Ανάσα για τον Κένταυρο

ανάσα-για-τον-κένταυρο-450249

Το πρώτο πιάτο της 24ης αγωνιστικής διεξήχθη χθες τόσο στην Α’ όσο και στην Β’ Κατηγορία των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ.Θ., ενώ στη Γ’ σήμερα πέφτει η αυλαία με τις ομάδες της Ιωλκού και των Μικροθηβών να παίρνουν το εισιτήριο ανόδου.

Στην Α’ Κατηγορία χθες σημαντικό τρίποντο για την παραμονή του έκανε ο Κένταυρος με τον Σατελιάν να σημειώνει και τα τρία τέρματα της ομάδας του στο τελικό 3-2 επί του Πρωτεσιλάου μέσα σε 13 λεπτά Σε αντίθεση με την ομάδα της Νεάπολης ο Σαρακηνός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και ηττήθηκε με 0-2 από τον Αίαντα Σούρπης που πήρε μια καθαρή νίκη. Μάλιστα αυτό το αποτέλεσμα προκάλεσε και την παραίτηση του τεχνικού των γηπεδούχων Σταύρου Σταμπουλή, ο οποίος με δηλώσεις του ευχαρίστησε τους παίκτες και τη διοίκηση της ομάδας, αλλά τόνισε πως κάτι έπρεπε να αλλάξει ώστε να παραμείνει ο σύλλογος στην Κατηγορία. Στα υπόλοιπα χθεσινά παιχνίδια της κατηγορίας ο Αγροτικός γνώρισε φυσιολογική ήττα από τον Θησέα με 4-1, αν και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό. Για την ομάδα της Αγριάς τρεις φορές σκόραρε ο Λευτέρης Δενελάβας. Επίσης στο γήπεδο του Μαγνησιακού οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 2-0 της ΑΕ Διμηνίου, η οποία και τελείωσε με εννέα παίκτες το παιχνίδι μετά από αποβολές των Καρτάλη και Τσάπι στο 61ο και 72ο λεπτό. Σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Πανόπουλου ήταν οι Κορέτα και Παπαδημητρίου.
Για την Α’ Κατηγορία σήμερα ο Εθνικός και ο ΓΣ Αλμυρού θέλουν τους βαθμούς της νίκης κόντρα σε Ακρόπολη και Απόλλωνα Καναλίων αντίστοιχα ώστε να παραμείνουν στην κορυφή.

Χθες για την Β’ Κατηγορία η Μακρινίτσα επιβλήθηκε με 3-1 του Πηλέα, ενώ οι Νέοι Αθλητές Νίκης με 3-0 επικράτησαν της ΑΠΟΒ. Παράλληλα δεν διεξήχθη ο αγώνας Ορμίνιο – Δάφνη μιας και ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο της Πορταριάς ήταν καλυμμένος με χιόνι. Τέλος για την Γ’ κατηγορία οι Μικροθήβες επιστρέφουν στην Β’ Κατηγορία με ήττα 1-0 από τις Μυρμιδόνες, ενώ η Ιωλκός παίζει σήμερα με την Δημητριάδα, έχοντας εξασφαλίσει επίσης της άνοδο.

Α’ κατηγορία Ε.Π.Σ.Θ. /24η αγωνιστική
ΧΘΕΣ
Αγροτικός – Θησέας 1-4 (5’ πεν. Τσιαμούρας – 20’, 62’ 74’ Λ. Δενελάβας, 51’ πεν. Χρ. Οικονόμου)
Μαγνησιακός – AE Διμηνίου 2 – 0 (55’ Κορέτα, 87’ Παπαδημητρίου)
Κένταυρος – Πρωτεσίλαος 3-2 (5, 10’, 18’ Σατελιάν – 13’ Κατσαβριάς, 67’ Παπαδόπουλος)
Σαρακηνός – Αίας Σούρπης 0-2 (7’ Ζάρας, 35’ Κωστούλας)

ΣΗΜΕΡΑ
*Γηπ. Αγίας Παρασκευής (11π.μ.) Εθνικός – Ακρόπολη (Παπαγεωργίου)
*Γηπ. Γατζέας (11.30 π.μ.) Α.Ε. 2002 – Σκιάθος (Παλιούρας)
*Γηπ. Χλόης (3μ.μ.) Χλόη – Αγία Παρασκευή (Ρούσης)
*Γηπ. Αλμυρού (3μ.μ.) ΓΣ Αλμυρού – Απόλλων Καναλίων (Χαλβατζάκος)
*Ιάσων Αλ.Μεριάς – ΑΕ Λεχωνίων 0-3 α.α.

Β’ Ε.Π.Σ.Θ.
ΧΘΕΣ
Μακρινίτσα – Πηλέας 3-1 (50’, 81’ Δημητρόπουλος, 75’ πεν. Θεοδώρου 60’ Καψάλης)
Ν.Α. Νίκης – ΑΠΟΒ 3-0 (47’ Γεωργατζής, 66’, 89’ πεν Χατζητρακόσιας)
Ορμίνιο – Δάφνη αναβ.

ΣΗΜΕΡΑ
*Γηπ. Βασδέκειο (11π.μ.) Ηρακλής Β.- Διαγόρας (Κουρσοβίτης)
*Γηπ. Σκοπέλου (1.30μ.μ.) Σκόπελος – Άνθ. Γαζής (Σκουλάς)
*Γηπ. Ευξεινούπολης (3μ.μ.) Δήμητρα – Άρης Μελισσατίκων (Τρυφωνίδης)
*Γηπ. Κερασιάς (3μ.μ.) Αετός – Πανιώνιος (Τσαγκάρης
*Γηπ. Αγίων Θεοδώρων (3μ.μ.) Ηρακλής Αγ.Θ. – Αστέρας (Μπουργάνης)
*Δόξα Αερινού -Αίας Τρικερίου 0-3 α.α.

Γ΄ Ε.Π.Σ.Θ.
ΧΘΕΣ
Μυρμιδόνες – Μικροθήβες   2-1 (40’ Μπούρχας 85’ Μπένος 20’ Βέτσικας)
Αγχίαλος – Απόλλων Κροκίου 4-3 (15’ Γκολιός, 38’ 78’ Καρατζόγλου, 90’ Σγατζής – 22’, 72’ Σπανός, 55’ πεν. Παρίσης)