Ε.Π.Σ.Θ.: Δύο διπλά… και σημαντικές νίκες

ε-π-σ-θ-δύο-διπλά-και-σημαντικές-νίκες-456428

Δύο διπλά …και σημαντικές νίκες έδρας σημάδεψαν το πρώτο μέρος της 20ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας. Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε η ΑΕ Λεχωνίων που με σκορ 1-0 επικράτησε του Θησέα Αγριάς στο γειτονικό ντέρμπι. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της Α’ Κατηγορίας μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Πρωτεσίλαος, ο οποίος με σκόρερ τον Ι. Παναγιώτου μέσα σε 19 λεπτά έφυγε με το διπλό από τα Κανάλια, όπου ο τοπικός Απόλλων προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο. Μάλιστα αυτή η ήττα προκάλεσε και την παραίτηση από την προεδρία του κ. Καραβά. Χατ τρικ εκτός από τον Παναγιώτου στη χθεσινή αγωνιστική πέτυχε και ο Τζουβάρας της ΑΕ 2002, οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη με 4-0 επί του Κενταύρου. Γειτονικό ντέρμπι διεξήχθη και στο Σαρακηνό, όπου η Αγία Παρασκευή νίκησε με 1-0. Τέλος, άσφαιροι στο τοπικό ντέρμπι του πρώην Δήμου Αισωνίας έμειναν Ακρόπολη και ΑΕ Διμηνίου.
Για τη Β’ Ε.Π.Σ.Θ. οι Νέοι Αθλητές Νίκης ανέβηκαν στην 4η θέση με νίκη και σκορ 3-1 επί του Αετού Κερασιάς την ώρα που ο Πανιώνιος με γκολ στο 89’ πήρε διπλό μεγάλης βαθμολογικής σημασίας στην έδρα του Διαγόρα. Στην Νεάπολη η Δάφνη με πέναλτι στο 90’ πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Αίαντα Τρικερίου, ο οποίος φωνάζει για την διαιτησία.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – 20η αγωνιστική
ΧΘΕΣ
Σαρακηνός – Αγία Παρασκευή 0 – 1 (70’ Γκίνης)
Α.Ε. 2002 – Κένταυρος 4 – 0 (6’, 38’ 54’ πεν. Τζουβάρας, 25’ Κουβαράς)
ΑΕ Λεχωνίων – Θησέας 1 – 0 (61’ Κατσιάκης)
Ακρόπολη – ΑΕ Διμηνίου 0 – 0
Απόλλων Καν. – Πρωτεσίλαος 2-3 (23’ Μπουζαλής, 42’ Τσανάκας – 71’, 78’ 85’ πεν. Ι. Παναγιώτου)

ΧΘΕΣ
Ν.Α. Νίκης – Αετός 3 – 1 (15’ πεν. Φιλατζικιώτης, 40’, 54’ Ν. Φέζο – 78’ πεν. Χουσέιν)
Διαγόρας – Πανιώνιος 0 – 1 (89’ Ι. Ατζούρης)
Δάφνη – Αίας Τρικερίου 3 – 2 (29’ πεν. Κουλάγογλου, 36’ Ίτσιος, 90’ πεν. Ζαγκαβιέρος – 42’ Ν. Φώτης, 75’ Τηνιακός)

ΧΘΕΣ
Μυρμιδόνες-Απόλλων Κροκίου  3-2 (5’, 74’ Κουλκουτάρας, 31’ Μπούρχας – 47’ πεν. Παρίσης, 52’ Σπανός)
Μικροθήβες-Αγχίαλος  1-0 (69’ Παπανίκος)