Ολυμπιακός…κορυφής

ολυμπιακόςκορυφής-430958

Παρά τις απουσίες των Μπουρούση και Παπαλουκά, ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην Πυλαία, απέναντι στον «αποδεκατισμένο» ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 77-49 και παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή (έχει πλέον 20Χ20).
Περίπου 2.000 οπαδοί του «δικεφάλου» βρέθηκαν στο κλειστό, για πρώτη φορά μετά την ποινή των τεσσάρων αγωνιστικών που είχε επιβληθεί στους «ασπρόμαυρους» για τα επεισόδια που είχε σημειωθεί στο ματς Κυπέλλου με τους Πειραιώτες.
Ερτσεγκ (15π.), Σπανούλης (12π.) και Νίλσεν (12π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Ολυμπιακό να έχει εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα με 11/22. Από τον ΠΑΟΚ, που γνώρισε την 9η ήττα του μόνο ο Μάρσαλ έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (14π.), ενώ πρέπει να σημειωθούν τα τραγικά ποσοστά του «δικεφάλου» με 16/45 δίποντα και μόλις 1/10 τρίποντα. Όσο για τα ριμπάουντ ήταν 25-46 για τους «ερυθρολεύκους».
Ουσιαστικά ισορροπία στο ματς υπήρχε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (14-18), καθώς στα υπόλοιπα 30 λεπτά η κυριαρχία του Ολυμπιακού ήταν ξεκάθαρη. Βεβαίως η γενική εικόνα της αναμέτρησης ήταν πολύ κακή (όπως φαίνεται και από το σκορ), ειδικότερα από πλευράς ΠΑΟΚ. Άλλωστε ο «δικέφαλος» έπαιζε «πληγωμένος» (σ.σ. κατέβηκε με 10 παίκτες) μετά τις σοβαρές αποχωρήσεις των ΜακΓκραθ, Παπαδόπουλου και εσχάτως του Γκρέι.
Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 19-8 για τους φιλοξενούμενους, με τον Σπανούλη να οδηγεί την ομάδα του στο +15 της ανάπαυλας (22-37)!
Στο δεύτερο ημίχρονο όχι μόνο δεν υπήρξε κάποια αντίδραση από τους γηπεδούχους, αλλά η υπεροχή του Ολυμπιακού παγιώθηκε απόλυτα, χωρίς μάλιστα οι παίκτες του Ίβκοβιτς να παίζουν κάποιο τρομερό μπάσκετ. Το συγκρότημα του Μαρκόπουλου είχε εξαιρετικό πρόβλημα στο σκοράρισμα, έχοντας μάλιστα πετύχει μόλις 36 πόντους σε σχεδόν 35 λεπτά αγώνα!
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» τη διαφορά ακόμη και στο +27 (36-63), , με τον ΠΑΟΚ να φορτσάρει στα τελευταία λεπτά μήπως και «πιάσει» τους 50 πόντους, χωρίς όμως τελικά να καταφέρνει…
Από την άλλη ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε, εκ των οποίων άπαντες χρίστηκαν σκόρερ, συμπεριλαμβανομένου και του νεαρού Κατσίβελη.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 22-37, 36-55, 49-77
ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 14, Αράπης, Αποστολίδης 3(1), Δέδας 4, Ντόζιερ 9, Σπυρόπουλος, Γιαννακίδης 5, Καλλές 8, Γκετσέφσκι 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 6, Γκόρντον 8(2), Σπανούλης 12(2), Πελεκάνος 3(1), Μαυροκεφαλίδης 6, Χαλπερίν 5(1), Γλυνιαδάκης 2, Νίλσεν 12, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 15(3), Τεόντοσιτς 5(1), Κατσίβελης 3(1).

Καβάλα-Αρης 90-85
Επιστροφή στις νίκες, με… άρωμα παραμονής αλλά και οκτάδας για την Καβάλα.
Στο πλαίσιο της 20ης ημέρας για την Α1 ανδρών, η ομάδα του Πρίφτη επικράτησε 90-85 του Άρη στο κλειστό της Καλαμίτσας και εξακολουθεί να έχει βλέψεις για την κατάληψη θέσης στην πρώτη οκτάδα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Για τους γηπεδούχους, που εξασφάλισαν οριστικά και την παραμονή τους στην κατηγορία, πρώτος σκόρερ ήταν ο Στεφανίδης με 20 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-44, 74-61, 90-85

ΚΑΒΑΛΑ (Δ.Πρίφτης): Μάκιντος 10 (2), Παλάσιο 15, Κοστόφ, Ντέντιγερ, Στεφανίδης 20 (3), Σίμονς 11, Γιόροβιτς 17 (1), Καραποστόλου 15 (2), Αγγελόπουλος 2.
ΑΡΗΣ (Λ.Σούμποτιτς): Μπράουν 12 (3), Γουίντερς 9 (1), Ταπούτος, Τσαϊρέλης 14, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 24 (4), Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 9, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 10, Τόμας 7.