Ο ΝΟΒΑ σάρωσε τα μετάλλια

Τελευταία ενημέρωση: 2018-05-23, 20:37:51
Ο ΝΟΒΑ σάρωσε τα μετάλλια

Με μεγάλη επιτυχία έληξαν οι αγώνες κολύμβησης «1ο Κύπελλο ΝΟΒ-Α 2018» που πραγματοποιήθηκαν στο Κολυμβητήριο του Ε.Α.Κ. Βόλου, στο τριήμερο 11-13 Μαΐου.

Η μεγάλη συμμετοχή των αθλητών-τριών σ’ όλες τις κατηγορίες, κρίνεται πρωτοφανής. 750 αθλητές από 27 Σωματεία απ’ όλη την Ελλάδα, πήραν μέρος και εντυπωσίασαν με τα πολύ καλά αποτελέσματα.

Η διοργάνωση με την επωνυμία «1ο Κύπελλο ΝΟΒ-Α 2018» έγινε για πρώτη φορά, υπό την αιγίδα της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας και την συνεργασία του Δήμου Βόλου, όπου την παρακολούθησαν πλήθος κόσμου.

Όλες οι αποστολές εκφράστηκαν με τα καλύτερα λόγια για την άριστη διοργάνωση των Αγώνων και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις, ευελπιστώντας να καθιερωθεί πλέον ως θεσμός για κάθε χρόνο.

Ο ΝΟΒ-Α στην διάρκεια των αγώνων βράβευσε τον κ. Ηλιόπουλο Βασίλειο, εθελοντή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων για την μεγάλη του αποφασιστικότητα προσφέροντας τεχνική αναπνοή, σε ενήλικα κολυμβητή ο οποίος είχε χάσει τις αισθήσεις του και ο οποίος συμμετείχε σε Αγώνες Κολύμβησης Βετεράνων(Masters) στο Κολυμβητήριο του ΕΑΚ. Την βράβευση έκανε ο ίδιος ο διασωθείς από την περιπέτειά του.

Επίσης ο ΝΟΒ-Α βράβευσε τον Σωτήρη Πάστρα για την πολυετή του αθλητική συμπεριφορά και προσφορά στον Όμιλο, επί μία εικοσαετία και ως τον μόνο αθλητή κολύμβησης που πήρε μέρος σε δύο ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ (ΑΘΗΝΑ 2004 - ΠΕΚΙΝΟ 2008).

Ο πρόεδρος του ΝΟΒ-Α κ. Χαράλαμπος Τσουκαλάς και το Δ.Σ. , συγχαίρουν τους Αντιπροέδρους του Ομίλου κ. Μαρία Παρασκευοπούλου και κ. Κων/νο Κουτρομάνο, τους εφόρους Κολύμβησης κ. Θεόδωρο Αγαθό και κ. Κατερίνα Γιαλαμά, επίσης τους προπονητές : Κων/νο Σελήνη, Αλέξανδρο Παπουτσή και Λεωνίδα Τσιούπρο, τους εθελοντές κριτές και τους ακούραστους εθελοντές της Διοργάνωσης για την σημαντική τους βοήθεια αλλά και τους γονείς των αθλητών, που όλες αυτές τις ημέρες έδωσαν την πολύτιμη παρουσία τους συμμετέχοντας ενεργά στην επιτυχία των αγώνων.

Ο ΝΟΒ-Α συμμετείχε με 90 αθλητές-τριες και κατέκτησε 71 μετάλλια (27 χρυσά -29 αργυρά – 15 χάλκινα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Προαγωνιστική: 33 μετάλλια (13 χρυσά-12 ασημένια-8 χάλκινα)

Κορίτσια 9 ετών: Βαϊτση Χρυσή, Λαθουρά Ελένη, Γεροβασίλη Άννα, Τζώρτζη Όλγα 2η θέση 100μ ελεύθερο, Τριανταφύλλου Αλεξάνδρα, Θάνου Ελένη

4x50μ ελεύθερο 2η θέση με τις Τζώρτζη Όλγα, Γεροβασίλη Άννα, Βαϊτση Χρυσή, Τριανταφύλλου Αλεξάνδρα

4x50μ μικτή ομαδική 2Η θέση με τις Τριανταφύλλου Αλεξάνδρα, Λαθουρά Ελένη, Τζώρτζη Όλγα, Γεροβασίλη Άννα

Αγόρια 9 ετών: Διαμαντίδης Ιπποκράτης 2η θέση 50μ ελεύθερο & 2η θέση 100μ ελεύθερο, Καπότσης Λευτέρης 1η θέση 50μ πεταλούδα, Κατοίκος Γεώργιος, Παπαγιάννης Δημήτριος, Πετρόπουλος Κων/νος, Τσούνης Ταξιάρχης 1η θέση 50μ ελεύθερο & 1η θέση 100μ ελεύθερο, Φιλίππου Φώτης, Φρυδάς Παντελής

4x50μ ελεύθερο 1η θέση με τους Διαμαντίδη Ιπποκράτη, Τσούνη Ταξιάρχη, Κατοίκο Γεώργιο, Καπότση Λευτέρη

4x50μ μικτή ομαδική 1η θέση με τους Διαμαντίδη Ιπποκράτη, Φρυδά Παντελή, Τσούνη Ταξιάρχη, Καπότση Λευτέρη

Κορίτσια 10 ετών: Βαλατσού Ευαγγελία, Νιζάμη Μελίνα, Νικάκη Ζωή 1η θέση 50μ πρόσθιο & 1η θέση 100μ πρόσθιο, Σκαλίδη Μιράντα, Σκιαθίτη Νεφέλη, Ζηργάνου Έφη, Αναγνώστου Χρυσή, Σερετίδη Αναστασία, Παγώνη Δήμητρα, Καλτσογιάννη Νικολέτα, Φραγκάκη Παναγιώτα, Μαμπρούκ Μάριεμ, Βολιώτη Ευτυχία

4x50μ μικτή ομαδική 3η θέση με τις Σκιαθίτη Νεφέλη, Νικάκη Ζωή, Βαλατσού Ευαγγελία, Παγώνη Δήμητρα

Αγόρια 10 ετών: Ζεμπίλας Δημήτριος, Καρανίκας Αθανάσιος, Βαϊτσης Αντώνιος, Μπασέκης Αλέξανδρος 2η θέση 100μ ελεύθερο & 3η θέση 50μ ελεύθερο, Παπακωνσταντίνου Σεβαστιανός, Σδρόλιας Ευρυπίδης, Σκραπάλλι Άγγελος, Σταματάς Ορφέας, Τουλούδης Ιωάννης 3η θέση 50μ πρόσθιο, Ντόβας Ιωάννης, Ρεμί Ανδρέας, Τζώρτζης Νεοπτόλεμος, Κομνηνός Περικλής, Αναγνώστου Αποστόλης

4x50μ ελεύθερο 2η θέση με τους Σδρόλια Ευρυπίδη, Παπακωνσταντίνου Σεβαστιανό, Τουλούδη Ιωάννη, Μπασέκη Αλέξανδρο

4x50μ μικτή ομαδική 2η θέση με τους Σκραπάλλι Άγγελο, Τουλούδη Ιωάννη, Μπασέκη Αλέξανδρο, Παπακωνσταντίνου Σεβαστιανό

Κορίτσια 11 ετών: Αγγελάκη Βικτώρια, Νικάκη Βασιλική, Νικάκη Δήμητρα, Σταφυλλά Καλλιρόη, Πίσπα Νινέττα, Αποστολάκη Αθανασία, Τσιούμα Στυλιανή

Αγόρια 11 ετών: Κατοίκος Ιωάννης 3η θέση 50μ ύπτιο, Λαθουράς Γεώργιος 1η θέση 200μ ελεύθερο & 1η θέση 400μ ελεύθερο, Τακτικός Άγγελος 2η θέση 200μ πρόσθιο, Τριανταφυλλίδης Στέφανος 1η θέση 50μ ελεύθερο & 2η θέση 50μ πεταλούδα & 3η θέση 100μ πεταλούδα, Τσούνης Γεώργιος 3η θέση 100μ ελεύθερο, Καλόγηρος Δημήτριος, Σφέτσας Δημήτριος

4x50μ ελεύθερο 2η θέση με τους Τριανταφυλλίδη Στέφανο, Καλόγηρο Δημήτριο, Κατοίκο Ιωάννη, Λαθουρά Γεώργιο

4x50μ μικτή ομαδική 2η θέση με τους Κατοίκο Ιωάννη, Τακτικό Άγγελο, Τριανταφυλλίδη Στέφανο, Λαθουρά Γεώργιο

Κορίτσια 12 ετών: Βαΐτση Ελένη, Ζεμπίλα Μαρία Ειρήνη, Τιλελή Δήμητρα, Καραγιάννη Ιφιγένεια

Αγόρια 12 ετών: Καρρόπουλος Γεώργιος :1η θέση 100μ πρόσθιο & 3η θέση 200μ μικτή ατομική, Κασανδρινός Αλέξανδρος 1η θέση 100μ ελεύθερο & 1η θέση 200μ ελεύθερο & 3η θέση 400μ ελεύθερο, Κουτσελίνης Βασίλειος, Αγαθός Κυριαζής, Λιθαδιώτης Δημήτριος

 

Αγωνιστική: 38 μετάλλια (14 χρυσά-17 ασημένια-7 χάλκινα)

Γυναικών: Τσαπράζη Χριστίνα :1η θέση 50μ πρόσθιο & 1η θέση 100μ πρόσθιο & 1η θέση 200μ πρόσθιο, Γεωργιάδου Ιωάννα 2η θέση 50μ πρόσθιο & 2η θέση 100μ πρόσθιο & 2η θέση 200μ πρόσθιο

Ανδρών: Καλαποδάς Νικόλαος : 1η θέση 50μ ύπτιο & 2η θέση 100μ ελεύθερο & 3η θέση 50μ ελεύθερο, Τσαρτσάλης Χρήστος 1η θέση 50μ πρόσθιο & 2η θέση 50μ πεταλούδα & 2η θέση 100μ πεταλούδα, Σάμιος Βασίλειος 2η θέση 50μ ύπτιο & 3η θέση 50μ πεταλούδα

Νεανίδων: Ζιζάνη Μαρία Φωτεινή: 1η θέση 50μ ελεύθερο & 2η θέση 50μ πεταλούδα

Εφήβων: Λιβογιάννης Κων/νος :1η θέση 50μ ελεύθερο

Κορασίδων: Βλάχου Αγάθη: 1η θέση 50μ πεταλούδα & 2η θέση 50μ ελεύθερο & 2η θέση 100μ πεταλούδα, Τριανταφυλλίδη Μαρίνα :1η θέση 400μ ελεύθερο & 1η θέση 1500μ ελεύθερο

Παγκορασίδων Α’: Αποστολάκη Έρικα :1η θέση 100μ ελεύθερο & 2η θέση 200μ ελεύθερο, Τριανταφυλλίδη Παρασκευή 1η θέση 400μ ελεύθερο & 1η θέση 1500μ ελεύθερο & 2η θέση 100μ πεταλούδα, Χαρίση Ιωάννα 2η θέση 50μ πεταλούδα & 3η θέση 100μ πεταλούδα, Χρονοπούλου Μαίρη, Φραγκάκη Ελένη 1η θέση 50μ πρόσθιο & 3η θέση 200μ ελεύθερο

Παμπαίδων Α’: Κοσκινιώτης Ραφαήλ, Νησίδης Παναγιώτης :2η θέση 50μ ύπτιο

Παγκορασίδων Β’: Σακαρίκου Ευθυμία, Φράγγου Ελένη 2η θέση 200μ ελεύθερο & 3η θέση 100μ ελεύθερο, Γρηγορίου Κων/να, Καράγγελου Ζωή 3η θέση 50μ πρόσθιο & 3η θέση 200μ ύπτιο

Σκυτάλες

4x50μ ελεύθερο mixed :2η θέση με τους Καλαποδά Νικόλαο, Τριανταφυλλίδη Μαρίνα, Τριανταφυλλίδη Παρασκευή, Σάμιο Βασίλειο

4x50μ μικτή ομαδική mixed :2η θέση με τους Καλαποδά Νικόλαο, Τσαρτσάλη Χρήστο, Βλάχου Αγάθη, Τριανταφυλλίδη Μαρίνα.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
4
+
7
=