Μέσω… Αμπελώνα και πάλι στη Γ’ εθνική ο Ολυμπιακός Βόλου

μέσω-αμπελώνα-και-πάλι-στη-γ-εθνική-8024

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ και ταυτόχρονα την επιστροφή του στις εθνικές κατηγορίες πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος, αφού επικράτησε εύκολα του ΓΣ Βόλου με 74-61, είδε τον Αμπελώνα να κερδίζει με χαρακτηριστική άνεση (78-57) την Καλαμπάκα με τον συνδυασμό αυτών των δύο αποτελεσμάτων να δίνει την άνοδο στους ερυθρόλευκους. Η ομάδα του Ολυμπιακού θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν ξανά στη Γ’ Εθνική.

Ολυμπιακός Β.-ΓΣ Βόλου 74-61
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά καθώς ήθελαν μόνο για τη νίκη για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, η οποία οδηγούσε στην άνοδο, και πήραν πολύ γρήγορα διψήφια διαφορά, με εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και πίεση στην άμυνα έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 28-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι μειώνοντας σιγά σιγά τη διαφορά με τον Ολυμπιακό Βόλου να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 11 πόντων (43-32). Στην 3η περίοδο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν και πάλι στροφές με τη διαφορά να φτάνει τους 20 πόντους και με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι στο 69-48 ο Ολυμπιακός έδειχνε να κλειδώνει το θέμα της νίκης. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι με τους γηπεδούχους να συντηρούν διψήφιες διαφορές και να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με 74-61, νίκη η οποία σε συνδυασμό με αυτή του Αμπελώνα επί της Καλαμπάκας έδωσε το πρωτάθλημα και την άνοδο στην ομάδα του Βόλου.

Δεκάλεπτα: 28-9, 43-32, 69-48, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 12 (3), Τζήμας 3 (1), Παπούλιας 12, Αλεξίου 3 (1), Ιλτσογλου 8 (2), Μπόγδανος 8, Γαβρινιώτης, Καραθάνος 3, Ακριβόπουλος, Αναστασόπουλος 5 (1), Λουλούδης 6, Παρασκευάς 14

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 10, Καλογερόπουλος, Σταθούρος 7 (1), Ζήσης 11, Μούτσιος 5 (1), Κυριαζής, Παυλόπουλος, Τσίρος 15, Σιδερής 5 (1), Κουρουπάκης, Παλάσκας, Ζαρογιάννης 8

Γ.Σ. Αμπελώνα-Α.Ο. Καλαμπάκας 78-57

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Αμπελώνας νίκησε άνετα με 78-57 την ομάδα της Καλαμπάκας. Ο ΑΟΚ έκανε μία πολύ κακή εμφάνιση χάνοντας έτσι το παιχνίδι και την πρώτη θέση που δίνει την απ’ ευθείας άνοδο, αφού ισοβάθμησε με τον Ολυμπιακό Βόλου και πήρε την δεύτερη θέση λόγω διαφοράς στα μεταξύ τους ματς και ελπίζει πλέον να αδειάσει κάποια θέση από τις εθνικές κατηγορίες ώστε υπό προϋποθέσεις να πάρει και αυτός τη άνοδο. Στον αγωνιστικό τομέα ο Αμπελώνας, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά , έχοντας σε καταπληκτική ημέρα τον Κοτσώνα με 30 πόντους και 1 τρίποντο καθώς και τον Τσακνάκη με 7 τρίποντα και 25 πόντους, δεν άφησε την Καλαμπάκα σε κανένα σημείο να ελπίσει ότι θα μπορέσει να γυρίσει τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-22, 60-39, 78-57

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ: (Γιαννόπουλος) Μπαμπανάτσας 1, Γκανέτας 13 (2), Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 6, Κοτσώνας 30 (1), Τσακνάκης 25 (7), Βλησσαρούλης, Καρπούζας 3 (1),Τεκούσης Ε., Τεκούσης Π.

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Κωνσταντινίδης): Ρέπας, Μπαλωμένος, Ούτος 5 (1), Σπανός 11 (3), Παπανδρέου 5 (1), Χαρτόπουλος, Μάρκος, Τσιλούλης 1, Βλάχος 16 (2), Καλιάρας 12, Γκαντιάς 7.