερη θέση με την ομάδα του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Πρώτη θέση κατέκτησε ο Γεώργιος Βελιάδης και στα 100μ ελεύθερο στην ηλικία των 12 ετών. Στα 200μ μικτή ατομική η Αικατερίνη Τζώρτζη του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε ακόμη ένα μετάλλιο μιας και βρέθηκε στη δεύτερη θέση στην ηλικία των 10 ετών. Στα 200μ. μικτή ατομική η Αποστολία-Ευθυμία Κοτρούτσου του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε την δεύτερη θέση. Πρωτιά στα 800μ. ελεύθερο η Νικολέτα Καισαρλή του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 12 ετών, ενώ στην ίδια κατηγορία η Μυρσίνη Αθανασοπούλου του ΟΥΚ πήρε την τρίτη θέση. Τέλος στα 800μ. ελεύθερο ο Κωνσταντίνος Χατζηγεωργίου του ΟΕΑ/ΝΑΒ τερμάτισε στην 3η θέση.