Νίκη κορυφής για τον ΠΑΟΚ

νίκη-κορυφής-για-τον-παοκ-743312

Μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε και του Ολυμπιακού στο Φάληρο, που έχασε πολλές μεγάλες ευκαιρίες και τιμωρήθηκε από το αυτογκόλ του Βούκοβιτς (0-1), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της SuperLeague.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» δεν λύγισε στην πίεση του Ολυμπιακού (που έβγαλε τα μάτια του) στο Καραϊσκάκη και επικρατώντας 1-0 με το αυτογκόλ του Βούκοβιτς (49’), έκανε το «5×5» και βρέθηκε στην πρώτη θέση (13 βαθμούς). Στη δεύτερη θέση (12 βαθμούς), μαζί με ΑΕΚ και Αρη υποχώρησαν οι Πειραιώτες, που είχαν την πρώτη τους απώλεια στο πρωτάθλημα. Πολλές κλασικές ευκαιρίες, με καλύτερες αυτές των Καμαρά (2’), Μεριά (75’) και Χασάν (97’) για τους «ερυθρόλευκους» που είχαν διψήφιο αριθμό τελικών στο δεύτερο μέρος, έναντι… 0 των νικητών. Αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού για την ομάδα του Μαρτίνς στο φινάλε, παρά την… πίκρα από την ήττα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ομάρ, Μπουχαλάκης (82’), Καμαρά, Φορτούνης (82’ Νάτχο), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (69’ Γκερέρο), Χασάν

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ο Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (84’ Τόσκα), Κρέσπο – Βαρέλα, Μάτος, Μαουρίσιο – Κάνιας, Πέλκας (58’ Ζαμπά), Λημνιός (72’ Βέρνμπλουμ), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

«Μίλησε» στο τέλος ο Αρης

Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε την ισχύ του «Κλεάνθης Βικελίδης» για να κάμψει στο τέλος του αγώνα την αντίσταση του δυνατού Αστέρα Τρίπολης με 2-0, χάρις στο πέναλτι του Γιουνές στο 87’ και το γκολ του Γκαρσία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα στα Γιάννενα και με την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες παραμένουν στα «ψηλά» της κατάταξης.

ΑΡΗΣ (Ερέρα): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα, Ντιγκινί (72’ Μαρτίνες), Κολάσο (46’ Ναζλίδης), Ματέο Γκαρσία, Γιουνές, Ματίγια (82’ Σιώπης), Τζανακάκης, Μενέντες, Βέλεθ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος (89’ Δουβίκας), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ορτέγκα, Κυριακόπουλος (60’ Φερνάντεζ), Τόνσο (71’ Κώτσιρας), Τσιλιανίδης, Μανιάς.

Η ΑΕΚ άλωσε το «Γεντί Κουλέ»

Η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να… αλώσει το «Γεντί Κουλέ». Η Ενωση νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ, ο οποίος από το 30ο λεπτό, αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κομεσίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Τα τέρματα για την ομάδα του Ουζουνίδη πέτυχαν οι Μπακασέτας (20’), Γκάλο (32’) και Πόνσε (64’), ενώ ο Ελληνας προπονητής είδε στο 70’ τον Λόπες να εγκαταλείπει τον αγώνα με πρόβλημα στο γόνατο με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου των «κιτρινόμαυρων» να μιλούν για ρήξη πρόσθιου χιαστού

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Κοροβέσης, Μπολάκης, Παπαστεργιανός (67’ Νάστος), Κυριακίδης, Σάσι (46’ Βουό), Πλατέλλας, Αραβίδης (67’ Κουτσιανικούλης).

ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας, Γκάλο, Λόπες (72’ Χουλτ), Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας, Μάνταλος, Κλωναρίδης (58’ Γιαννιώτας), Πόνσε (69’ Γιακουμάκης).

Ασταμάτητος ο ΠΑΟ

Ούτε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ούτε και η βροχή σταμάτησαν το… πράσινο «τρένο» ώστε να φτάσει στην πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες εφέτος στην Super League. Οι πιτσιρικάδες του Γιώργου Δώνη, αν και βρέθηκαν στο 23ο λεπτό πίσω στο σκορ, κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να φτάσουν στη νίκη με 2-1 επί του «Αγιαξ της Ηπείρου» στο ΟΑΚΑ. Τα τέρματα του Παναθηναϊκού, σημείωσαν οι Χατζηγιοβάνης (43’) και Μακέντα (59’), ενώ ο ΠΑΣ είχε προηγηθεί προσωρινά με τον Κρίζμαν στο 23’. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα (77’ Πούγγουρας), Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (74’ Καμπετσής), Μπουζούκης (65’ Στάικος), Κουρμπέλης, Μαυρομμάτης, Κουλιμπαλί.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Νικόλιας, Μπατίστ (58’ Αθανασιάδης), Μιχαήλ, Λιλα, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Τσικάρσκι, Σκόνδρας (70’ Κούζικ), Κρίζμαν, Βιντάλ (77’ Μυστακίδης).

Νίκησε η ΑΕΛ στο ντεμπούτο Φέστα

«Ποδαρικό» στις εντός έδρας νίκες, στο ντεμπούτο μάλιστα του Τζιανλούκα Φέστα στον πάγκο της, έκανε η Λάρισα. Το θεσσαλικό συγκρότημα νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό, με το τέρμα του Μιλοσάβιεβιτς στο 3ο λεπτό. Σχεδόν 180 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, ο Μιλοσάβιεβιτς σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Χαντάκια και αλλάζοντας πορεία, κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη.

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γκόλιας, Μόρας, Ζίζιτς, Μπάλλας (68’ Κόεφ), Φατιόν, Ντέλετιτς, Κούνιτς (90+2’ Γρομητσάρης), Πίτι (75’ Μόρσι), Μιλοσάβλιεβιτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Χαντάκιας (70’ Λουσέρο), Τσοκάνης, Πάουλο, Έρικσον, Ντίας, Μάζουρεκ (79’ Μανά), Μπαρμπόσα (62’ Καμαρά), Μοράρ.

«Εσπασε το ρόδι» ο Πανιώνιος

Με ηγέτη και σκόρερ τον Φιορίν Ντουρμισάι ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατέκτησε την πρώτη φετινή της νίκη με δύο γκολ από τον Ντουρμισάι (37’, 50’), ενώ ο Απόλλωνας έδειξε πως θα πρέπει να ξεπεράσει πολλά προβλήματα για να μην κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος (46’ Τριάδης), Βαφέας, Ακόστα (59’ Σικαμπάλα), Κοντοές, Γκονζάλες, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Τόμας (64’ Χιλάλ), Γκάρος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (90’ Σαραμαντάς), Σπιριντόνοβιτς (81’ Οικονομίδης), Ντουρμισάι, Τσιλούλης (66’ Μανθάτης).

Προελαύνει ο Ατρόμητος

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League σημείωσε ο Ατρόμητος, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 του Λεβαδειακού. Η ομάδα του Περιστερίου σκόραρε με τους Βασιλακάκη στο 47’ και Ουγκράι στο 64’. Ο Λεβαδειακός υπέστη την 4η ήττα του στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας (έχει μία νίκη).

Ο αγώνας διεξήχθη υπό συνεχή βροχή και ο αήττητος μέχρι στιγμής Ατρόμητος ήταν καλύτερος και πήρε μία δίκαιη νίκη, δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι από τις ομάδες που θα πρωταγωνιστήσουν.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Μάντζιος): Επασί, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος (82’ Ιωαννίδης), Αντιλέχου, Κρνέτα, Φαβάρο (57’ Σαβαντογκό), Παντελιάδης, Όμο, Γιακουμάκης (65’ Νανγκίς), Μαρκόβσκι, Σουμπίνιο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Μέγιερι, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαϊας, Σάκιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης (89’ Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς, Κουλούρης (90+2 Κωτσόπουλος), Ουγκράι (84’ Μούγιακιτς), Μπρούνο.