Πλήθος μεταλλίων για τα βολιώτικα κουπιά στην Α’ Φάση του 84ου Πανελληνίου πρωταθλήματος

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-16, 18:46:04
Γρηγόρης Σχιζοδήμος και Βασίλης Μπαρούτας πανηγυρίζουν την πρωτιά στο διπλό σκιφ
Πλήθος μεταλλίων για τα βολιώτικα κουπιά στην Α’ Φάση του 84ου Πανελληνίου πρωταθλήματος

Με μεγάλες μάχες σε όλα τα επίπεδα ολοκληρώθηκε η Α’ Φάση του 84ου Πανελληνίου πρωταθλήματος Κωπηλασίας στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά με την συμμετοχή 400 και πλέον αθλητών κι αθλητριών από 26 σωματεία όλης της Ελλάδας.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Επιτυχημένη, για μία ακόμα χρονιά ήταν η παρουσία ΟΕΑ/ΝΑΒ και ΝΟΒΑ. Οι Βολιώτικες ομάδες επιβεβαίωσαν την αξιόλογη δουλειά που γίνεται σε αναπτυξιακό και αγωνιστικό επίπεδο, με τους δεκάδες αθλητές αμφότερων να στελεχώνουν κάθε χρόνο τις Εθνικές ομάδες, αποτελώντας μερικούς από τους καλύτερους κωπηλάτες και κωπηλάτισσες. Παράλληλα, αξιόλογη ήταν και η παρουσία του τρίτου Μαγνησιώτικου αθλητικού συλλόγου της Ιεράς Μητρόπολης «Η Δημητριάς», που συμμετέχει για 2η φορά στη διοργάνωση.

Συνολικά, ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε 5 χρυσά, 8 αργυρά και 2 χάλκινα (15) μετάλλια κατακτώντας την 3η θέση της βαθμολογίας με 188β., ο ΝΟΒΑ ήταν 6ος στη γενική κατάταξη με 115β και 1 χρυσό, 4 αργυρά και 3 χάλκινα (8) μετάλλια. Ο αθλητικός σύλλογος Ιεράς Μητρόπολης «Η Δημητριάς» κατετάγη 19ος.

ΑΡΧΗ ΜΕ 13 ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Εντυπωσιακό μπορεί να χαρακτηριστεί το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες του Βόλου, που στους τελικούς του Σαββάτου κατέκτησαν 13 μετάλλια, κ των οποίων 8 για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ και 5 για τον ΝΟΒΑ. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατετάγη 3ος στη βαθμολογία Εφήβων-Νεανίδων και Ανδρών-Γυναικών U23. και ο ΝΟΒΑ 4ο. Ο αθλητικός σύλλογος της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδης κατετάγη στην 23η θέση με 4β. Αναλυτικά οι θέσεις που κατέκτησαν οι Βολιώτες κωπηλάτες, ανά σωματείο:

ΟΕΑ/ΝΑΒ

Στη δεύτερη θέση των μεταλλίων κατετάγη την πρώτη ημέρα των τελικών η ομάδα του ΟΕΑ/ΝΑΒ, που με αρχιπροπονητή το Σίμο Σάμιο έχει αναδειχτεί σε έναν από τους πλέον ισχυρούς συλλόγους ανά την Ελλάδα. Πέρυσι, οι Βολιώτες ήταν ο πολυνίκης σύλλογος, ενώ και φέτος η εξαιρετική δουλειά που γίνεται αντικατοπτρίζεται στις επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών:

Χρυσά μετάλλια
Διπλό σκιφ:
 Γρηγόρης Σχιζοδήμος, Βασίλης Μπαρούτας.
Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχο νεανίδων: Ευαγγελία Δεμελή, Ειρήνη Βαρελοπούλου, Άσπα Γιάννου, Αναστασία Καλανδαρίδη.
Τετραπλό σκιφ νεανίδων: Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Αναστασία Καλανδαρίδη, Ελένη Αγιώτη, Ευαγγελία Δεμελή
Διπλό σκιφ νέων ανδρών (Κ23): Νίκος Δεμελής, Γιάννης Καλανδαρίδης

Αργυρά μετάλλια
Τετραπλό σκιφ εφήβων:
 Γρηγόρης Σχιζοδήμος, Βασίλης Μπαρούτας, Δημήτρης Καπουρτίδης, Δημήτρης Ζωγράφος.
Διπλό σκιφ νεανίδων: Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Ελένη Αγιώτη.
Οκτάκωπος εφήβων: Γρηγόρης Σχιζοδήμος, Βασίλης Μπαρούτας, Χαράλαμπος Μυρίτζος, Δημήτρης Ζωγράφος, Δημήτρης Καπουρτίδης, Γιώργος Σώτης, Κωνσταντίνος Ψαρράς, Παύλος Ναούμ (πηδαλιούχος Θεόδωρος Καραρήγας).

Χάλκινο μετάλλιο
Τετράκωπος εφήβων:
 Δημήτρης Καπουρτίδης, Δημήτρης Ζωγράφος,
Χαράλαμπος Μυρίτζος, Γιώργος Σώτης (πηδαλιούχος Θεόδωρος Καραρήγας)

5η θέση
Διπλό σκιφ νέων γυναικών:
 Ηλιάνα Μιχαήλ, Έλλη Μάτσιου.
Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχο εφήβων: Απόστολος Ξαφογιάννης, Παναγιώτης Πρωτοψάλτης, Δημήτρης Γλιάτης, Σταύρος Οικονόμου.

ΝΟΒΑ

Χρυσό μετάλλιο στην τετράκωπο με πηδαλιούχο πανηγύρισε ο ΝΟΒΑ

Πολύ καλή εμφάνιση και παρουσία είχε ο ΝΟΒΑ την πρώτη ημέρα των τελικών, με τους κωπηλάτες να κατακτούν 5 μετάλλια, εκ των οποίων ένα χρυσό, τρία ασημένια και ένα αργυρό. Αναλυτικά:

Χρυσό μετάλλιο

Τετράκωπος με πηδαλιούχο εφήβων: Γιώργος Μαραγκός, Δημήτρης Καραδέμητρος, Νίκος Οικονόμου, Γιώργος Παρασκευάς (πηδαλιούχος Ορέστης Ιωαννίδης).

Αργυρά μετάλλια
Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχος νεανίδων:
 Ελένη Παπανικολοπούλου, Κατερίνα Μπρουσοβάνα, Ευγενία Ιωαννίδη, Τζωρτζίνα Ζούζουλα.
Δίκωπος με πηδαλιούχο εφήβων: Νίκος Οικονόμου, Γιώργος Παρασκευάς (πηδαλιούχος Ορέστης Ιωαννίδης).
Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχο εφήβων: Γιώργος Μαραγκός, Δημήτρης Καραδέμητρος, Ιάσων Νάνος, Νίκος Παρασκευάς.

Χάλκινο μετάλλιο
Διπλό σκιφ νεανίδων:
 Ισμήνη Νόνη, Κατερίνα Μπρουσοβάνα.

5η θέση
Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο νέων ανδρών (Κ23): 
Κώστας Λεμονάς, Διονύσης Λαδόπουλος.
Οκτάκωπος εφήβων: Νίκος Χατζόπουλος, Κώστας Μπρουσοβάνας, Απόστολος Γιαλαμάς, Γιώργος Μαραγκός, Γιώργος Παρασκευάς, Δημήτρης Καραδέμητρος, Νίκος Οικονόμου, Αστέριος Καραγιάννης (πηδαλιούχος Ορέστης Ιωαννίδης).

ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΟ ΦΙΝΑΛΕ

Η χθεσινή δεύτερη και τελευταία ημέρα των τελικών ήταν εξίσου επιτυχημένη με την πρώτη τόσο για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ όσο και το ΝΟΒΑ. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατέκτησε 1 χρυσό, 5 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο, ενώ ο ΝΟΒΑ 1 ασημένιο και δύο χάλκινα.

ΟΕΑ/ΝΑΒ

Χρυσά μετάλλια

Οκτάκωπος ανδρών: Δημήτρης Καπουρτίδης, Δημήτρης Ζωγράφος, Λάμπρος Αθανασίου, Βασίλης Σάμιος, Χαράλαμπος Μυρίντζος, Χρήστος Τσαμασιώτης, Αντώνης Βαλσάμης, Παύλος Ναού, Θοδωρής Καραρρήγας

Ασημένια μετάλλια

Τετράκωπος μετά πηδαλιούχου ανδρών: Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Βασίλης Μπαρούτας, Νίκος Δεμελής (πηδαλιούχος Θεόδωρος Καραρρήγας)

Δίκωπος μετά πηδαλιούχου ανδρών: Βασίλης Κουκουτής, Γιάννης Καλανδαρίδης (πηδαλιούχος Θεόδωρος Καραρρήγας)

Τετραπλό σκιφ γυναικών: Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Αναστασία Καλανδαρίδη, Ελένη Αγιώτη, Ευαγγελία Δεμελή

Οκτάκωπος γυναικών: Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Αναστασία Καλανδαρίδη, Ελένη Αγιώτη, Ευαγγελία Δεμελή, Ελένη Βαρελοπούλου, Ασπασία Γιάννου, Όλγα Τσόγκα, Αικατερίνη-Ηλιάνα Μιχαήλ, Αθανασία-Μαρία Βαλσάμη

Τετραπλό σκιφ ανδρών: Νίκος Δεμελής, Βασίλης Κουκουτής, Γιάννης Καλανδαρίδης, Γρηγόρης Σχιζοδήμος

Χάλκινα μετάλλια

Τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών: Γιώργος Τσιρτόγλου, Απόστολος Ξαφογιάννης, Μάριος Αργύρης, Νικόλαος Βαλσάμης

5η θέση

Τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών ανδρών: Δημήτρης Γλιάτης, Χρήστος Γιάνναρος, Παναγιώτης Πρωτοψάλτης, Σταύρος Οικονόμου

ΝΟΒΑ

Ασημένια μετάλλια

Τετράκωπος άνευ ανδρών: Γεώργιος Μαραγκός, Κωνσταντίνος Λεμόνας, Αλέξανδρος Δαφής, Δημήτρης-Παντελής Καραδέμητρος

Χάλκινα μετάλλια

Δίκωπος άνευ ανδρών: Αλέξανδρος Δαφνής, Κωνσταντίνος Χρηστομάνος

Δίκωπος με πηδαλιούχο ανδρών: Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Αλέξανδρος Δαφνής (πηδαλιούχος Ορέστης Ιωαννίδης)

4η θέση

Τετράκωπος άνευ γυναικών: Ελένη Παπανικολοπούλου, Κατερίνα Μπρουσοβάνα, Ευγενία Ιωαννίδη, Γεωργία Ζούζουλα

5η θέση

Οκτάκωπος ανδρών: Αλέξανδρος Δάφνης, Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Διονύσης Λαδόπουλος, Γιώργος Στάμος, Κωνσταντίνος Λεμόνας, Αποστόλης Κουρκούμπας, Νίκος-Παύλος Οικονόμου, Γιώργος Παρασκευάς, Ορέστης Ιωαννίδης

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
8
+
2
=