Ηττα για τη Νίκη Βόλου στο θρίλερ της Κέρκυρας

ηττα-για-τη-νίκη-βόλου-στο-θρίλερ-της-κέ-31994

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Καταδικαστική ήταν η ήττα για την ομάδα της Νίκης Βόλου στην προσπάθεια για απ’ ευθείας άνοδο στη Β’ Εθνική μπάσκετ, με τους κυανόλευκους να χάνουν με 75-69 από τον Φαίακα στην Κέρκυρα και να αποχαιρετούν το όνειρο της 2ης θέσης, αλλά όχι την άνοδο ακόμη, μιας ακόμη και η 3η θέση μπορεί να την προσφέρει. Πρώτος σκόρερ των Βολιωτών ήταν οι Κουτίνας με 20, Τσώλης με 16 και Γεωργίου με 15, αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Φαίακας Κέρκυρας-Νίκη Βόλου 75-69
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με τη Νίκη να κρατάει μία μικρή διαφορά, οι γηπεδούχοι όμως τρέχοντας ένα επιμέρους 9-0 στα τελευταία λεπτά της 1ης περιόδου μετέτρεψαν το 14-17 σε 23-17, το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου. Στις αρχές της 2ης περιόδου ο Φαίκας διατηρούσε το προβάδισμα που είχε με το σκορ, 6 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, να είναι στο 29-21. Οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν το ματς (33-33) με 1:40’ να απομένει, με τον Κουτίνα μάλιστα να δίνει το προβάδισμα στη Νίκη Βόλου 4 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η οποία βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με την μικρότερη δυνατή διαφορά (37-38). Στο πρώτο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου το ματς ήταν στην απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 48 πόντους. Οι κυανόλευκοι έσφιξαν την άμυνά τους και βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση, με κύριο εκφραστή τον Γεωργίου, και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3 (55-58), ενώ είχαν φτάσει να προηγούνται μέχρι και με +8. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Φαίακας ανέκτησε τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 64-60 με 5:12΄για το τέλος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο και μία μικρή διαφορά με το σκορ στο 37’ να είναι στο 71-65. Με το σκορ στο 71-69 και 32’’ να μένουν στο ρολόι ο Τσώλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε ζευγάρι βολών κάνοντας το 73-69 στα 23’’ για τη λήξη. Οι κυανόλευκοι έκαναν λάθος στην επαναφορά με 12’’ για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο Φαίακας ευστόχησε εκ νέου σε ζευγάρι ελεύθερων βολών φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 75-69.

Δεκάλεπτα: 23-17, 37-38, 55-58, 75-69
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Κοντογιάννης): Βογιατζής 8, Ματενίδης 17, Νεδέλκος 4, Μακρίδης, Χατζόπουλος 10, Μαγκανάς 11 (2), Περούλης 25 (3), Αγάθος.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής 4, Γεωργίου 15 (3), Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης, Κουτίνας 20 (2), Τσαβές 3, Βλήτσιος 2, Τσώλης 16 (3), Παπαζήσης, Παπακώστας 5, Τοκατκλίδης 2.